RSS / XML
22-06-2018
Bizi Takip Edin!

Erdoğan'dan sert Kıbrıs çıkışı

13-01-2017 16:29:15
A+ A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cenevre'deki Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son noktayı değerlendirdi.

Adana Satılık

Federe devletin bir dönem Kuzey Kıbrıs, iki dönem Güney Kıbrıs tarafından yönetilebileceğini belirten Cumhurbaşkanı, "Kaçan taraf yine Rumlar olacak dedik, oldu. Türk askerinin çekilmesi söz konusu olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cenevre'deki Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son noktayı değerlendirdi.

Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın farklı beklentileri çerisinde olduğunu belirten Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

"Garantör ülkeler istikrarlı bir yerde değil. Şimdi burada Kuzey Kıbrıs yoğun bir çalışma içerisinde. Samimiyet ortaya koyuyor. Güney Kıbrıs ve garantör ülke olarak Yunanistan hala farklı beklentiler içerisindeler.

Garantiler, güvenlik noktasında 'Türkiye'nin olmadığı garantörlüğü beklemeyin' dedik. Güvenlikte de, biz daha önce belirlendiği gibi Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni eşit oranda asker bulunduracağız.

Daha önce konuşmuştuk. Hala açık Maraş-kapalı Maraş, Erenköy var. Eğer Maraş'ı tamamen halkın istifadesine sunmak istiyorsanız bizim teklifimiz var, Erenköy ile Güzelyurt arası birleştirilerek Kuzey Kıbrıs'a bırakılır, diğer bölge de Güney Kıbrıs'a bırakılır. Yok Karpaz bize bırakılsın, yok orası bize bırakılsın, böyle bir şey olamaz dedik. Kaçan taraf yine Rumlar olacak dedik yine oldu.

Annan Planı'nın artık geçerliliği yok. Şimdi yeni bir müzakere sürecidir. Bire dört, yani bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi başkanlık yapacak, dört dönem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başkanlık yapacak, böyle bir  şey de olamaz. Bunu daha önce de konuşmuştuk; 1'e 2. Bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk  Yönetimi liderliği alacak, iki dönem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yönetimi alacak. Adil olan budur. Yani biz orada adil, kapsayıcı bir barış istiyorsak ölçüsü budur. 'Bunun dışında bizden kimse bir şey beklemesin' dedik, bunu yetkililerine söyledik."(Milliyet)


ETİKETLER : erdoğan kıbrıs açıklaması asker rum
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber