RSS / XML
17-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmirli vekil kapanan işyerlerini sordu

04-12-2017 16:19:50
A+ A-
CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, ekonomideki daralma nedeniyle küçük esnafın kepenk kapatmak zoruna kaldığını belirterek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde kapanan iş yeri sayılarını sordu

Antalya Satılık

EGE MECİSİ - CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, İzmir’de son bir yılda açılan her 3 işyerinden 1’inin kapandığını öne sürerek, bir kısmının iflas ettiğini bir kısmının da icralık olduğunu söyledi. Hükümetin kapanan işyerleriyle ilgili adımlar atması gerektiğini belirten Yiğit, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre 2015’te kapanan esnaf sayısı 97 bin 715 civarındayken bu rakam 2016’da 101 bin 614’e yükseldiğini 2015’te 216 bin 309 esnaf meslek değişikliğine giderken bu sayı geçen yıl yüzde 495 artış göstererek 2016’da 1 milyon 286 bin 103’e yükseldiğini vurguladı. Yiğit,  şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

"2017’nin ilk 11 ayı itibariyle ülkemiz genelinde işyerini kapatan esnaf sayısı ne kadardır? Aynı zaman dilimi içerisinde işyeri değişikliğine giden esnaf sayısı ne kadardır? 2017 yılı Kasım ayı itibariyle kapanan işyerlerinin illere ve sektörlere göre dağılımı nasıldır? Ülkemizde son 11 ayda en çok kepenk kapatılan ilimiz hangisidir? Aynı dönemde İzmir’de faaliyetine son veren, iş yerini kapatan ya da başka bir işyeri açan esnaf sayısı kaçtır? Ülkemizde kapanan işyerlerinin her yıl düzenli arttığı gerçeğiyle bu işyerlerinin kapanma gerekçeleri konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır? Ekonomideki daralma ve artan döviz fiyatları nedeniyle kepenk kapatma zorunda kalan işyeri sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesine yönelik bir düzenleme düşünülmekte midir?" (DHA)


ETİKETLER : CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci soru önergesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber