RSS / XML
18-06-2018
Bizi Takip Edin!

İzmir Barosu'ndan kitapçıklı protesto

13-02-2017 20:55:12
A+ A-
Konak'ta Hasan Tahsin Anıtı önünde biraraya gelen İzmir Barosu üyesi avukatlar, Anayasa değişikliğinin oylanacağı referanduma ilişkin basın açıklaması yaptı.

İzmir Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir Barosu üyesi yaklaşık 300 avukat Konak'taki Hasan Tahsin Anıtı önünde saat 17.00 sıralarında biraraya geldi. Referanduma ilişkin hazırlanan açıklamayı grup adına İzmir Baro Başkanı Avukat Aydın Özcan yaptı. Özcan, İzmir Barosu ve İzmir'de bulunan meslek ve demokratik kitle örgütleri olarak, cumhuriyet için, parlamenter sistemin devamı için, laik ve demokratik Türkiye için, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı için, kuvvetler ayrılığı için, İzmir Barosu ve İzmir'de bulunan meslek ve demokratik kitle örgütleri referandumda 'hayır' dediklerini belirtti. Özcan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını ve Türk milletinin kaderini etkileyecek her konuda olduğu gibi anayasa değişikliği konusunda da üzerimize düşen görevleri bundan sonra da yerine getireceğiz. Mesele kişisel ya da parti meselesi değil, memleket meselesidir. Referandumda oylayacağımız anayasa değişikliği, ülkemizin nasıl yönetileceğinden ziyade ülkenin tapusunun tek kişiye teslim edilmesi anlamındadır. Bu değişikliğin içinde meclis yoktur, adalet yoktur, halk yoktur" dedi. Bütün ülkeyi kucaklamayan bir anayasa değişikliğinin halkı böleceğini kaydeden Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Halkı bölünmüş bir devlette de istikrar olmaz. Özgürlüklerin ve yatırımların hukuki güvenliğinin bağımsız mahkemelerce sağlanmadığı milletin iradesini mecliste görmediği, meclisin değersizleştirildiği bir ülkede istikrar sağlanamaz. Önümüzdeki referandumda halkımız, egemenliğine ve cumhuriyetine sahip çıkacaktır. Vekillerinin yapamadığını, milletin kendisi yapacak ve bundan sonra bir daha kimse, bu gücü milletten almaya teşebbüs edemeyecektir" diye konuştu. Özen konuşmasını, Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir kişi ve makama devredilemez' sözünü hatırlatarak tamamladı. Konuşmanın ardından İzmir Barosu tarafından hazırlanan "Referanduma giderken, Anayasa değişikliği" kitapçığı dağıtıldı. (Timur TARLIĞ /DHA)


ETİKETLER : izmir barosu'ndan kitapçıklı protesto avukatlar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber