RSS / XML
24-09-2018
Bizi Takip Edin!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Körfez Geçişi ile ilgili hükümet olarak hazırız

13-10-2017 13:58:39
A+ A-
İşte haberin detayları...

Manisa Satılık

EGE MECLİSİ -  İzmir Valiliği ziyaretinde konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Ankara’dan Polatlı’ya Afyona; oradan Uşak, İzmir’e kadar uzanan yüksek hızlı tren hattı projemiz için çalışmalar devam ediyor. 2019 sonunda bitirebilmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. 2019 sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Körfez Geçişi ile ilgili olarak biz hükümet olarak hazırız. Projemiz ve ÇED’imiz hazır. İzmir halkının talep etmesi halinde bu projeleri gerçekleştireceğiz" dedi. 

 

 

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere İzmir'e gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İzmir Valiliğini de ziyaret etti. Valilik anı defterini imzalayan Bakan Elvan, daha sonra İzmir projeleri ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Elvan, "İzmir ülkemizin lokomotif illerinin başında geliyor. Hükümetimizin üzerine titrediği, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın hassasiyetle durduğu, hükümetin bir anlamda İzmir için ne gerekiyorsa yaptığı bir süreçten geçiyoruz. İzmir bizim için çok derece önemli. İzmir’i çok daha güzel günler bekliyor. Çok önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. İzmir sanayi ve ticaret açısından önemli bir merkez. Önemli bir ihracat potansiyeli var. Turizmde de son derece güçlü bir ilimiz. Ankara’dan Polatlı’ya Afyona; oradan Uşak, İzmir’e kadar uzanan yüksek hızlı tren hattı projemiz için çalışmalar devam ediyor. 2019 sonunda bitirebilmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. 2019 sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Körfez Geçişi ile ilgili proje çalışmaları yapıldı. Bu konuda yaklaşımımız hep şudur; biz halkla bütünleşen bir partiyiz. Vatandaşımızın isteği ve arzusu ne ise bizim de isteğimiz ve arzumuz odur. Bu doğrultuda Körfez Geçişi ile ilgili olarak biz hükümet olarak hazırız. Projemiz ve ÇED’imiz hazır. İzmir halkının talep etmesi halinde bu projeleri gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Bakan Elvan, İzmir Valiliği ziyaretinin ardından cuma namazı kılmak üzere Konak ilçesinde bulunan Hisar Camisine geçti.

 

“Üniversitelerin müfredatı, iş dünyasının talebi doğrultusunda hazırlanmalı”

İzmir Katip Çelebi Üniversitesinin Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üniversite müfredatlarının iş dünyasının talebi doğrultusunda hazırlanması gerektiğini vurgulayarak, “Ben bir üniversitenin rektörü olsam, araştırma ve geliştirme çok önemli ama üniversitemden mezun olan öğrencilerin yüzde kaçını işe yerleştirebiliyoruz? Buna bakardım” dedi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesinin (İKÇÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, üniversitenin Çiğli'deki kampüsünde gerçekleştirildi. Törene Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Törende, bir süre önce istifa eden eski Rektör Galip Akhan da yer aldı.

Törende konuşan Bakan Elvan, "Bilgiyi ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürecek insan gücü çok değerli bir kaynak haline geldi. Eğitim ile istihdam arasında uyumun güçlendirilmesi, üzerinde durulması gereken bir konu. Türkiye içinde bulunduğu geniş kültürel havza ve dinamik nüfus açısından, iş gücü ve eğitimle ilgili fırsatlar barındırıyor. Ülkemiz genç nüfusunu, artan eğitim ve araştırma imkanlarını kullanarak iş gücü niteliğini ve yenilik kapasitesini arttırması halinde, rekabet gücü ve büyüme hızını arttırabilir. Büyümenin sürdürülebilirliğinin sağlanması da kritik önem taşıyor. Beşeri sermayenin büyümeye katkısı iki şekilde mümkün. İstihdam sağlayan ve beşeri sermayenin niteliğinin arttırılması" dedi. 

 

 

“İş gücü niteliği artmalı”

Türkiye'de bir çalışanın saatte 39 dolar ürettiğini anlatan Bakan Elvan, “OCD ülkelerinde bu rakam 51 dolar, AB ülkelerinde ise 53 dolar. İnsan gücü niteliği mutlaka artmalı. Bu konu bizim de gündemimizde ve üzerinde çalışıyoruz. İş gücü verimliliğinin gelişmiş ülkelere yakınlaşması, eğitim seviyesini ve kaliteyi arttırmaya yönelik politikalara bütüncül bakılması önem arz ediyor. Yüksek öğretimden mezun olanların sayısı, dünya nüfus artış hızının üzerinde. Tam 5 katı. Üniversitelerin yüksek öğretime olan yoğun talebi karşılaması dışında, topluma fayda sağlayan araştırmalar yapmak ve bu doğrultuda hizmetler üretmek, ihtiyaç duyulan insan gücü yetiştirmek, teknoloji üretmek gibi görevleri var. 10'uncu kalkınma planında yer verdiğimiz üzere, 'Nitelikli insan, güçlü toplum' ekseninde kalkınma yaklaşımının hayata geçirilmesi, temel önceliğimizdir. Toplumun tüm ihtiyaçlarına duyarlı, ürettiği bilgiyi ürüne, teknolojiye, hizmete dönüştüren, akademik ve idari açıdan esnek, rekabetçi bir yüksek öğrenim sistemine ulaşılmalıdır” diye konuştu.

Son yıllarda çok sayıda üniversite kurulduğuna dikkat çeken Bakan Elvan, “2006 yılından itibaren yaklaşık 200 devlet ve vakıf üniversitesi kuruldu. 2002'de yüzde 19 olan yüksek öğretimde okullaşma oranı, 2017'de yüzde 58'e yükseldi. Üniversitelere tahsis edilen yatırım ödenekleri de arttırıldı. Reel rakamlarla 2002 yılında 2 milyar TL olan yatırım ödeneği, 2017'de 5,2 milyar TL'ye ulaştı. Yüksek öğretimde kalite konusu ağırlık kazanmaya başladı. Araştırma üniversiteleri ihtisaslaşma programı hayata geçirildi. 10 araştırma üniversitesi belirlendi. Belirlenen üniversitelerin uluslararası rekabet gücünün arttırılması ve güçlü araştırmacılar yetiştirerek, ülkenin kalkınmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir. İhtisaslaşmayı çok önemli bir hedef olarak görüyoruz” dedi. 

 

Bakan Elvan, şöyle devam etti: 

“2018-2020 dönemini kapsayan programımızı açıkladık. Programın temel amacı istikrarlı büyüme politikası oluşturmak ve istihdamı arttırmak. İhracat kaynaklı büyümeyi sağlamak, teknoloji ve yenilik düzeyini arttırmak. Uluslararası alanda daha rekabetçi olmayı temel öncelik olarak belirledik. İş ve iş gücü arasındaki beceri uyumu da üzerinde çalışacağımız ve dikkatle somut adım atacağımız alanlardan bir tanesi. Üniversite eğitiminin kalitesinin arttırması için tedbirleri planda ön plana çıkardık.”

 

“Sosyal alanda eksikler tamamlansın”

İKÇÜ'ye de kuruluşundan bu yana önemli destek verdiklerini belirten Bakan Elvan, “İKÇÜ'nün kuruluşundan bu yana yatırım ödenekleri önemli ölçüde arttı. 2017'de 201 milyon TL. Üniversitemizin kuruluşundan bu yana birçok yatırım projesi tamamlandı ve öğrencilerin hizmetine açıldı. Kongre merkezi, kütüphane ve derslik gibi birçok bölüm tamamlandı. Ama özellikle sosyal alana yönelik bazı eksikliklerimiz var. Bakanlık olarak destek vereceğiz. O eksikleri bir an önce tamamlayalım. Öğrencilerin hizmetine bu öğretim yılında sunalım. Biz gençlerimize, yetişmiş insan gücümüze ve milletimize güveniyoruz. Ülkemizin dört bir yanında çok sayıda sorun var. Terörle ve coğrafyadaki gelişmelerle uğraşıyoruz. Unutmayalım ki, bir ve birlik olduğumuz sürece hepsini aşacak güçteyiz. Bilime, araştırma ve gelişmeye daha çok ağırlık vereceğiz” dedi.

 

“Ben rektör olsam”

Zaman zaman yurt dışında çok değişik programlara katıldığını aktaran Bakan Lütfi Elvan, “25-30 yaşında çok sayıda genci görüyorum. Ne iş yaptıklarını, nereye gittiklerini sorduğumda, dünyanın dört yanına ihracat yaptıklarını görüyoruz. Girişimci ruhu bu kadar yüksek, arzulu ve ülkenin gelişmesini isteyen gençlik, başka bir ülkede olamaz. Bizler sizlerle gurur duyuyoruz. Öyle bir dünyada yarıyoruz ki önemli olan kendinizi geliştirmeniz. Ben İngilizce öğrenmek için radyodan, kısa dalgadan İngilizce haber kanallarını dinlerdim ve onları teybe kaydeder, o teypten defalarca, onlarca kez dinlerdim. Ama bugün dünya sizlere açık. Her türlü bilgiye ulaşabilme imkanı var. Bir taraftan iş dünyası nitelikli insan ararken ve bulamazken, diğer taraftan da işsiz gençlerimizi görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret ediyorum. En önemli sorun işçi bulamamak” diyen Bakan Elvan, “Nitelikli vasıfta eleman bulamamak. Üniversiteden mühendis olarak mezun oluyor ama maalesef mühendis olarak değerlendiremiyoruz. Bizim ihtiyacımızı giderecek vasıflarda değil. Bunu söylüyorlar. Diğer taraftan da iş arayan mühendis var. Demek ki burada problem var. İş ile iş gücü arasındaki uyumu sağlamamız lazım. Üniversitelerin müfredatı, iş dünyasının talebi doğrultusunda hazırlanmalı. Ben bir üniversitenin rektörü olsam, araştırma ve geliştirme çok önemli ama üniversitemden mezun olan öğrencilerin yüzde kaçını işe yerleştirebiliyoruz, yüzde kaçını işveren genç girişimci yapabiliyorum? Buna da bakardım. En önemli kriter de bu olurdu diye düşünüyorum” dedi.

Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç da 2000 yılından sonra kurulan üniversitelerin akademik performans sıralamasında 77 üniversite içinde 7. olduklarını ifade ederek, "12 bin 600 civarında öğrenci, 850 akademik ve 500 idari personel ile 13 fakülte, 3 enstitü ve 3 yüksekokulu olan orta büyüklükte bir üniversite düzeyine eriştik" diye konuştu. 

Ardından Prof. Dr. Tokaç, Bakan Elvan'a günün anısına hediyeler sundu.

 

Bakan Elvan aşure dağıttı 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üzerinde ay yıldız deseni olan aşureyi İzmirli vatandaşlara dağıttı. 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, cuma namazı sonrasında Fevzi Paşa Bulvarında AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ay yıldız desenli aşureyi halka dağıttı. Vatandaşlar aşure yiyebilmek için uzun kuyruklar oluştururken, Bakan Elvan kepçeyi aşure kazanına daldırarak aşureleri kaplara döktü. Aşure dağıtımında, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan ve AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım da hazır bulundu. 

 “Dijitalleşmeyle ilgili atacağımız adımlar var” 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, iş dünyasına kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürmeleri mesajı vererek, “Hangi şartlar olursa olsun, konjoktürel bazı siyasi sorunlar ülkeler arası söz konusu olabilir ama Türkiye ekonomisi dimdik ayaktadır. Büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir. Biz iş dünyamıza güveniyoruz” dedi. 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin sohbet toplantısına katıldı. Kaya Termal Otel’de gerçekleşen toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra İzmir Valisi Erol Ayyıldız, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Başkanı Ömer Kaplan ve iş adamları katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Lütfi Elvan, dünya ticaretindeki ve Türkiye’deki ekonomik performansları değerlendirerek, “1990’lı yıllardan 2008’e kadar hem dünya ticaretinde hem ekonomisinde üçlü bir büyüme performansı görüyoruz. 90’lı yıllar Türkiye için kayıp yıllardı. O zamanlarda yüzde 3’lük büyüme performansı gösterebildik. 2008 sonrası dünya ticaretinde ciddi daralma, ekonomik büyüme hızında küçülme ve 2016 yılına kadar devem eden bir süreç. Bu sürece baktığımızda 2007 yılına kadar dünya ekonomisinin ve ticaret hacminin yüksek olduğunu görüyoruz. Biz de 2002-2007 dönemini çok iyi değerlendirdik Türkiye olarak. Türkiye 2003-2016 döneminde küresel krize rağmen, yüzde 5,6’lık yıllık ortalama büyüme performansını gösterdik. Bu oldukça önemli, yeterli mi değil. Bizim büyümeyi daha da yukarıya çekmemiz gerekiyor. Ancak OECD ülkeleri ile kıyaslandığında belki Çin ve Hindistan’dan sonra en iyi performans gösteren ülkelerin başında geliyoruz” diye konuştu.

 

Sanayi alanında dijitalleşmeyle ilgili adımlar atılacağını belirten Bakan Lütfi Elvan, “Klasik üretim yöntemini ileri aşamaya getirecek sanayi 4.0 dediğimiz ve dijitalleşmenin hızla geliştiği ortamda bizim sanayimizin de bu sürece ayak uydurması gerekiyor. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde dijitalleşmeye ilgili atacağımız adımlar var. Bir yol haritası belirlemeye çalışıyoruz. Başta büyük ölçekli sanayi bölgeleri olmak üzere tasarım ve dijitalleşme merkezleri kuracağız. Bölgedeki sanayicinin dijitalleşmesini sağlayacak gerekli desteği vereceğiz. İhracatımızın kilogram başı değerine baktığımızda 2002’de bir dolarken, bugün 2 dolar olmuş. Ama halen yeterli değil. Gelişmiş ülkelerin kilogram başı ihracat rakamına baktığımızda daha ileride. Bu konuda katma değeri yüksek ürünlerin üretilerek tüm dünyaya açılması son derece önemli” şeklinde konuştu.

 

“Yoğun destek mekanizmaları oluşturacağız”

İhracatın ve üretimin ithalata önemli ölçüde bağımlı olduğunu kaydeden Bakan Elvan, “Bazı alanlara yoğunlaşacağız. Ara malının oranı yüzde 74. Bu alanda mevcut tesislerin üzerine 3-4 tesis daha mutlaka yapılması gerekiyor. Savunma sanayinde de yoğun çalışmamız gerekiyor. Üçüncü olarak medikal alanda da araç ve gereçlerin üretilmesi ve ithalatımızın kısmen de olsa daha da aşağıya çekilmesi sağlanacak. Bir başka alan da yenilebilir enerji alanında daha ileri düzeyde adım atmamız gerekiyor” dedi.

Bu alanlarda yapılacakları da aktaran Bakan Lütfi Elvan, “Bu bahsettiğim alanlara daha yoğun destek mekanizmaları oluşturacağız. Bu alanları gerekirse kamu alımları yoluyla destekleme yoluna gidip, bir yol haritası ortaya koyacağız. Bu alanlara ilave yazılım sektörünü de geliştirmemiz gerekiyor. Rekabet ortamını sağlamamız gerekiyor ki önemli gelişme sağlayabilelim” ifadelerini kullandı.

 

“Türkiye ekonomisi dimdik ayaktadır”

Var olan konjoktürel siyasi sorunlara rağmen Türkiye ekonomisinin dimdik ayakta durduğunu belirten Bakan Elvan, iş dünyası ile gurur duyduklarını belirtti. Bakan Elvan, “Ülke olarak genç, dinamik ve girişimci ruhu oldukça yüksek bir topluma sahibiz. Herhangi bir bölgede kriz çıktığı zaman kendisini kısa süre içinde başka alanlara yönlenebilen ve başka kesimlere ihracat yatırım yapabilen özellikle sahip. Biz iş dünyamızla gurur duyuyoruz. Ülkemizin en dinamik unsurları sizlersiniz. Hangi şartlar olursa olsun, konjoktürel bazı siyasi sorunlar ülkeler arası söz konusu olabilir ama Türkiye ekonomisi dimdik ayaktadır. Büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir. Biz iş dünyamıza güveniyoruz. Atmış olduğumuz adımları bilerek ve ne yapılması gerektiğini bilerek adım atıyoruz. Örneğin mali disiplin alanında 2002’den bu yana sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Alınması gereken tedbirleri alıyoruz”

İş dünyasının yatırımlarına devam etmesi gerektiği mesajını veren Elvan, “Zaman zaman kurlarda oynama söz konusu oluyor. O da yerli yerine oturacaktır. O konuda ben iş dünyamızın özellikle hükümetimize ve ülkesine güvenmesini ve kararlı şekilde çalışmalarını sürdürmesini arz ediyorum. Alınması gereken tedbirler varsa orta vadeli programa bakarsanız bu tedbirleri alıyoruz. Hiçbir şekilde popülist yaklaşım içinde olmadık, olacağız. Bütçe disiplini bizim için önemli. Cari açığı da daha aşağıya çekebilmek için saydığım alanlara daha fazla yoğunlaşmamız gerekiyor, yatırım yapmamız gerekiyor” dedi.

 

“Dışarıdan gelen firma da millidir”

Yerlileşme ve millileşme konusuna da değinen Bakan Elvan, şunları söyledi:

“Türkiye’de yatırım yapan her firma nereden gelirse gelsin bizim için yerlidir, millidir. Hiçbir zaman dışarıdan gelen bir firmaya farklı muamele yapmamız söz konusu olamaz. Türkiye’de üretim yapan kim olursa olsun bizim firmamızdır, istihdam sağlıyor, ülke ekonomisine kakı sağlıyoruz. Elimizden gelen ne destek varsa veriyoruz vereceğiz. Böyle bir ayrım kesinlikle söz konuş olamaz. Zaman zaman bunu farklı yerlere çeken oluyor.” 

 

Bakan Elvan: “OHAL, sadece FETÖ’ye yönelik” 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Olağanüstü Hal’in sadece Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik olduğunu belirterek “Ülkemizin birliği ve bütünlüğü her şeyin üstündedir. Onun için bizim başka gidecek ülkemiz yok. Vatanımıza, milletimize birlikte sahip çıkacağız. Ne kadar zor şartlar altında olursak olalım, öyle bir genç nesile sahibiz ki yenilikçi, dinamik, dünyadaki değişime ayak uydurabilen, vasıflı işadamlarımıza sahibiz. Biz gençlerimizle, iş adamlarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

Çeşitli temaslar ve toplantılara katılmak üzere İzmir’e gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ege Genç İşadamları Derneği tarafından Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısına katıldı. İzmir’e övgüler yağdıran Bakan Elvan, “İzmir sadece İzmir, sadece Ege demek değildir. Pek çok özelliği ile İzmir Türkiye demektir. Biz hükümet olarak İzmir’in üzerine titriyoruz. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım gerek bakanlığı gerek başbakan olarak İzmir’le ilgili planların uygulanmasında takibi ve sonuçlandırılması için işinin başında oluştur. Çünkü İzmir’in gelişmesi Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması demektir. Bu nedenle İzmir’e kim ne yaptıysa hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Aldığınız riskler ülkemize katmadeğer olarak geri dönmektedir”

İşadamlarına ekonomiye kattıkları için teşekkür eden Bakan Elvan, “Sizler, piyasa fırsatlarını araştıran, mevcut kaynakları en iyi şekilde bir aya getirirken bu fırsatları hayata geçiren sizler yapılmayanı yapmayı, hayal eden ve bu hayali gerçekleştiren ekonominin öncülerisiniz. Aldığınız riskler ülkemize katmadeğer üretim ve ihracat olarak geri dönmektedir. Siz işadamlarımız daha üretken alanlara yönlendirmemiz gerekmektedir. Özellikle imalat sanayinin önemi var. İmalat sanayi teknolojik gelişime öncülük etme, ekonomiyi dönüştürme, dış ticaret yoluyla döviz girdisi sağlama, istihdama kaynaklık ete, ekonomik dalgalanmalara karşı direnç kazandırma yönleriyle ekonominin lokomatifi olarak nitelendirmektedir” dedi.

İş ve yatırım ortamını iyileştiren büyüme istihdamda ve teknolojik dönüşüm geliştirilmesi temel amaçları olduğunu dile getiren Elvan, “Şirket kurma tasfiye süreçlerinin iyileştirme yatırımda işlem maliyetlerin azalması, bürokratik süreçlerin azalması, yeni dönemde orta vadeli programda açıkladığımız gibi yeni dönemde öncelik vereceğiz. Tabi firmalarımıza da önemli görevler düşüyor. Öncelikle orta ve uzun vadeli düşünmeli. Rekabet stratejileri yenilik yaratma üzerine kurmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Ekonomi ve demokrasi

Ekonomi ile demokrasi arasında önemli bir ilişki olduğuna işaret eden Bakan Elvan, “2002 yılında biz de iktidara geldiğimizde hatırlayınız, ilk hedeflerimizden birisi demokrasiyle ekonomi alanında yapacağımız reformların at başı gitmesiydi. Bu yönde önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Demokrasi alanında tabu niteliğinde olan, konuşulamayan birçok alanda düzenlemeler yaptık. Bir taraftan çift haneli olan enflasyonu, tek haneli rakamlara indirirken, diğer taraftan da büyümenin performansını artırdık. Evet Türkiye olarak son birkaç yılda ciddi olarak hem içeride hem dışarıda bazı etkenlerle karşı karşıya kaldık. Bunlardan biri 15 Temmuz darbe girişimdir. Bu darbe girişimi bizlerin önünün kesilmesi yönünde atılmış, Türkiye’nin bir anlamda parçalanması ve birileri tarafında yönetilmesine yönelik atılmış önemli adımdı. Demokrasiye tüm milletimiz siyasi partileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla hep birlikte sahip çıktık. Bu sürece rağmen Türkiye ekonomisi önemli bir performans gösterdi. Ağustos 2016 yılında aldığımız tedbirler ki bir başka ülkede bu yaşansaydı farklı bir durumla karşı karşıya kalınabilirdi” ifadelerini kullandı.

 

“OHAL, Fethullahçı Terör Örgütü’ne yönelik”

Olağanüstü Hal’in sadece Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, “Ülkemizin birliği ve bütünlüğü her şeyin üstündedir. Onun için bizim başka gidecek ülkemiz yok. Vatanımıza milletimize birlikte sahip çıkacağız. Ne kadar zor şartlar altında olursak olalım, öyle bir genç nesile sahibiz ki yenilikçi, dinamik, dünyadaki değişime ayak uydurabilen, vasıflı işadamlarımıza sahibiz. Biz gençlerimizle, iş adamlarımızla gurur duyuyoruz. Ben umuyorum ki bu yüksek potansiyele sahip ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren kardeşlerimiz ülkemizi güçlü bir noktaya getirecek” dedi.

 

“Kafamızdaki ön yargıları bir tarafa atmalıyız”

Hükümet olarak sivil toplum kuruluşlarının sorunlarına kayıtsız kalmadıklarına işaret eden Bakan Elvan, “Ortak akıl son derece önemli. Ortak akıl asla hata yapmaz, onun için konuşmak, tartışmak istişare etmek önemli. Kafamızdaki ön yargıları bir tarafa atmalıyız. Doğrusu ne ise onu tartışıp ortak akılla ne yapmamız gerektiğine karar vermeliyiz. O nedenle STK’ların iş dünyasına yönelik sorunları hükümetimize iletiliyor. İş mahkemeleri kanunda sıkıntılar vardı. Özellikle iş mahkemelerinde bir bekleme söz konusu idi. Uyuşmazlık halinde arabuluculuk mekanizmasını getirerek, daha da kısalması yönünde adım attık. İstihdam alanında başarılıyız. 8 yılda 7.6 milyon istihdam sağladık. Ancak nitelikli iş gücü bizim için son derece önemli. Dinamik bir nüfus genç bir nüfus yılda ortalama yüzde 1’lik iş gücüne katılım artışı var” diye konuştu.

 

“Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz”

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ise Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini dile getirerek, şunları söyledi:

 

“Geçen yıl yaşadığımız ihanet girişiminde toplumsal travma geçiren milletimiz hala yaralarını sarıyor. Diğer taraftan Irak ve Suriye’deki son gelişmelerin yarattığı tehditlerle baş etmeye çalışıyoruz. AB ile üyelik müzakerelerinin donma noktasına gelmesi, Almanya, ABD ve diğer bazı ülkelerle yaşanan gerginlikler dış ticaret ve yatırım ilişkilerini de negatif etkilemektedir. Bu zor koşulların altında dahi, kalkınma ve büyüme yolunda ilerlemekten başka alternatifimiz yoktur. Tüm dünya, sanayide dönüşüm, akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme gibi kavramlara kafa yorarken Türkiye’nin bunlardan geri kalma lüksü yoktur. Bu nedenle, sadece sanayi alanında değil, tarım ve hizmet sektörlerinde de büyük bir dönüşüm başlatmamız, köklü ve uzun soluklu çalışmalar yapmamız gerekiyor. Türkiye’nin potansiyeline ve geleceğine inanıyoruz, yatırım, üretim, istihdam ve ticaret zinciri içerisinde ülkemize hizmet etmek tek hedefimiz” dedi. (Mihrap Düzöz - Sinan Yeniçeri-Ali Gözeten - Halil Karahan- Ceren Atmaca - Abdülaziz Baydilli/İHA)


ETİKETLER : İzmir Valiliği Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan hızlı tren hattı Körfez Geçişi hükümet Proje ÇED
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber