RSS / XML
23-01-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Meclis'te yılbaşı tatili tartışması

22-12-2017 17:25:56
A+ A-
İşte haberin detayları...

Edremit Satılık

AK Parti’nin Meclis’i fiilen 9 Ocak’a kadar tatile sokma kararı üzerine yapılan oylamaya karar yeter sayısı olan 184 vekilden daha azı katıldı. Tartışma, tatil kararının iptalini de gündeme getirebilecek krize dönüştü. AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclis’ini fiilen 9 Ocak’a kadar tatile sokma kararı üzerine yapılan oylamaya karar yeter sayısı olan 184 vekilden daha azı kazandı. Tartışma, tatil kararının iptalini de gündeme getirebilecek krize dönüştü. Hürriyet'te yer alan habere göre; Bütçenin final oturumu için kürsüye çıkan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yönettiği oturumda, AK Parti’nin tatil kararına ilişkin grup önerisinin yapılan oylamasında, AK Parti kabul, CHP ve HDP ret, MHP ise çekimser oy kullandı. Kahraman, ilk oylamanın sonucunu, “kabul edildi” diye ilan ederken, bu karara, CHP ve HDP’den ret oylarının daha fazla olduğu itirazı geldi. 

BİRİ 62, BİRİ 64 SAYDI: Kahraman bunun üzerine ikinci kez oylama yaptırdı ve iki divan katibinden de el kaldırarak kullanılan kabul ve ret oylarını saymalarını istedi. Bu oylamada iki katip üyeden biri ret oylarını 62, diğeri 64, kabul oylarını da 81 ve 82 olarak saydı. Kahraman bunun üzerine bir kez daha önergenin kabul edildiğini açıkladı.

ÖZGÜR ÖZEL: ANAYASA'YA AYKIRI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Kahraman’ın ilan ettiği kabul ve ret sayılarının karar yeter sayısı için gerekli 184’ün altında olduğunu beliterek, “bu şekilde karar alınamaz, bu anayasa aykırı olur” dedi. Kahraman toplantı yeter sayısı olduğu için oturumu açtığını belirterek, oylama sonucunda bir sorun olmadığını söylerken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, oylama sonucu işlemin tamamlandığını, ancak istenirse, dört grup başkanvekilinin altına imza koyacağı yeni bir danışma kurulu kararıyla önergelerindeki tatil kararını geri çekebileceklerini söyledi. 

TARTIŞMA DEVAM EDİYOR

Kahraman da bunun üzerine grup başkanvekillerini, krizi çözmek için odasına çağırdı. Meclis’in “yılbaşı” tatiline girip girmeyeceği tartışmalarını noktalayacak bu görüşme şu anda bu sürüyor. (TURAN YILMAZ/ Hürriyet)


ETİKETLER : Meclis'te yılbaşı tatili tartışması
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EGE haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber