RSS / XML
27-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li Bakan, Çeşme TOKİ sorununu Meclis'e taşıdı

11-03-2017 13:15:52
A+ A-
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, TOKİ'nin İzmir Çeşme'de yaptığı konutların fiyatlarının fahiş olduğu iddialarını TBMM'ye taşıdı.

Bursa Satılık

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran'ın, TOKİ hak sahiplerinin yakınmalarını kendisine iletmesi üzerine, bir soru önergesi hazırladığını belirtti. CHP'li Bakan, "Vatandaşlarımıza başlangıçta bir 'fırsat' olarak sunulan hakkı, şimdi neredeyse yüzde 100 zamlı fiyatlarla geri almaya çalışmak haksızlık" dedi. Başbakan Binali Yıldırım'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Çeşme'deki TOKİ Reisdere konutları hak sahiplerinin, şubat ayında açıklanan satış bedellerinin fahiş olduğundan yakındığına ve bu duruma tepkilerini ortaya koyduklarına dikkat çeken Bakan, "TOKİ'nin, Reisdere Mahallesi'nde yaptığı konutların fiyatlarının talep döneminde açıklanan fiyatların çok üzerindedir. Hak sahipleri adına hazırlanan basın bildirisinde de bahsedildiği üzere, Türkiye genelinde TOKİ'nin yapmış olduğu projelerle, yüz binlerce insan hak ettiği evlerine kavuşmuş olmasına rağmen, şu an Çeşme Reisdere'de yaşanan sorun, başka hiçbir TOKİ projesinde yaşanmamıştır. Devletin yapmış olduğu TOKİ evleri, vatandaşın anayasal hakkı olan barınma hakkını karşılamalıdır. Çeşme'de dar gelirli olarak ve gelirinin yarısını kiralara ödeyerek yaşayan vatandaşlar, Çeşme nüfusunun aşağı-yukarı yüzde 70'ini oluşturmaktadır. Bu vatandaşlarımıza başlangıçta bir 'fırsat' olarak sunulan hakkı, şimdi neredeyse yüzde 100 zamlı fiyatlarla geri almaya çalışmak haksızlıktır. Zira gelir seviyeleri bu fiyatların altından kalkmalarına olanak tanımamaktadır. Başlangıç olarak 1800 liralara varan rakamları ödemeleri mümkün değildir. 1027 konut olarak yapılan bu projenin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşa teslim edilmemesi yaklaşık 10 bin kişiyi olumsuz etkileyecektir" tespitinde bulundu. 

 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Binali Yıldırım'a, yazılı olarak yanıtlaması istemi ile şu soruları yöneltti;

"TÜFE-TEFE ve enflasyon oranlarının da çok üstünde olan, fiyatlardaki yüzde 100 artışın sebebi nedir? Fiyat politikasına göre projenin hedef kitlesi evi olmayan, dar gelirli yurttaşlarımız mıdır? Yoksa ikinci ev sahibi olmak veya yatırım gibi amaçlarla konut edinmek isteyen bir müşteri kitlesi mi hedeflenmektedir? TOKİ bu noktada kuruluş amacına uygun davranacak ve Çeşme Reisdere'deki evlerin fiyatlarını vatandaşın lehine revize edecek midir?

TOKİ Reisdere proje maliyeti kesin hesap tutarı nedir? Keşif bedeli ne kadardır?"(DHA)


ETİKETLER : çeşme toki izmir chp izmir milletvekili murat bakan tbmm meclis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber