RSS / XML
26-09-2018
Bizi Takip Edin!

İzmir'de yaşanan TÜPRAŞ patlamasında flaş tutuklama talebi

13-10-2017 20:56:40
A+ A-
Savcı firma sahibi de dahil 4 kişinin tutuklanmasını talep etti...

İstanbul Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir’in Aliağa ilçesinde, 4 kişinin öldüğü Koç Grubuna bağlı TÜPRAŞ patlamasıyla ilgili gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilip aralarında taşeron firma sahibi ile mühendislerin de bulunduğu 7 kişiden 4'ünün tutuklanmaları talep edildi. 

Aliağa ilçesindeki TÜPRAŞ Rafinerisi’nde gaz sıkışması nedeniyle 4 kişi hayatını kaybetmiş, bazı işçiler de yaralanmıştı. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturmanın ardından çıkartılan gözaltı kararı sonrası 7 kişiye Aliağa Emniyet Müdürlüğü personelleri tarafından operasyon yapılmıştı.

Gözaltına alınan firma sahibi Bedrettin K., Şantiye Müdürü Muhammed Hulusi G., montaj ustası Ali B., TÜPRAŞ çalışanları; baş mühendis Mehmet Emin T., işletme baş mühendisi Kürşat K., işletme mühendisi Burak K., işletme uzman Esfet B.'nin emniyetteki ifadeleri alındı. İfadeleri alınan kişiler daha sonra adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından sorguya alınan şüphelilerden Esfet B., firma sahibi Bedrettin K., Ali B., Muhammed Hulusi G., tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilirken, diğer kişilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talep edildi. Gözaltına alınan 7 kişi hakim karşına çıkacak ve kesin karar mahkeme tarafından verilecek. 

4 işçinin öldüğü TÜPRAŞ patlamasında 4 tutuklama

 TÜPRAŞ'ın İzmir Aliağa Rafinerisi'nde meydana gelen ve 4 işçinin yaşamını yitirdiği, 2 işçinin de yaralandığı patlamaya ilişkin gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü, sevk edildikleri adliyede tutuklandı.Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TÜPRAŞ'ın Aliağa rafinerisinde geçen Çarşamba günü saat 09.25 sıralarında meydana gelen ve işçilerden 24 yaşındaki Kemal Şaşmazer, 26 yaşındaki Mehmet Karademir, 40 yaşındaki Yusuf Kepenek ve 44 yaşındaki Mehmet Dere'nin yaşamını yitirdiği 2 işçinin de yaralandığı patlamaya ilişkin başlattığı sorduşturmada, adliyeye sevk edilen yüklenici firma sahibi Bedrettin K., Şantiye Müdürü Muhammed Hulusi G., montaj ustası Ali B. ile işletme uzmanı Esfet B. tutuklandı. Baş mühendis Mehmet Emin T., işletme baş mühendisi Kürşat K. ve işletme mühendisi Burak K. ise adli kontrol koşulu ile serbest bırakıldı. (Davut CAN/DHA)

 

PATLAMAYA TEPKİ 

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ise, akşam saatlerinde, TÜPRAŞ'ta yaşanan patlamada yaşamını yitirenler için Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Eyleme çok sayıda TÜPRAŞ ve PETKİM işçisi de katılarak destek verdi.

 

Basın açıklaması öncesi konuşan Aliağa Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Oktay, grubu, patlamada yaşamını yitiren işçiler adına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından Oktay, "Yıllardır üzerine basa basa vurgu yaptığımız taşeronluk sistemi sermayeyi besleyen bir zincirdir. Bunlar sermayenin kar hırsı ile bizlerin emeği üzerinden ucuz işgücü adı altında yarattığı bir sistemdir. Yaşanan iş cinayeti bu sistemin sonucudur. Bizler canlarımızı yitiriyoruz, onlar ceplerini dolduruyor" dedi.

Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ise, "Aliağa'nın birikmiş sorunları var. Sorunlar sadece taşeronla da sınırlı değil. Burada devletin eksikliğini, acizliğini görüyoruz. Buradaki devlet hastanesinde yanık ünitesi yok. İşyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyması konusunda burası bizim pilot bölgemiz olacak. Bizzat takipçisi olacağım" diye konuştu.

 

'TAŞERON SİSTEMİ SON BULSUN'

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu adına hazırlanan açıklamayı okuyan Genel-İş 5 No'lu Şube Aliağa Belediyesi İşyeri Baş Temsilcisi Doğanşah Aydın, ülkede kanayan bir yara haline gelen taşeron sisteminin acısını yaşadıklarını dile getirerek, iş kazalarında yaşamını yitiren emekçilerin yüzde 90'ının örgütsüz, güvencesiz ve kuralsız bir şekilde çalıştırılan taşeron elemanlardan oluştuğunu belirtti. Doğan, İş cinayetlerinin yaşanmaması için taşeron sisteminin son bulması gerektiğini vurgulayarak, konfederasyonlara "Taşeron sistemi üzerinden birbirini besleyen sermaye, siyaset ve iktidar zincirine dur demenin zamanı gelmedi mi?" diye sordu.

Yapılan basın açıklamasının ardından eylem olaysız şekilde son buldu. (İHA/DHA)

 


ETİKETLER : Koç Grubu TÜPRAŞ gözaltı taşeron firma sahibi mühendisler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber