RSS / XML
28-09-2021
Bizi Takip Edin!


AK Partili Kaya CHP'yi eleştirdi

11-02-2017 16:45:14
A+ A-
AK Parti Konak İlçe Başkanlığı, 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması hazırlıkları için mahalle başkanlarıyla toplantı düzenledi.

Samsun Satılık

Ak Parti'nin referandum çalışması yaptığı toplantıda, AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım ile ilçe yöneticileri ve mahalle başkanları da hnazır bulundu. Toplantıda konuşan ve neden sistem değişikliğine gittiklerini anlatan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "Kısa zaman önce yaşadığımız bir örnek var. 7 Haziran seçimlerine girdik, meclis dört partili tablo ile ortaya çıktı. Aldığımız oy oranı ile tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamadık. Bizim dışımızda da başka bir alternatif çıkmadı. Ülke yönetilemez bir konum içine girdi. 12 Temmuz'dan itibaren PKK yoğun şekilde saldırılarına devam etti. Ayağımız takıldı hemen üzerimize gelmeye başladılar. Geçmişte koalisyon dönemlerine girmeyeceğim bile. 7 Haziran'da yaşadığımız tabloyu bir daha yaşamamak adına Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine hep birlikte evet dememiz gerekiyor" dedi. Cumhurbaşkanı'nın meclisi feshetme yetkisinin olmadığını anlatan Atilla Kaya, "Bugünkü anayasada meclisi feshetme yetkisi var. Yeni anayasayla bunu ortadan kaldırıyoruz. HDP ile CHP'nin 'Tek adamlık geliyor. Diktatörlük geliyor' söylemlerini ortadan kaldırıyoruz. Bu sistemle birlikte tek adamlığı ortadan kaldırıyoruz. Cumhurbaşkanı 5 artı 5 iki dönem seçilebilecek. Demirel 6 defa gitti 7 defa geldi" dedi. 

 

KILIÇDAROĞLU'NUN ŞANSI OLMAYACAK


Yeni sistemde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun en çok korktuğu hadisenin ne olduğuna da değenin Atilla Kaya, "Artık milletvekili olan Cumhurbaşkanı da olamayacak Bakanda olamayacak. Her parti kendi liderini Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlerde çıkaracak. Kaybettin, milletvekili de değilsin. Siyasi hayatın da bitti. Amerika'da kaybeden adayın bir dahaki seçimde aday olduğunu görüyor musunuz? Bunların en çok korktuğu hadise bu. Bugüne kadar girdiği bütün seçimleri kaybetmiş Kılıçdaroğlu'nun o partide genel başkan olarak kalabilme şansı olamayacak" dedi. 2002'de yüzde 34 ile iktidar olduklarını hatırlatan Kaya, "Meclisin işi bitti diyorlar. Tam aksine meclis daha da kuvvetleniyor. Cumhurbaşkanı'nın eylemleri meclisin denetiminde olacak. Cumhurbaşkanı'nın bazı yetkilerini kırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı tüm eylem ve işlemlerden sorumsuzdur. Biz ne yapıyoruz? Yeni sistemle Cumhurbaşkanı'nı yargı denetiminin içine alıyoruz. Cezai sorumluluk getiriyoruz" dedi. 'Türkiye'de rejim değişiyor' yalanının uydurulduğunu anlatan Kaya, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı bu yolda, kurduğu bu ülkeyi en üst seviyeye taşımaya çalışıyoruz. Anayasamızda Türkiye devleti ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bir bütündür der. Mecliste siyaset yapma sıfatıyla seçilmiş, Kandil'in PKK'nın sözcüsü bir HDP var. Siyaset yapma dertleri yok. Kandil'in yaptıklarına nasıl destek oluruz diye uğraşıyorlar. Bunların derdi kan. Rejimi tehdit eden bir yapı varsa o da HDP" diye konuştu. 

 

CHP, HDP'NİN PEŞİNE TAKILMIŞ


CHP'nin İzmir'de aldığı oyla şımardığını da ifade eden Atilla Kaya, "İzmirli hemşerilerimiz CHP'yi sırtında taşıdı. Bunlar da şımardı. Yapacak siyaset bulamadılar. Belediyelerdeki halleri zaten belli. Belediyeleri yönetemiyorlar. Tembel bir anlayış içerisindeler. Şimdi ne yapıyorlar? HDP'nin peşine takılmış yollarına devam ediyorlar. İzmirliler olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile HDP'yi CHP'nin bir araya getirmesini engelleyeceğiz. Bu bayrak ve vatan düşmanlarını Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bir araya getirmelerine engel olacağız. Yeni sisteme ilk tepki Kandil'den geldi. Cemil Bayık'tan geldi. Biz İzmirli hemşerilerimize şimdiki CHP'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu CHP değil. İçine HDP kaçmış bir CHP var. Hayır cephesinde HDP var. PKK var. FETÖ var. Bunlar hep beraber hayır diyorlar" dedi. Konak Belediyesi'nin terör örgütüyle ilişkisi nedeniyle 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Kültür Sanat Koordinatörü Orçun Masatçı ile ilgili de konuşan Kaya, "Konak Belediyesi'nin ve Konak'ı yöneten Başkan Sema Pektaş ile ilgili çok üzücü süreçler yaşadık. Biz o acı günleri yaşarken, Konak Belediyesi'nde görevlendirdikleri yerlerden kimler çıktı biliyorsunuz. HDP, Konak Belediyesi'nde en üst noktaya kadar, yönetime kadar girmiş durumda" diye konuştu. 

 

DİRİLİŞİN MİLADI OLACAK


Toplantıda konuşan AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, referandumun büyük Türkiye'nin yeniden dirilişinin miladı olacağını vurguladı. Hep birlikte bu tarihe hep birlikte tanıklık edeceklerini anlatan Temel Yıldırım, " Sandıklarımızı güvenlik altına alacağız. Kararsız olan kitleyi sandığa götürüp evet mührünü Türkiye'nin geleceğine basacağız. Gerçekten kritik bir süreçteyiz. Ülke olarak ya çıkış ya çöküş. Ben bu halk oylamasını böyle değerlendiriyorum. 16 Nisan akşamı inşallah şahlanışın başlangıcı olacak. Yeniden büyük Türkiye'nin ayak seslerini herkes duyacak. İşimiz hiç kolay değil. Her seçimden daha çok zor ve önemli bir halk oylamasının arifesindeyiz. Halkın geleceğini tayin edecek olan bir yönetim sisteminin halk oylamasına sunumudur" dedi. Temel Yıldırım, 15 Temmuz'da meydanlara inen ilk teşkilat olduklarını da vurguladı.


ETİKETLER : ak parti izmir milletvekili mahmut atilla kaya referandum chp hdp konak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber