RSS / XML
19-06-2018
Bizi Takip Edin!

FETÖ'den tutuklu sanıktan 'Gülen' itirafı

16-05-2017 09:40:19
A+ A-
FETÖ'den tutuklu sanık cezaevinde yaşadıklarını anlattı

İstanbul Satılık

FETÖ/PDY'nin Denizli'deki finans ayağını oluşturdukları iddiasıyla 87'si tutuklu toplam 145 sanığın yargılandığı 2'nci İşadamları davasına devam ediliyor. Bugünkü duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve sanık yakınları katıldı. İlk duruşmanın 6'ncı celsesinde, 'Etkin Pişmanlık Yasası'ndan' yararlanmak için dilekçe veren ve sonraki dilekçelerinde örgütle ilgili bilgilerini paylaşan tutuklu B.E., savunmasında da ilginç bir bilgi verdi. Mahkemede, örgütle bağlantılı olduğu belirlenen Okyanus Test Merkezi'nde öğretmenlik yaptığını söyleyen E., kaldıkları cezaevinde tutukluların koğuşlar arasında bağırarak konuşup haberleştiklerini, itirafçılara psikolojik baskı yaptıklarını anlattı. E., "Örneğin Hasan Soymaç ve Mesut Işık'ın etkin pişmanlıktan yararlandığı öğrenilince bunlar hakkında hakarete varan kelimeler kullanılıyordu. Bu kişilerin ahretini yok ettikleri söyleniyordu. İtirafçı olunmaması için dini konulu rüyalar anlatılıyor. 'En kısa sürede cezaevinden çıkacağız' diye konuşuyorlar" dedi.

Sanık B.E'nin anlattıkları üzerine Mahkeme Başkanı ve Savcının, "Cezaevinde Fethullah Gülen'den haber geldi derler miydi?" şeklinde soru yöneltmesi üzerine E., "Evet böyle konuşmalar oluyordu. 'Gülen'den haber geldi. En kısa sürede çıkacaksınız' diyerek bazen tarih bile veriyorlardı. Bu haberlerin Fetullah Gülen'den geldiği konuşulurdu" dedi. 

Savunmasında, FETÖ/PDY içinde bölge ve büyük bölgeciler bulunduğunu belirten E., "Bölgeciler topladıkları himmetleri büyük bölgecilere verirlerdi. Tanıdığım bölgeciler Selman Ayyıldız, Tahsin Örnekal, Mehmet Yorgun, Mehmet topuz, Fatih Derdiyok ve Seyfi Koç'tur. Ayrıca bölgecilerin emrinde esnaf, doktor gibi çeşitli meslek grupları olurdu. Bu gruplar haftada bir sohbet toplantısı yapardı. Ben de birkaç kez bu toplantılara katıldım. Okyanus Test Merkezi'nde öğretmenlik yaparken, bana ortaokul öğrencilerinin kaldığı 4 ev emanet edildi. Bu evdeki öğrencilere ders veriyordum. Ortaokul öğrencileri özellikle askeri okul sınavlarına yönlendirilirdi ve özel bir kitapçık ile eğitilirlerdi" dedi. Erşahin, savunmasının sonunda 'Etkin Pişmanlık Yasası'ndan' yararlandığı için tek kişilik hücreye alınmak istediğini söyledi. Duruşma diğer sanıkların savunmasıyla devam etti


ETİKETLER : fetö bilgi cezaevi itraf
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber