RSS / XML
19-07-2018
Bizi Takip Edin!

Yarın İzmir'de bu saatlerde otobüsler çalışmayacak...

02-08-2017 14:50:27
A+ A-
İşte o haberin ayrıntıları...

Gaziantep Satılık

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler adına basın açıklaması yapan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Yarın İzmir'de hayat duracak. Belediyedeki tüm birimlerde yarından itibaren iş bırakma eylemine başlayacağız" dedi.

 


 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinde çalışan bazı işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları ödenerek iş akitlerine son verilmesinin ardından DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, belediyenin tüm birimlerinde iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı.  İZELMAN, İZENERJİ, Grand Plaza, İZULAŞ ve İZFAŞ şirketlerinde haksız yere işten çıkarılmaların olduğunu belirten Sarı, yarın sabah 06.00 - 08.00 saatlerinde belediyeye bağlı ESHOT şirketine ait otobüslerde iş bırakma eylemine başlayacaklarını söyledi. Sarı, "Yarından itibaren belediyenin tüm birimlerinde iş bırakma eylemi yapacağız. Yarın İzmir'de hayat duracak. İzmir'i biz cezalandırmıyoruz. Maalesef belediye cezalandırıyor. Adalet halkın ekmeği, işçinin alın teridir. Haksızlığa uğrayan işçilerin durumu düzelene kadar bu şekilde devam edecek" dedi.

DİSK adına basın açıklamasını ise İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Güral Doğan yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet yürüyüşü'nü hatırlatan Doğan, "Adalet arayışını en yüksek perdeden ana muhalefet partisi genel başkanı uzun bir yürüyüşten sonra İstanbul Maltepe'de 'hak hukuk adalet herkese lazım' diyerek sonlandırmış ve tüm adaletsizliklere milyonlar destek vermiştir. Tam da bu noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 13 şirkette daha iyi koşullarda yaşamak ve geleceğe güvenle bakmak isteyen işçiler çeşitli davalar açmış, hak arayışına girmiştir. İşçilerin en demokratik bu hakları işten çıkarılmalarıyla sonuçlanmıştır. Bunlara sebep olarak da performans düşüklüğü, verimsizlik ve çok rapor alma olarak gösterilmiştir. Sağlık insanların en temel hakkıdır. İşe girerken, işçiler sağlık raporu alarak işe başlıyorlar. Uzun yıllar çalışmanın getirdiği şartlardan dolayı sağlık sorunları yaşayan işçilere 'İşe yaramıyorsun' diyerek işten çıkarmanın izahı ve mantığı yoktur" dedi.

DİSK'e bağlı Genel-iş Sendikası 1 nolu, 2 nolu ve 3 nolu şubeler olarak Perşembe günü yarım gün iş bırakma eylemi yapacaklarını belirten Doğan, "Yaşanan bu olumsuzluklardan hak, hukuk ve adalet arayan üyelerimiz ile sendikamız sorumlu değildir. Sayın Aziz Kocaoğlu'na sesleniyoruz. Yanlış yönlendiren, kendi içindeki çatışmalardan dolayı tüm suçu emekçilere atan bürokratların hiç mi suçu yok. İşçilerimiz tekrar işlerine dönene kadar eylemlerimiz sürecektir" diye konuştu.(Mehmet Candan / DHA)


ETİKETLER : izmir eshot otobüs protesto
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Süleyman Aktaş 2017-08-03 11:51:27
Herşeyi bir kenarı bırakın sizin yarın 2 saat bile olsa magdur edeceginiz milyonlarca insan magduryetlerini nerde ve nasıl dile getircek şahsen hakınızı fazlasıyla aldıgınızı düşünmekteyim binlerce insan var haklarını elde edemeyen caresiz bunların sesini duyurun
Mobil
murat 2017-08-02 23:01:15
Sonuna kadar arkanizdayiz adalet herkese lazim
Mobil
Cemil Tan 2017-08-02 21:28:35
Adam, kıdemini, ihbarını, tazminatını verip çıkardı ise ve siz bunu protesto etmek için greve gidiyorsanız unutmayın İzmir'e en büyük darbeyi siz vuruyorsunuz. Bir kamu kurumunu hele ki topluma hizmet veren birimlerini etkileyecek ve aksatacak engellemeye çalışıyorsanız orada durun! İşini beğenmeyen insan işy kanuna göre işten çıkarılmıştır ve ortada kanunsuz bir eylem yoktur. Şimdi belediye işten çıkardığı her insan için tekrar işe alım yapacak ve her işten çıkarılan için yüzlerce işbaşvurusu olacak. Bence belediye işe alımlarda iş sözleşmesinde süreyi alacakları maaşı, varsa yan ödenekleri ve yıllık artışların adını dikte ettirerek işe kabul yapmalıdır. Yoksa sizin gibi insanların tazminatlarını ödemek için 20TL'lik su faturamı 67 TLolarak görmek ve ödemek istemiyorum.
Onaylamıyorum
Yıldırım 2017-08-02 17:44:46
Emek kutsaldır ancak önce hak edeceksin işten çıkarılanlar varsa sendika dava açar yürütmeyi durdurur beni kendi çıkarları için kimse mağdur etmemeli
Toplam 4 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İZMİR haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber