RSS / XML
14-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Mülteci çocuklara uyum eğitimi

08-05-2017 09:20:17
A+ A-
İzmir'de Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, 12 gönüllü öğretmen ile yedi aydır 50 Suriyeli çocuğa hem Türkçe mütematik hem de uyum eğtiimlerini veriyor.

Edremit Satılık

Suriye'den Türkiye'ye göçlerin başladığı 2011 yılından bu yana gelenlerin çoğunluğu çocuk. İzmir'de okul çağındaki mülteci çocuklar, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi'nin okullarında eğitiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda eğitim süreci devam eden Suriyeli çocuklara insanlarla ilişkilerinde uyum sorunu yaşamamaları için bilgiler veriliyor. Emekli öğretmenlerle, üniversiteli gönüllü öğretmenler, eğitimlerini Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği ile Siverekliler Derneği'nde veriyor. 7 aydır süren eğitimlerde kaynaştırma bilgilerinin yanısıra Türkçe, ve matematik dersleri de etkisini gösterdi. Okullarda çocukların başarı durumlarını da izleyen Öğretmen Altay Ömer Erdoğan, "Mülteci çocuklar, öğretmenlerini ve okulda okuyan diğer Türk çocuklarını  çok sevdiler ve uyum sorununu da derslerdeki zorlukları aştılar. Aralarında 4- 5 yıl hiç okula gitmemiş  çocuklar da var. Her derse en az iki öğretmen giriyoruz.  Cumartesi- pazar iki saat ders veriyoruz. Çocuklar büyük bir gelişme gösterdi" dedi.

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, mülteci çocukların okula devamlılığını ve eğitimde başarılı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "7 ay önce bu sınıfları pilot uygulama olarak başlattık. STK'ların desteği ile bu çalışmaları kentin diğer bögelerine de yaygınlaştırmak istiyoruz. Şu anda bu projemiz bir gönülülük esasına dayanıyor. Çocukların algılama, mülteci olmanın travması sorunlarını aştık. Şu anda 50 öğrencimiz 12 gönüllü eğitimcimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.(DHA)


ETİKETLER : izmir konak kent konseyi mülteci meclisi uyum eğitimi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber