RSS / XML
23-04-2018
Bizi Takip Edin!

Firdevs bebek gelecek iyi haberi bekliyor

13-02-2017 14:13:48
A+ A-
Firdevs bebek yaşamı sürdürebilmesi için 7 bin lira bekliyor

Manisa Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde, Firdevs Uçar bebek akciğerleri gelişmediği için doğduktan 10 gün sonra sevk edildiği Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ndeki 7 aylık tedavin ardından taburcu edilecek. Ancak Firdevs Uçar'ın yaşamını sürdürmesini sağlayacak solunum cihazı için gereken 7 bin liranın 17 Şubat'a kadar bulunması gerektiğini belirten ailesi, maddi durumlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle, bu paranın karşılanması için Ödemiş Kaymakamlığı'na başvurdu. 

Tarım işçisi Erdoğan Uçar ile ev kadını Emine Uçar Çifti'nin geçen 18 Temmuz'da Ödemiş Devlet Hastanesi'nde ikinci kızları dünyaya geldi. Çiftin Firdevs adını verdikleri bebekleri prematüre olarak dünyaya geldiğinden akciğerlerinin gelişmediği ve kalbinde delik olduğu tespit edildi. Minik Firdevs, doğduktan 10 gün sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada ameliyatla akciğerine şant takılan bebek, 6.5 ay hastanenin yoğun bakım ünitesinde tutuldu. 

Firdevs bebek, 2 hafta önce servisteki odasına çıkartıldı. Ailesine bebeğin taburcu edilebilmesi için solunum, oksijen ve aspratör cihazlarına ihtiyaç olduğu bildirildi. Ancak toplam 17 bin 740 lira olan cihazların Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sadece 10 bin 366 lirasını karşıladığını belirten baba Erdoğan Uçar, maddi durumu yeterli olmadığı için aradaki farkı ödemesinin mümkün olmadığını söyledi. Aradaki 7 bin 374 liranın ödenmesi için Ödemiş Kaymakamlığı'na başvurduğunu belirten Uçar, şöyle konuştu:

"17 Şubat'ta kızımı taburcu edecekler. Evde yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan solunum cihazlarını almamız gerekiyor. O güne kadar bu parayı bulmamız gerekiyor. Kızımın rahatsızlığı nedeniyle başından ayrılamadığımız için aylardır doğru düzgün zçalışamadım. Hiçbir sosyal güvencem yok. 350 lira ev kirası ödüyorum. Bu parayı kendi imkanlarımla ödemem mümkün değil. Kaymakamlıktan gelecek desteği bekliyoruz. Kaymakamlık 15 Şubat Çarşamba  günü toplantı yapıp, ödemeyle ilgili bir karar verecek. Tek isteğimiz, kızımızın bir an önce sağlığına kavuşması." 

Firdevs bebeğin, kalbindeki deliğin ise 3 yaşına geldiğinde yapılacak ameliyat ile kapatılacağı bildirildi.(Faruk ÇARK/DHA)

 

Firdevs bebek yaşamı sürdürebilmesi için gereken 7 bin lira bulundu

 

 İzmmir'in Ödemiş ilçesinde, akciğerleri gelişmediği için doğduktan 10 gün sonra sevk edildiği Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ndeki 7 aylık tedavisinin ardından taburcu edilecek olan Firdevs Uçar'ın yaşamını sürdürmesini sağlayacak solunum cihazı için gereken 7 bin lira bulundu. Kaymakamlık tarafından Uçar Ailesi'ne 7 bin lira yardımda bulunuldu. Ayrıca, Uçar Ailesi'ne de yardımseverler tarafından toplam 8 bin 100 lira bağış yapıldı.

Tarım işçisi olarak çalışan Erdoğan Uçar ile evhanımı Emine Uçar Çifti'nin geçen 18 Temmuz'da Ödemiş Devlet Hastanesi'nde ikinci kızları dünyaya geldi. Çiftin Firdevs ismini verdikleri bebekleri prematüre olarak dünyaya geldiğinden akciğerlerinin gelişmediği ve kalbinde delik olduğu tespit edildi. Minik Firdevs, doğduktan 10 gün sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada ameliyatla akciğerine şant takılan bebek, 6.5 ay hastanenin yoğun bakım ünitesinde tutuldu. Firdevs bebek, iki hafta önce servisteki odasına çıkartıldı. Ailesine bebeğin taburcu edilebilmesi için solunum, oksijen ve aspratör cihazlarına ihtiyaç olduğu bildirildi. Ancak toplam 17 bin 740 lira olan cihazların Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sadece 10 bin 366 lirasını karşıladı. Erdoğan Uçar, maddi durumu yeterli olmadığı için aradaki 7 bin 374 liralık farkı ödemesinin mümkün olmadığını belirtip, Ödemiş Kaymakamlığı'na başvurdu. Ödemiş Kaymakamlığı dün Uçar'ın başvurusunu değerlendirip, gereken paranın ödenmesine onay verdi. Ayrıca, UÇar Ailesi'ne kaymakamlık tarafından ilerleyen günlerde odun, kömür yardımı yapılıp, maaş da bağlanacağı bildirildi. Öte yandan Firdevs bebeğin durumunu yerel ve ulusal basında yer almasının ardından hayırseverlerde aileye bugüne kadar toplam 8 bin 100 lira bağışta bulundu. Kendilerine destek olan kaymakamlık ve hayırseverlere teşekkür eden Erdoğan Uçar, "Kızımın taburcu edilmesinin ardından gereken solum cihazı için gereken paranın kalan kısmı kaymakamlık tarafından ödendi. Hayırseverlerin bağışladığı paraları da kızım taburcu olup, eve geldiğinde gereken masraflar için değerlendireceğiz" dedi. Daha önce 17 Şubat'ta taburcu edileceği bildirilen kızı Firdevs'in bir süre daha hastanede kalacağını belirten Uçar, "Kullandığı ilaçlara bağlı olarak vücunda aşırn su birikmesi olmuş. Bunun için tedavisine devam ediliyor. Ama fazla sürmeyecek kızım taburcu olacak" diye konuştu. (Faruk Çark DHA)


ETİKETLER : firdevs bebek yaşamı 7 bin tl bağlı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber