RSS / XML
19-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatı başladı

14-11-2017 12:09:15
A+ A-
Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı ev sahipliğinde 20'ncisi düzenlenen 'Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatı' başladı. Tatbikatta, deprem felaketi sonrası arama- kurtarma faaliyetleri uygulandı

Denizli Satılık

EGE MECLİSİ - Bu sabah başlayan Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatı'nı, Harp Filo Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Tümamiral Aydın Şirin ve Bayraktar Gemisi Komutanı Yarbay Bülent Güngör de izledi. Tatbikattan önce ise Bayraktar Gemisi'nde brifing verildi.

Senaryoya göre, deprem felaketinde çekilen fotoğraf ve görüntüler, brifingde değerlendirilerek arama-kurtarma planlaması yapıldı. TCG Bayraktar Gemisi ve Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi'ne, Marmaris Gümrüklü Limanı'ndan acil yardım malzemeleri yüklendi. TCG Bayraktar Gemisi'nde kurulan afete müdahale kriz merkezi tarafından yönlendirme yapılarak, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'na intikal sağlandı. Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları helikopterleriyle afetzedelerin tahliyesi yapıldı. Helikopterlerle, Bayraktar'a taşınan yaralılar ameliyata alındı. Yardım malzemeleri afet bölgesine taşınarak, arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Tatbikatla, askeri eğitimlerde afet zararlarının azaltılması, afet anında hızlı ve etkili kurtarma yapılması, kısa sürede hayat kurtarılması için gerçekleştirilen çalışmaların yerinde tespitinin amaçlandığı belirtildi.

Tatbikata öğle saatlerinde depremin yaşandığı bölgeye sağlık, güvenlik ve ilk yardım ekiplerinin çıkarma yapmasıyla devam edilecek.

20 yıl önce başlatılan 'Doğu Akdeniz-2017 Tatbikatı'na çeşitli birimlerden 3 bin 500 personelin katıldığı belirtildi. Türkiye'nin ev sahipliğindeki tatbikatta; NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2, ABD, Bulgaristan, İngiltere, Romanya deniz kuvvetleri unsurları ile Türkiye'den Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik unsurları görev alıyor.

 

YARALILAR, ENKAZDAN KURTARILDI

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen 'Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatı', devam ederken, senaryoya göre, bir yerleşim merkezinde meydana gelen deprem sonrası oluşan enkazdan yaralılar, kurtarıldı. Yabancı askerler ve Türk askerleri tarafından önce rıhtıma taşınan yaralılara daha sonra sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapıldı. Yaralılar, 140 metre uzunluğundaki Bayraktar Çıkarma Gemisi'nde kurulan sahra hastanesinde tedaviye alındı. Depremden yaralı kurtarma çalışmaları, gerçeğini aratmadı. (Yaşar ANTER- Ali GÜNDOĞAN/DHA)


ETİKETLER : Marmaris Aksaz Deniz Üssü Komutanlığı Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatı Tatbikat deprem
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber