RSS / XML
23-06-2018
Bizi Takip Edin!

DİSK'ten 'hayır' açıklaması

16-02-2017 15:07:22
A+ A-
İzmir'in Çeşme ilçesindeki CHP'li Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ı makamında ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Kani Beko, referandumda 'hayır' diyeceklerini açıkladı.

Antalya Satılık

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, Genel-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, işyeri sendika temsilcileri ile birlikte, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ı makamında ziyaret ederek, ülke gündemindeki sorunlar ve referandumda DİSK'in tavrı konularında görüşlerini açıkladı. DİSK olarak, bu anayasa değişikliğine karşı olduklarını belirten Beko, "Değişiklik paketi, TBMM'den olağanüstü bir hızla, medyadan, hatta vekillerden kaçırarak, muhalefeti susturarak, hukuka aykırı açık oylamalarla, kavga gürültü içinde geçirildi. Dünyada, böyle bir anayasa yapıldığının bir tane örneği var mıdır? Anayasa, bir toplumsal sözleşmedir. Ülkenin yarısının 'evet' dediği, yarısının 'hayır' dediği, büyük bir bölümünün içeriğini bilmediği bir anayasa güçlü Türkiye'yi yaratamaz. Aksine, böyle bir anayasa, siyasi istikrarsızlık, kutuplaşma ve kriz getirir. DİSK olarak, anayasa değişikliğinin sadece yapılış sürecine değil, içeriğine de karşıyız" diye konuştu. Yeni anayasanın güçler ayrılığı ilkesini ortadan kaldırıp, tüm yetkileri bir kişinin elinde toplayacağını öne süren Beko, "Üstelik bu kişiyi de denetlenmez ve hesap sorulamaz hale getiren bir anayasa değişikliğine 'hayır' demeyi görev sayıyoruz. Tüm darbelerin hedefi olan TBMM'nin yasa yapma yetkisine darbe vurulmasına, halk iradesinin ortadan kaldırılmasına 'hayır' demek, DİSK'in tarihi sorumluluğudur" dedi. 

 

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da Çeşme'de vatandaşların duyarlılık seviyesinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekerek "Burada verilecek her bir fazla oyun, ülke genelinde nasıl etkide bulunacağını bilerek sandıklara gitmek gerekiyor. O anlayışla çok çalışmamız gerekiyor. Ülkenin her kesiminde ciddi sıkıntılar var. Sadece emek yönünde değil, finansta da, üretimde de, satışta da sıkıntılar var. Üretimsizliğe giden bir ülkeden söz ediyoruz. Belediye Başkanı sıfatı ile değil, burada yaşayan birisi olarak söylüyorum, Çeşme, Türkiye'nin göz bebeği. Ekonomi olarak en canlı bölgelerden bir tanesi. Burada bile işsizlik var. Şu makama, her gün iş başvurusu var. Turizm bile ayaklar altında. Böyle bir ekonomik ortamda, Çeşme'ye yatırımcıyı da getirmek çok kolay değil" diye konuştu. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ı ziyarete gelen sendikacılar, ziyaretin ardından toplu fotoğraf çektirerek Çeşme'den ayrıldılar.(DHA)


ETİKETLER : disk çeşme kani beko referandum hayır
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber