RSS / XML
19-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Sarnıç’ta 230 vatandaşa 2B müjdesi

12-11-2017 14:50:26
A+ A-
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Gaziemir Sarnıç Mahallesi’nde vatandaşların en önemli sorunu olan, tapu sorununa ilişkin bir toplantı düzenledi

Konya Satılık

EGE MECLİSİ - Kaplanlar Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya 300’e yakın mahalleli, bölgedeki muhtarlar ve belediye meclis üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Kaya, bölgede yaşayan 230 vatandaşın 2B arazisi ile ilgili sorunlarının çözüldüğünü açıkladı. Sarnıçlılara seslenen Kaya, “40 yıllık sorun çözülüyor. Vatandaşlarımızın taleplerine kulak verildi, istekleri doğrultusunda yeniden bir çalışma yapıldı. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın talimatıyla, Defterdarlık tarafından geçmişte yapılan değerlendirmelerle ortaya çıkan rayiç bedeller tekrardan gözden geçirildi. Komisyon tarafından ilk yapılan değerlendirmeleri baz aldığımızda, gelinen noktada o rakamların üçte birini ödeyerek vatandaşlarımız tapularına kavuşabilecek. Bu düzenlemeyle 230 vatandaşımızın 2B sorunu çözüme kavuşturuluyor” dedi. 

 

YILDIRIM TALİMAT 

Bölgedeki 2B arazilerini kullanan, üstünde ev ve işyeri inşa ettikten sonra yıllardır yaşayan vatandaşların tapu mücadelesinin uzun yılllardır sürdüğünü hatırlatan Kaya, vatandaşların bu haklı mücadelesinde sürekli yanlarında olduklarını ifade etti. Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan ilk çalışmada ortaya çıkan rakamların, bölge rayiçlerine göre oldukça yüksek olduğu, yeniden bir değerlendirme yapılması gerektiği yönündeki talepler üzerine tekrardan bir çalışma başlatıldığının bilgisini veren Kaya, “AK Parti olarak bizim en önemli şiarlarımızdan birisi ‘Devlet millet için vardır’ şiarıdır. Devlet, milletinin hizmetkarıdır. Burada gerçekten bunun örneğini görüyoruz. İlk yapılan değerlendirmelerde m2 fiyatları 1.000-1.100 TL arasındaydı. Daha sonra komisyon tarafından bu rakam 800-850 TL arasında belirlendi. Yaptığımız toplantılar sonucunda üç inceleme yapıldı. Geldiğimiz noktada, kanuni yüzde 50 indirim bedeli ile birlikte bu fiyatlar 290-350 TL arasına inmiş bulunmaktadır. Buna ayrıca yüzde 20 peşin ödeme indirimi de yapıldığında, vatandaşlarımız m2’sine 230-280 TL arasında bir bedel ödeyerek tapularına kavuşabilecekler” dedi. 

 

DEVLET SEFERBER OLDU 

Peşin ödeme indiriminden yararlanmak isteyenlere Halkbank tarafından uygun kredi imkanı sağlanacağını, ödemesini taksitle yapmak isteyene ise 5 yıllık faizsiz vade yapılacağını belirten Mahmut Atilla Kaya, “Burada devlet seferber olmuş durumda. 40 yıllık bu sorun çözülsün, bekleyiş bitsin, herkes tapusuna kavuşsun. Hepimizin ortak isteği bu. İsteyen peşin ödeyecek indirimden faydalanacak, Halkbank’tan da uygun bir şekilde kredisini çekebilecek. İsteyen ise 5 yıl boyunca faizsiz bir şekilde taksitle bu ödemeyi yapabilecek. Sarnıç her şeyin en güzelini hak ediyor. Tapu sorunu çözüldüğünde Sarnıç’ın çehresi değişecek. Gaziemir’in merkezinde ne varsa Sarnıç’ta da o olacak. Verdiği talimatla bu sorunun çözümünü sağlayan Başbakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

HAZİNE ARAZİLERİNDEKİ EVLERE EN HIZLI, EN KOLAY VE EN UCUZ ÇÖZÜM İMKANI  

Konuşmasında bölgedeki hazine arazilerine ev yapmış vatandaşlar ile ilgili soruna da değinen Kaya, 4706 sayılı kanun kapsamında üzerinde yapılaşma bulunan hazine arazilerinin belediyelere devir edilebildiğini, belediyelerin devir edilen bu arazilerin üzerindeki hak sahipliği araştırmasını yaparak vatandaşlara tapularını verebildiğini hatırlattı. Bu konunun toplumsal bir sorun olduğunu vurgulayan Kaya, “Biz bu sorunu en hızlı, en kolay, vatandaşa da en az maliyet getirecek bir şekilde çözmek istiyoruz. Burada ilgili kanun üzerinde ev bulunan hazine arazilerinin satışı amacıyla belediyelere devrine imkan tanıyor. Belediye ile görüşmeler yapıldı. Süreci yakinen takip ediyoruz. Burada siyasi bir konu yok, sosyal bir sorun var. Bu mağduriyet artık bitecek” dedi.

 

KONULARI YARGIDA OLANLARA SÜREÇ BİTİNCE ÇÖZÜM MESAJI  

Bölgede evleri ve arazileri ile ilgili konuları yargı sürecinde olan vatandaşlara da bir mesaj veren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “Bölgede halen bazı vatandaşlarımızın konuları yargı sürecindedir. Onlarla ilgili şu anda bir adım atamıyoruz. Konuları yargıda olan vatandaşlarımızın yerlerine ilişkin de yargı süreci biter bitmez hızlı bir şekilde çözülecek.” ifadesinde bulundu.


ETİKETLER : AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya Gaziemir Sarnıç Mahallesi tapu sorunu toplantı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber