RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Güzelbahçe'de şiir gibi panel

04-12-2017 08:08:28
A+ A-
Güzelbahçe Cumhuriyet Kadınları 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının yıl dönümü nedeniyle 'Kadın ve Siyaset' konulu panel düzenledi

Konya Satılık

EGE MECLİSİ - Panelde, kadına bakış açısı  ve kadın hakları şiirle dile getirildi, izleyenler büyük keyif aldı. 

Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panel öncesi açılış konuşması yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi Başkan Yardımcısı Güler Bilgen, şunları söyledi:

“Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini çağdaş ülkeler seviyesine çıkarma çabalarının bugün meyvelerini yiyoruz. Cumhuriyetimizin değerini iyi anlamalıyız, onu her şartta korumalıyız. Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmalıyız.”

Panelde konuşan geçmiş dönem milletvekili Göksel Kalaycıoğlu, siyasal yaşam dahil, toplumun her alanında kadın ve erkeğin dengeli katılımının demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu söyledi. Kalaycıoğlu, ”Türk kadını mücadeleci, yoktan var edişi, üretken, yaratıcı özelliğiyle siyasette daha fazla yer almalıdır ”dedi.

Kadınlar yerel yönetimlere talip olsunlar

Güzelbahçe Belediye Meclis üyesi Avukat Zeynep Ferda Demirbaş da, yerel yönetimlerde kadınların daha fazla yer alması gerektiğini belirterek, Demirbaş,“Yerel yönetimler siyasete katılımın ilk ayağıdır. Ülkede siyasal kültürün oluşması bakımından önemlidir. Erkeklere göre halkın ihtiyaçlarını daha iyi anlamaktadırlar. Yerel yönetimlerde kadınların daha fazla yer alması için cinsiyete dayalı eşitsizliğin kaldırılmasını bekliyoruz. Bütün partilerde yüzde 30 kota uygulanırsa kadınların yerel siyasete aktif katılımı sağlanabilir.“dedi.

Her kadın cinsiyet kotasını savunmalı

Panelde, kadınların siyasette yeteri kadar var olamama nedenlerini anlatan Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizaslanı,“Siyasette var olmak için her kadın cinsiyet kotasını savunmak zorundadır” dedi.  

“Kadın kadının kurdudur” söylemine katılmadığını da ifade eden Denizaslanı, “Öyle bir sistem kurulmuş ki, parti içinde kadınlar birbirlerine düşürülüyor. Kadınlar dayanışma yapamıyor, var oldukları partileri güçlendiriyor. Birlik olmanın yolunu bulmalıyız.” dedi.

Denizaslanı, kadına bakış açısını yansıtan kendi yazdığı“Benlik destanım” adlı  uzun şiirinin bir bölümünü okudu, coşku dolu alkış aldı: 

Benlik Destanım

Falanca beyin kızıydım önce

Sonra filanca beyin karısı

Daha sonra da

Filancaların annesi oldum

Tüm beni tanıyanların

Tarif edenlerin dilinde

Ben vardım ama

Var gibi yok gibi bir yerde,

Kadın, mutfakta aşçı, evde hizmetçi olmalı dendi:  Ben vardım, biliyorum, ama nerde

Var ile yok arası bir yerde

Hep düşündüm

Bu düzeni kim kurdu?

Kim biçti bu rolleri bize?

Erkeğe bunlar, kadına bunlar diye. 

Ya tersine kurulsaydı düzen?

Kadınların yönettiği ülkeler

Panelin yöneticiliğini yapan Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Güleç de, konuşmacılara söz vermeden önce dünya ülkelerini yöneten 19 güçlü kadından örnekler verdi. Güleç, “Kadınların yer almadığı, kadının görünmez engellerle kısıtlandığı bir ortamda toplumun güçlenmesinden, demokratikleşmesinden, özgürlüklerden, eşitlik ve adaletten söz edilemez” dedi.


ETİKETLER : Güzelbahçe Cumhuriyet Kadınları Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Kadın ve Siyaset panel
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber