RSS / XML
11-12-2019
Bizi Takip Edin!


İzmir'de kadın bankacının süt izni mücadelesi...

14-02-2017 16:51:31
A+ A-
İşten çıkartılan bankacı işe iade davasını kazandı

Manisa Satılık

 EGE MECLİSİ - İzmir'de, süt izni kullandığı sırada çalıştığı banka tarafından, 'Performans yetersizliği' gerekçesiyle işten çıkarıltılan Evla Fazlı, avukatı Emre Sümer aracılığıyla açtığı işe iade davasını kazandı. Avukat Emre Sümer, "Mahkeme feshin geçersizliğine ve işe iadesine ilişkin karar verdi. Karar emsal teşkil edecktir" dedi. 

Evla Fazlı, 2014 yılında özel bir bankanın Üçkuyular şubesinde çalışmaya başladı. Şubede Bireysel Bankacılık satış yönetci yönetmeni olarak çalışan Evla Fazlı, 2016 yılının başlarında doğum yapıp, süt iznine ayrıldı. 24 Haziran 2016'da banka şubesi süt izninde olan Fazlı'yı, performans yetersizliğini gerekçe gösterip işine son verdi. Bunun üzerine Evla Fazlı da, avukatı Emre Sümer aracılığıyla İzmir 8'inci İş Mahkemesi'ne işe iade davası açtı. Mahkameye sunulan dilekçede Avukat Emre Sümer, şöyle dedi:

"Davalı banka müvekkilimin hamile olduğu dönemde dahi hamile işçilerin, yasal sınırların üstünde çalıştırılmasından dolayı, başka bir çalışan tarafından Çalışma Müdürlüğü'ne şikayet edildi. Müvekkilim tabi olduğu iş sözleşmesi performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek, sona erdirilmiştir. Müvekkilimin performans düşüklüğü hiç bir zaman olmamıştır. Her zaman beklentinin üzerinde performans göstermiş olup, yöneticileri tarafından da takdir edilmiştir. Banka son dönemde müvekkilin iş akdinin sona ermesine neden olan aynı ya da benzer sebeplerle çok sayıda çalışanın iş akdine son vermiştir. Banka akdin feshinde objektif davranmadığı ve son çare ilkesine de uygun hareket etmediği sabittir. Müvekkilim tabi olduğu iş sözleşmesinin davalı tarafından sona erdirilmesinin geçerlibir sebebe dayanmadığınıın tespiti ile işe iadesine karar verilmesini istiyorum." 

İŞE İADE EDİLDİ 

İzmir 8'inci İş Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya Avukat Emre Sümer ile bankanın avukatı Ahmet İrez katıldı. İlk duruşmada hakim tarafların tanıklarını dinlendi. Davacı tanığı Emine Gülsün Erzurumlu, bankada 2006 yılında çalışmaya başladıığını belirterek şöyle dedi:

"2016 yılı Haziran ayında davacı ile aynı gün ve aynı neden ileri sürülerek iş akdim feshedildi. Evla, başka bankadaki başarılı çalışmalarından dolayı bankaya transefer oldu. Performans nedeni ile feshi gerekçesi gerçeği yahsıtmaz. Davacı 2016 yılı ocak ayında doğum yapıp, şubat ayından sonra işe başladı.İş yeri her üç ayda bir performans kriterlerini değiştirip çalışanlarına gönderiyordu. Evra, bu dönemde süt iznini de kullanıyordu. Hizmet akdinin feshi dışında çalıştığı banka şubesinin yada görevinin değiştirilmesi yada performansını artırıcı herhangi bir eğitim verilmesi gibi bir tedbire başvurulmadı. Davacı ondan önceki dönemlerde de başarılı bir personeldi" dedi. Hakim Halil Bozkurt, tanıkları dinledikten sonra açılan davanın kabulü ile feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine, işsiz kaldığı dört aylık ücret ve diğer haklarının ödenmesine karar verip davayı ilk celsede bitirdi. Banka avukatı kararı İstinaf Mahkemesi'nde temyiz edeceklerini söyledi. Evla Fazlı'nın Avukatı Emre Sümer, "Mahkeme doğru bir karar verdi. Banka müvekkilimin haksız yere işi akdi feshine karar verdi.Mahkemede bunun yasal olmadığını ve işe iadesi yönnüde mesal teşkil edecek bir karar verdi. Bu karar aynı şekilde mağdur olan kişilere örnek olacak bir karar. Bu tür davaları olan çekinmeden dava açabilir."(Bahri KARATAŞ/DHA) 

Süt izni davasını kazanan bankacı annenin açıklamaları!

 İzmir'de, süt izni kullandığı sırada çalıştığı banka tarafından, 'performans yetersizliği' gerekçesiyle işten çıkartılan ve açtığı 'işe iade' davasını kazanan Evla Fazlı, “Ben hem anne olmak istedim, hem de çalışan kadın olma hakkımı kullanmak istedim. İşe iade kararı çıktı ama dosya yargıtaya intikal edecek. Kurum, hakkımda olumsuz referans verdiği için hiçbir şekilde iş bulamıyorum. Bütün kapılar tek tek yüzüme kapandı" dedi.

İzmir'de 2014 yılından bu yana özel bir bankada şube müdür yardımcısı olarak çalışan Evla Fazlı, 2016 yılının başlarında doğum yapıp izne ayrıldı. İzninin süresinin dolmasının ardından tekrar iş başı yapan Fazlı, 3 ay boyunca kanunlara göre hakkı olan süt iznini kullanmaya başladı. Banka şubesi, 24 Haziran 2016'da Fazlı'yı, performans yetersizliğini gerekçe göstererek işten çıkardı. Fazlı da, avukatı Emre Sümer aracılığıyla İzmir 8. İş Mahkemesinde açtığı işe iade davasını kazandı.

"Bütün kapılar yüzüme kapandı"

12 senelik bankacı olduğunu belirten Fazlı, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: 

"Son 2 senedir işten çıkartıldığım bankada çalışıyordum. Kızım Defne’yi doğurduktan sonra izne ayrıldım ve iznim bitince de işe geri döndüm. Süt iznimi kullandığım 2,5 ay içerisinde de performans yetersizliği nedeniyle işten çıkartıldım. Hamile olduğum dönemi ve süt izni kullandığım dönemdeki performansımı düşük bulmuşlar. Benimle birlikte hamile olan üç arkadaşım daha işten çıkartıldı. Bir arkadaşımız fazla çalıştırıldığımız gerekçesi ile BİMER’e şikayette bulunmuştu ve ardından Çalışma Bakanlığına bağlı müfettiş bankamıza gelerek bizi haklı bulmuştu. İşe başladıktan sonra çok büyük bir baskı ile çalıştık. İşten çıkartacaklarını hissettirmişlerdi. Bir şekilde bahane arıyorlardı. Arkadaşımız BİMER’e şikayette bulunduğu için şube müdürümüz sözlü olarak ‘Arkadaşınız kendini de sizi de yaktı. İşe geri döndüğünde iş bulacağını mı zannediyor’ dedi. Şimdi işe iade kararı çıktı ama dosya yargıtaya intikal edecek. İşten çıkarılalı 8 ay oldu. Çeşitli kurumlarda iş arayışım devam ediyor ancak kurum hakkımda olumsuz referans verdiği için hiçbir şekilde iş bulamıyorum. Bütün kapılar tek tek yüzüme kapandı."


"Annelik hakkı kullandırılmamıştır"

Fazlı'nın avukatı Emre Sümer ise hukuki süreç ile ilgili şu bilgiyi verdi: 

 

"Sebebin performans yetersizliği olarak gösterilmiş olmasına karşın asıl sebebin, müvekkilimin süz izni kullanması durumundan kaynaklı olduğunu, performans yetersizliğinin soyut bir sebep olarak ortaya konduğunu gördük. Bizim için sevindirici olan; hem davanın kısa süre içerisinde sonuçlanması ve müvekkilin hem çalışma hem de annelik hakkının kendisine teslim edilmiş olmasıdır. Kararın kesinleşmesi ile birlikte müvekkilin işe iadesiyle ilgili başvurularımızı yapacağız. İşe iade olmazsa davalı bankanın ödemek zorunda olduğu tazminatlar var. Müvekkilim şu anda işsizdir. Bankanın olumsuz referans konusunda bir algı oluşturma durumu var. Müvekkilim başka bir bankadan transfer olmuş ve performansı da yüksek bir çalışandır ancak müvekkilime annelik hakkı kullandırılmamış ve işine de haksız yere son verilmiştir. Performans yetersizliği gerekçe gösterilse dahi kanunların kendilerine tanıdığı imkan dahilinde annelik görevini yapan annelerin iş akitleri fesih edildiğinde, verilen bu karar onları cesaretlendirecektir."(Ceren Atmaca - Halil Karahan İHA) 

 

ETİKETLER : izmir'de kadın bankacının süt izni mücadelesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber