RSS / XML
26-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li vekillerden gergin oturma eylemi|

22-05-2017 19:23:47
A+ A-
İşte haberin detayları

Edremit Satılık

KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve işlerine dönmek amacıyla yaklaşık 75 gündür açlık grevi yapan araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça dün gece gözaltına alınmıştı. Gözaltıların ardından Yüksel Caddesi'ne giden CHP'li vekiller ile polis arasında gerginlik çıktı.

Açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın evlerinde gözaltına alınması protesto edildi. Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve eşi Esra Özakça’nın da bulunduğu beş kişilik gruba polis izin vermedi. Yaşanan gerginliğin ardından polis gruba müdahale etti. Özakça’nın annesi ve eşi yaka paça gözaltına alındı.Semih Özakça'nın eşi Esra Özakça da (sarı atkılı) gözaltına alındı. Toplam 13 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. 

BALBAY, AĞBABA VE HAKVERDİ OTURMA EYLEMİ YAPTI

Arbedenin ardından CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Ankara Ali Haydar Hakverdi gözaltı eylemlerinin gerçekleştiği ve  polisin demir bariyerlerle çember içine aldığı anıtın önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

BALBAY: DAYANAMADIM, KABUL EDİLEMEZ BİR TUTUMLA GÖZALTILAR VAR

CHP İzmir Milletvekili Balbay, polis müdahalesi sırasında yerde bulduğunu söylediği bir kızın saçlarını elinde göstererek, "Sabahleyin gözaltına alınan bir genç kızın saçı. Polislere dedim ki burası trafiğe kapalı bir alan kimseyi engellemiyor. Üzerinde silah yok. Kızı sürüklerken yerde saçları var. Dayanamadım. Böylesine kabul edilemez bir tutumla gözaltılar var" dedi. Dün yapılan AK Parti 3’üncü Olağanüstü Büyük Kongresi’ni işaret eden Balbay, "Cumhurbaşkanı dün Cumhurbaşkanlığından Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanlığına indi. Huzur gelince OHAL kalkacak dedi. Huzur böyle mi gelecek? Bura da bu insanlar sadece iş istiyor. Burada bu insanlar işine gitmek istiyor. Ve onlara destek olanları da az ötede gözaltına alırken yerde saçları vardı. İnsaf diyorum" diye konuştu.

 

AĞBABA: 150 BİN İNSAN AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ

 

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba ise oturma eylemi yaptığı sırada gazetecilere dönerek, şunları söyledi: "Bu gün burada maalesef en demokratik hakkını kullanan insanlara destek olmak için oturma eylemi yapan insanlara müdahale oldu. Burada maalesef bu kanunsuz emri uyguladılar. Bu tamamen hükümetin yapmış olduğu bir şey. Nuriye ve Semih’in yapmış olduğu eylem olağan üstü saygı gösterilmesi gereken bir eylem. Biz açlık grevini doğru bulmuyoruz. Ancak 150 bin insanın açlığa mahkum edildiği, 1 milyonun üzerinde insanın ölüme terk edildiği bir dönemde bu insanların bu eylemi yapması da onurlu bir eylemdir. 150 bin tane memur ihraç edilmiş. Maalesef çıt çıkmıyor. Bu insanların sayesinde Türkiye’de bir hukuksuzluk olduğunu, hükümetin kendine muhalif herkesi kapı dışarı ettiğini gösterdiler" Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den randevu istediklerini; fakat talep ettikleri randevuyu alamadıklarını söyleyen Ağbaba, "Bu insanların zarar görmemesi için defalarca randevu talebinde bulunduk. Maalesef bu eylemin sonlandırılması ile ilgili bir gelişme yok" dedi.

 

BARİYERLER YIKILDI POLİSLER KAFELERİ BOŞALTTI

İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemi yapan CHP milletvekillerinin çevrelerinde bulunan vatandaşlara polislerin müdahale etmesi sonucu karşılıklı tartışma çıktı. Tartışma sırasında milletvekilleri anıtın çevresinde bulunan çelik bariyerleri yıktı. Olay yerinde bulunan güvenlik güçleri anıtın çevresindeki kafeleri boşalttı. 

Anıtın bulunduğu sokakta basın mensupları uzaklaştırıldı. Milletvekillerinin yanında bulunan danışmanları da polis tarafından apar topar alandan uzaklaştırıldı. Yüksel Caddesi’nde yoğun güvenlik tedbirleri arasında sadece CHP milletvekilleri kaldı. Gerginlik devam ediyor. (Hürriyet)


ETİKETLER : chp vekiller eylem oturma polis gerginlik
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber