RSS / XML
28-09-2021
Bizi Takip Edin!


CHP'li kadınlardan 'Diyanet' açıklaması

04-01-2018 16:20:20
A+ A-
İşte haberin detayları...

Sinop Satılık

EGE MECLİSİ - Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasına bir tepki de Konak’tanCumhuriyet Halk Partisi Konak Kadın Örgütü ve Gençlik Örgütü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘9 yaş’ açıklamasına ortak olarak hazırladıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdiler. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘İslamiyete göre 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenmesi normaldir’ açıklamalarına bir sert tepki de CHP Konak Kadın ve Gençlik Örgütünden geldi. Konak Müftülüğü önünde yaptıkları ortak basın açıklamasında ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulduğunu, önceki ve mevcut dönem yönetimlerinin, asıl amacından uzaklaştırdığını’ dile getirdiler.

Kadın ve Gençlik Örgütü adına basın açıklamasını yapan Konak Gençlik Örgütü Başkan Yardımcısı Zübeyde Canpolat şunları dile getirdi: “Diyanet işleri başkanlığı laik Türkiye Cumhuriyetinin en temel taşlarından biridir. Mustafa Kemal Atatürk, Diyanet işleri Başkanlığı’nı kurarken çevresindekilerle tartışmıştır. ‘Böyle bir kurum laiklik uygulamasının beşiğinde olan Fransa’da ve diğer batı ülkelerde yok diyenler ; ‘Peki Sultanahmet cami imamlarının maaşlarını kim verecek?’ diye sormuş; cevabını da kendisi vermiştir. “Biz vereceğiz çocuk, biz. Bizde onların Kiliseleri gibi varlıklı kurumlar yok. Din adamalarını cemaatlerin eline bırakmayız” diyerek Diyanet İşlerinin Başkanlığının önemini ve kutsallığını vurgulamıştır. Şuan ki duruma bakılırsa Diyanet; cemaat, din adamları ve bunun arkasına sığınanların elinde. 9 yaşındaki kız çocuklarının evlenip gebe kalabileceği yönünde fetva veren Diyanet yetkilileri utanç kaynağıdır. Bu söylemin, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan Diyanet işleri başkanlığına yakışır şekilde derhal düzeltilmesini istiyoruz.

 Devlet 18 yaş altı çocukların sigara ve alkol almasına müsaade etmez iken 9 yaşındaki çocuğun evlenip gebe kalmasına nasıl müsaade eder? 9 ve 12 yaş çocuklar annesi babası ile olması gerekir. Çocuklarımızın anne babasının güvenli kollarından koparılarak sürekli tecavüze mahkum bırakılması asla ama asla kabul edilemez. Devlete ait bir kurum eliyle yapılan bu düzenleme cinsel istismarın resmileştirmiş ve onaylanmış halidir. Soruyoruz onlara bu insanların çocukları yok mudur? Çocuklarımızı istismarcılardan sapık zihniyetten ve bu fetvayı veren anlayıştan korumalıyız. Yeni yapmış oldukları açıklamada Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına değinmiş olsalar da devamında hala islamiyeti kötü göstererek 9 yaş vurgusu yapmışlardır. Hala bağnaz hala çağ dışı açıklamalarına devam etmektedirler.

Yüce İslam dinini bu anlayışa mahkum edenleri kınıyoruz.

Bizler pedofili konusunda bu kadar mücadele ederken pedofiliyi destekler nitelikte bir söylemi asla kabul etmiyoruz. Çocuklar velisinin onayı ile imam karşısına değil de okula gitmelidir. Bu Ülkede artık bir kereden çok şey olur. Çocuklarımızı bu zihniyete teslim etmeyeceğiz. bizler bu anlayışın karşısındayız ve direneceğiz. Burada dikkat çekmek istediğimiz husus kesinlikle Diyanet İşleri Başkanlığının kapatılması değil Diyanetin gerçek din adamaları ve aydınları tarafından yönetilmesi bununla beraber özüne dönmesidir. ÇOCUK GELİN YOKTUR! ÇANAK TUTAN HÜKÜMET VARDIR.”


ETİKETLER : CHP'li kadınlardan Diyanet açıklaması
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL YÖNETİMLER haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber