RSS / XML
20-01-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'in efsane otobüs hatları

09-01-2018 10:25:44
A+ A-
İşte haberin detayları...

Manisa Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir'de toplu ulaşımın en önemli unsuru olan ESHOT otobüslerinin en eski ve en efsane hatlarını sizler için derledik. İçi kimi zaman kalabalık, kimi zaman eğlenceli...

Raylı sistem ne kadar ilerlese de İzmirli'nin vazgeçilmezi...

İşte 63’den, 525’e, 121’den, 169’a yıllardır yüz binlerce İzmirliyi taşıyan otobüs hatları...

63 – BORNOVA (EVKA-3 METRO) – KONAK

İzmir’in en merkezi noktalarından geçen 63 numaralı hat, Bornova ve Konak arasında adeta bir köprü görevi görüyor. Evka-3’deki metro istasyonu yapılmadan önce Bornova’daki metrodan kalkan hat, İzmir’in doğu ve güneyini birbirine bağlıyor. Evka-3 Metro İstasyonu’ndan seferine başlayan 63 numara; Bornova Merkez, Özkanlar, Manavkuyu, Adliye, Alsancak, Fuar gibi merkezi noktalardan geçerek Konak’ta seferini tamamlıyor.

290 – BOSTANLI İSKELE – TINAZTEPE

Özellikle öğrenciler için efsane kabul edilen 290 numaralı hat, Bostanlı’dan başlayarak Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe Kampüsü’ne kadar gidiyor, kampüsün içine kadar giriyor ve fakülteleri tek tek geziyor. 290 numara en çok üniversite öğrencilerinden rağbet görüyor.

169 – BALÇOVA – KONAK

İzmir’in en güzel manzarasına sahip otobüs hatlarından biri olan 169, sahil boyunca uzanan bir güzergâha sahip. Konak’tan başlayarak; Göztepe, Güzelyalı, Üçkuyular, Fahrettin Altay gibi merkezi noktalardan geçerek Balçova’ya ulaşıyor ve İzmir’in güney yakasının en önemli ve en çok tercih edilen hattı olarak biliniyor.

525 – E.Ü. KAMPÜS – BORNOVA METRO

Yine özellikle öğrencilerin kullandığı bir hat olan 525, sadece 9 durakta durmasına rağmen, özellikle eğitim döneminde üniversite öğrencilerinin sıklıkla kullandığı bir ring hat olarak karşımıza çıkmakta. Bornova Metro’dan yola çıkan 525 numara kampüs içine girerek öğrenci yurdu, ziraat fakültesi gibi duraklarda duruyor. Hat, Ege Üniversitesi öğrencileri arasında tam bir efsanesi.

121 – BOSTANLI İSKELE – KONAK

Körfezin kuzey yakasını, güney yakasına bağlayan ve efsane olarak nitelendirilebileceğimiz 121 numara, Bostanlı İskele’den seferine başlayarak Karşıyaka İskele, Bayraklı İstasyon, Alsancak gibi merkezi noktalardan geçerek Konak’a ulaşıyor.

390 – TINAZTEPE – BORNOVA METRO

Bornova Metro ile Tınaztepe’yi birbirine bağlayan 390 Numara, özellikle üniversite öğrencileri tarafından talep görmekte. Az ama öz bir şekilde sefer yapan bu hat, otoban üzerinden Tınaztepe’ye ulaşarak bir nevi trafik sorunundan da kaçmış oluyor. Sadece 11 duraktan oluşan hat Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü’nün içine de uğramakta.

554 – NARLIDERE – KONAK

Konak ile Narlıdere arasında sefer gerçekleştiren 554 numara, esasen güzhergah olarak 169 numaranın özelliklerine sahip. Sahil yolu güzergahında ilerleyen hat, 169'a göre daha doğuda seferini noktalıyor. 554 numara Göztepe, Güzelyalı, Üçkuyular, Fahrettin Altay, Balçova gibi noktalardan geçerek Narlıdere’ye ulaşıyor.

70 – ŞİRİNYER – HALKAPINAR

İki aktarma merkezi arasında bağlantı kuran 70 numara, Şirinyer Aktarma Merkezi ile Halkapınar Aktarma Merkezi arasında seferlerini gerçekleştirmekte. 70 numara Nato, Eşrefpaşa, Fuar, Alsancak gibi duraklara uğrayarak Halkapınar’a varıyor. Özellikle merkezi noktalarda oturan kişileri, İzban’a aktarmada önemli rol oynuyor.

90 – GAZİEMİR – HALKAPINAR

 

İzmir’in güneyinde bulunan Gaziemir’i şehir merkezine ve İzban aktarmasına bağlayan 90 numara Esbaş, Karabağlar, Eşrefpaşa, Fuar, Alsancak gibi merkezi duraklardan geçerek, yolcuları İzban ve metro aktarma merkezi olan Halkapınar’da bırakıyor.


ETİKETLER : ESHOT otobüs izmir otobüs
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber