RSS / XML
18-06-2018
Bizi Takip Edin!

Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Gülebay: 'Referandumda hayır diyeceğiz'

16-02-2017 09:52:46
A+ A-
Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna Bağlı Tüm Yerel Sen Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gülebay 16 Nisan’da yapılacak Referandum öncesi sert açıklamalarda bulundu.

Ankara Satılık

Tüm Yerel Sen Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gülebay'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

 

"Günümüzde, 15 yıldan beri ülkeyi yöneten İktidarın ekonomi politikaları çökmüş, Eğitim Polikaları çökmüş, Tarım Politikaları çökmüş ve İçişleri ve Dış polikaları tamamen çökmüştür. Ülkede İşsizlik tavan yapmıştır. Benzin ve Mazota hergün zam yapılmaktadır. Dolar ve Euro başını almış gitmektedir. Ülkemiz Ortadoğu bataklığına saplanmış, adı konulmamış bir savaşa sokulmuştur. Ülkemizin hergün birtarafında bombalar patlatılmakta Halkımız korkutulmaya, sindirilmeye çalışılmaktadır. Her güne yeni bir şehit haberi ile uyanmaktayız ve her gün bir ailenin ocağı söndürülmektedir. Millet fakrü zaruret içinde harap ve bitap düşmüştür. Milletin birliği, Ülkenin bütünlüğü tehdit altındadır.

 

İşte 15 senelik iktidarları boyunca uyguladıkları yanlış proje ve politikalarla ülkeyi bu duruma sürükleyenler, bugün KRAL olmak üzere bir Anayasa değişikliği talebiyle karşımıza çıkmışlardır. Yüzyıllar boyunca insanların bedeller ödeyerek kazandıkları temel değerler bu Anayasa ile yok edilmekte, Halk köle, bir kişi Kral ilan edilmek istemektedir. Kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, sosyal devlet yok edilmektedir. Anayasal Hak ve özgürlükler yok edilmekte, Parlamento işlevsiz hale getirilmekte ve Halkın egemenliği elinden alınmaktadır. Eğer bu değişiklik onaylanırsa hiçbir kurumun hükmiyeti veya işlevselliği kalamaz. Bu durumda kimse mutlu yaşayamaz, STK, dernek veya sendikacılık yapamaz. Her vatandaşın, Yöneticilerden en büyük beklentisi Adaletli olmaları, Devletten en büyük beklentisi ise Adaletin Kurumlarıyla tarafsız olmasıdır. Bizler sıkıştığımız zaman Adalete sığınırız. Adaleti bir kişinin, bir siyasi partinin emrine verirseniz, Adalete güven kalmaz, işte o zaman devletin temelleri sarsılır. Sendikalar kuruluş gayeleri ve doğası gereği muhalif kurumlardır. Devletin aldığı emek karşıtı kararlara karşı nasıl muhalefet edeceğiz? Hangi Adalete sığınacağız? Bu sistemle Hem Başkan, Hem Parti Genel Başkanı, Hem Hakim, Hem Savcı, Hem kanun koyucu olacaktır. Böyle bir yetki Padişahlara dahi verilmemiştir.

 

Türkiye’nin öncelikli sorunu Başkanlık sistemi değildir. İşsizlik, geçim derdi, terör ve savaş sorunu halledilmeli, OHAL ortamından çıkılmalıdır. Vatandaşın bunca derdi ortada dururken bir kişinin KRAL olma arzusuna memleketi kurban edemeyiz. Cumhuriyetin temel niteliklerini yok etmeye yönelik, Tek adam diktatörlüğü yaratacak bu değişiklik kabul edilir bir durum değildir. İşte bu gerekçelerle Bu Toplu sözleşme töreninde de belirtmek isterim ki; Tüm Yerel-Sen olarak, Anayasa Değişikliğinde kurumsal olarak “HAYIR” diyoruz. Emekçilerin oyları da “HAYIR” olacaktır."


ETİKETLER : birleşik kamu iş tüm yerel sen gülebay referandum
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber