RSS / XML
21-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Bakan Zeybekci’den ekonomi ile ilgili açıklamalar

10-01-2018 16:01:25
A+ A-
İşte haberin detayları...

Antalya Satılık

EGE MECLİSİ - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dünya Bankası’nın Türkiye ile ilgili büyüme beklentisini değerlendirerek, “Dördüncü defa revize ediyor, yüzde 3 olarak açıkladığı rakamı şimdi yüzde 6.7’ye çıkardı. Dördüncü defa da büyük bir ihtimal tutturamayacak” dedi. 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk Eximbank 2017 Yılı Faaliyet Sonuçları ve 2018 Yılı Hedefleri konulu basın toplantısına katıldı.

Türkiye’nin büyüme hedeflerini tutturduğuna işaret eden Bakan Zeybekci, “Üretim ihracat ve üretimle katkı sunan bir bölge Ege ve bu beni bir Egeli olarak her zaman gururlandırmıştır. Türkiye ekonomisi de aynı, gelecekte umut vaat eden pozitif bakan bir ülke. İlk üç çeyrek ortalaması ile yüzde 4 büyüyen, üçüncü çeyrekte de yüzde 11.4 büyümüştür. Bunu söylediğimizde bıyık altından ‘hadi canım’ söylemlerine şahit olmuşsunuzdur. Türkiye OECD ülkeleri arasında dünyada bir numara olacak demiştik. Dördüncü çeyrek itibariyle baktığımız zaman da yine ilk başta söylediğimiz gibi pozitif bakış açısı ile ne dediysek Türkiye oraya doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

 

Dünya Bankası'nın öngördüğü rakamı değerlendirdi

Dünya Bankası’nın Türkiye’nin büyüme oranını yeniden revize ettiğini hatırlatan Bakan Zeybekci, “Dördüncü defa revize ediyor, yüzde 3 olarak açıkladığı rakamı Şubat ayında bunu 2.7’ye Haziran’da bunu 1.5’e Ekim ayında yüzde 4’e yükseltti şimdi yüzde 6.7’ye çıkardı. Dördüncü defa da büyük bir ihtimal tutturamayacak” dedi.

 

“Söylediklerimiz bir bir gerçekleşti”

Yılbaşında büyüme beklentilerine bakıldığında Türkiye’nin dünyanın en dar büyüyen ülkelerinden biri olacağını söylediklerinde Türkiye’de ekonominin başında olanların yerine negatif söylemlere inanılmanın tercih edildiğini belirten Zeybekci, “Türkiye’de başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımız ve ekonomi yönetimin söylediği şeyler bir bir gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

 

“Dünyadaki ihracat yöntemleri değişecek”

2018’e pozitif baktıklarını ifade eden Bakan Zeybekci, “2017’de parasal değer olarak verdiğimiz destek yüzde 87, sağlayacağı istihdam olarak yüzde 60 üzerinde. Bunlar dünyanın başka hiçbir ülkesinde yaşanabilen şeyler değil. 2018’de vereceğimiz teşviklerle yine aynı şekilde en iyi ülkelerden olacağız. Türkiye gibi avantaja sahip ülke coğrafyası yok” dedi.

Ekonomik denklemin yeniden değiştiğini ve üretim formatlarının değiştiğini, yeniden yazıldığı dönemlerden geçildiğini, “Dünya yeninde yapılanıyor. Dünya bir 10 sene sonra, 20 seneki sonrası oluşacak dünyanın silueti ortaya çıkıyor. Bildiğimiz tüm ticaret kuralları, ürün satmayı bedelleri ödeme ile ilgili çok radikal değişiklikler olacak. 5 yıl sonra dünya ticaretinin belki yüzde 50 kısmı elektronik ticaret üzerinde yapılmaya başlanacak. Dünyada bildiğiniz ihracat yöntemleri değişecek. Yine üreticinin asıl tüketiciye teslim yöntemleri geliştirilecek. Dünyada mesela ilk defa 21. Yüzyıl'da dünya nüfusunun artışı yavaşlamaya başladı. Artış eğrisi aşağıya doğru dönmeye başladı. Bu dünya nüfusunun yaşlanmaya başlayacağını, üretim maliyetlerinin artacağını, bunun farklı noktalara geleceğini göreceğiz. Bunu ilk söylediğimiz anda nüfus yoğunluğunun azla olduğu yerler üretim merkezi olacak. Hayır. Böyle durumlarda teknoloji devrimi baş döndürücü hıza ulaşacak. Tüm bunlar yeniden güçlü ekonomilerin bilgi ve teknoloji üretimlerin yeniden eğitim üssü haline geleceğini göreceğiz. Sanayi teknolojileri değişecek otomasyon ve bilgi teknolojilerin kullanılacağı bir seviyeye gelecek” diye konuştu.

 

“Türkiye’nin dünyaya verdiği en iyi cevaptır”

Ekonomi Bakanlığı olarak bu vizyonu erken gördüklerini ifade eden Zeybekci, “Hükümet olarak destek vermeye başladık. İleri teknoloji yatırımlarının desteklenmesi, tasarım desteği, yurtdışına verdiğimiz destekler 2017 yılında en iddialı yatırım teşvik sistemini Türkiye’de ortaya koyduk. Bu gelişen dünyaya Türkiye’nin ‘bende varım’ diye verdiği en iyi cevaptır. Türkiye’nin şu anda cari açık verdiği haberleşme, ulaşım, petro kimya, sağlık, tarım teknolojileri gibi alanlarda kendi global devletini yaratma teknolojisidir. 2017 yılında bununla ilgili en büyük ilk çıkışımızı yapmaya hedeflendik. Bunu inşallah bu ay sonuna kadar bitirip yaklaşık 80 milyon TL belgelerini vererek özel sektör yatırımlarını başlatıyoruz. Bu gelişen dünyaya Türkiye’nin verdiği önemli cevaptır” diye konuştu.

 

“Bir dönemi ıskaladık”

Türkiye olarak bir dönemi büyük bir şekilde ıskaladıklarını ifade eden Bakan Zeybekci, “Tarıma dayalı sanayiye dayalı, tekstil, şu anda 40 milyar dolar olarak ihracatı gerçekleştirdiğimiz tekstil hammadde sektöründe onlarca dolar yatırım yaptık ama makineleşmede istediğimiz sağlayamadık. Ama yenilebilir enerji teknolojide gerekse yerli kömür kullanma anlamında önümüzdeki süreçte bir fırsat olarak değerlendireceğiz. Türkiye’ye bu teknolojileri mutlaka kazandıracağız, desteklerimiz devam edecek” dedi.

“Yine rekor kıracağız”

Bakan Zeybekci, “Bu sene 2017 yılında yatırım, ihracat ve büyüme seferberliği 153.3 milyar ihracat hedefi koymuştuk. ‘Hadi canım’ diyenler oldu. 153.3’lük hedefimizi Eylül’de 156.5’e çıkardık. Elhamdülillah 2017’yi 157.1 olarak tamamladık. Ben bu Türkiye destanının yazılmasında başta özel sektörümüz, üretim ve ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. 2017 yılında 2012’den bu yana ilk defa iki haneli büyüme ile yılı kapattık. Ay sonu açıklayacağız ama 2018’ de her ay rekor kıracağız. Artık 157.6 tarihi rekor içinde farklı faktörler var ama yine rekor kıracağız. Tarihi rekorumuz geçtiğimiz cumartesi günü muhtemelen 157.6 milyar doları aştık. 12 aylık süreçte. Ay sonu itibariyle bu rakam çok daha üstlerde olacak, 169 milyar dolarlık 2018 hedefimiz var. 2018 sonu 170 milyar doları ihracatçılarımız geçecektir. Bu ne anlama geliyor. Halkın propagandasını olduğu, ekonomik anlamda hedef alınan, Türkiye. 2017’de de yaşadıklarımız biliyorsunuz. ‘Türkiye AB ile şunu mu bunu yaşayacak’ denildiğinde, net ihracatı ortalama üzerinde artırarak dönemi kapadık. 2017 yılında AB yüzde 6, biz yüzde 10.2 artırdık. Tuzu kuru olan ülkelerden ve coğrafyalardan bahsediyoruz. Her şeyi ile önü açık coğrafyalardan bahsediyoruz. Bu artışı hedefimizi devamlı hale getirmek” ifadelerini kullandı.

 

İhracata dayalı üretim modeli

Eximbank’ın beklediklerinin üzerinde başarılara imza attığını ifade eden Bakan Zeybekci, dolar bazında artışın yüzde 20’lerin üzerine çıkacağına inandıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

"Türkiye ile Eximbank’ın yaşı aynı, Türkiye’de yaş ortalamamız 31, Dünyanın gelişmiş ülkelerinde Japonya ve Avrupa ortalaması 45-46 arada devasa bir fark var. ABD’nin 39-40. Onun için Türkiye 31 yaşındaki bir genci düşünün, yerinde duramayan, ihtiyaçları çok fazla, hayalleri var bir hayat kuracak. Tasarrufu yapamıyor, ihtiyaçları olan biri tasarruf yapmakta zorlanır, aynı Türkiye gibi. İşte bu ortamda Eximbank çok önemli ve özen gösteriyoruz. Bu yüzden ona sermaye desteği vermek, kredi vermek, güven vermemiz, arkasında durduğumuzu hissettirmemiz lazım. Ki Türkiye bu süreci başarı ile tamamlasın. En önemlisi ihracat ve yatırım. Türkiye büyüyecek ama büyürken illa üretim ve üretime dayalı ihracat ile büyüteceğiz. Onun için Eximbank önemli. İhracata dayalı büyümede ihracatçımızın yanında olması, dünya ortalamasının çok üzerinde bir destek vermesi. Onun için dedik ki dünyada olacaksan bir numara olacaksın. Ve Eximbank’ın dünyada 2. olma hedefini tutturdu ve ihracat en fazla destek veren olma yolunda. Şimdi hedef bir numara olmak.”

 

“Türkiye olarak değil namerde, merde muhtaç değiliz”

Eximbank’ın ülke ihracatının yüzde 25’ine destek verdiğini ve bunun bir rekor olduğunu dile getiren Bakan Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu 2 yılda yüzde 17’den yüzde 25’e geldi. 2017 yılı sadece Türk ihracatının değil Eximbank’ın da sıçraması haline geldi. Toplamda 24.1 milyar dolarlık bir finans desteği, 15.2 milyar dolarlık sigorta desteği 39.3 milyar dolar haline geldi. Bir yıl içinde Türk ihracatına verdiği destekte yüzde 25’e çıktı. Çok iddialıyız dedik ve hükümet olarak arkasında durduk. Ürün ihracat eden ihracatçımızın müşterisine Eximbank olarak kredi sağladık. Diğer rakip ülkelerin hangi oranda faiz veriyorsa, Türk Eximbank da aynı oranda kredi verdi. Biz de hükümet olarak ‘yürü arkanda biz varız’ bu aradaki farkı kapatıyoruz’ dedik. Türkiye olarak namerdi bırak merde muhtaç olmayacak başı dik dünyanın ilk 10 ülkesi içinde yer alan bir Türkiye olarak yolumuza devam ediyoruz. Onun için 3 milyardan 10 milyara çıkardık. Bu sene Eximbank 39.3 milyar performansını bu sene 46 milyar olarak görüyor.”

 

Eximbank destekleri devam edecek

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Bakan Zeybekci’nin döviz bazda desteğin sürekli artırılması, Türkiye ihracatına verilen destek yüzdesinin artırılması, ihracatçılarla doğrudan çalışabilen bir Eximbank olması ve Eximbank ürünlerinin çeşitlendirilmesi talimatları olduğunu belirterek, bu başlıklar altında çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de Eximbank’ın uygulamalarını sevinçle karşıladıklarını, kredi veren kurum olmanın yanı sıra ürün çeşitliliği açısından tüm bankacılık hizmetlerini sunar hale geldiğini ve bunların ihracatçılar için olumlu gelişmeler olduğunu kaydetti.

TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da sanayicilere Eximbank’ın verdiği desteklerden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli de desteklerin devam edeceğini dile getirdi.

Bir otelde gerçekleştiren toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar katıldı.

 

Egeli ihracat yıldızlarının ödülleri Bakan Zeybekci’den

Egeli ihracat şampiyonlarına ödüllerini veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, her türlü algı operasyonu ve bedduaya rağmen dimdik ayakta duran bir Türk ekonomisi olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu coğrafyanın Ege’sidir, Avrupa’nın, Asya’nın Ege'sidir. Canlanmanın, ümidin olduğu Ege gibi başka hiçbir ülke büyüme performansı göstermedi” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Egeli ihracat şampiyonlarına ödüllerini verdi. İzmir’de bir otelde düzenlenen ‘Ege İhracatçı Birlikleri 2017 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'nde EİB üyesi 56 firma ödül aldı.

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılının tüm olumsuzluklara rağmen iyi geçtiğini söyleyerek, “Acısıyla tatlısıyla geldi geçti. Bazı hedeflerimizde belki birazcık uzak kaldık ama çoğunluk itibariyle dünyaya parmak ısırtan bir tablo vardı. O yüzden 2018 yılının 2017 yılından daha iyi geçmesini temenni ediyoruz” dedi.

 

“Verdiğimiz teşviklerde artış sağladık”

Ege Bölgesi ihracat rakamlarının artışına dikkat çeken Bakan Nihat Zeybekci, “Ege bir uyanış içinde. Türkiye ihracatından çok daha iyi bir performans gösterdi. 2017’deki en önde değerlerden birini yakaladık. Ekonomi Bakanlığı olarak vermiş olduğumuz teşviklerde yüzde 81 artış sağladık. Ege’de bir canlanma var. Ege’nin zeybeği efesi bir yerinden doğruldu ve ayağa kalktı. İnşallah bunun yansımalarını hep beraber göreceğiz. Beraberlik bütün ihtiyacımız bu, ayrılıkta bereket, huzur yoktur. Bir artı bir beraberlikte iki yapmaz, 3 yapar, 10 yapar” dedi.

“Başka hiçbir ülke büyüme performansı göstermedi“

Zeybekci, “Nasıl ki Ege her şeyin pozitif bakıldığı, her şeyin tarihinde merkez olduğu, başladığı noktaysa Türkiye de bu coğrafyanın Ege’sidir, Avrupa’nın Asya’nın Ege'sidir. Canlanmanın, ümidin olduğu Ege gibi başka hiçbir ülke büyüme performansı göstermedi. Çin yüzde 7,5 civarında ihracatını artırırken biz 10.2’lik bir ihracat artışı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

 

“Milli gelire oranla en yüksek asgari ücret olan ikinci ülkeyiz”

Dünyada artık her şeyin değişmeye başladığını dile getiren Bakan Zeybekci, “Teknolojide, bilimde, markada, tarımda her alanda yeniden yapılanmanın olduğu bu coğrafyada bildiğimiz şeyler değişecek. Üretim teknolojileri değişiyor. Artık sanayi 4.0 artık akıllı üretim. Birbiriyle konuşan makineler, fabrikalar. Bunların olduğu ortamda en büyük tehlike artan maliyetler. Dünyada milli gelire oranla en yüksek asgari ücret olan ikinci ülkeyiz. Yeni Zelanda’dan sonra ikinci sırada geliyoruz. Nominal değer olarak da AB’deki birçok ülkeden, nakdi olarak ödediğimiz asgari ücrette de çok daha yüksekteyiz. Artış olarak da bakacak olursak, 3 katına yakın artırmışız reel anlamda. Evet işçilik maliyetleri yükseliyor. Birçok ülkede yükseliyor. Maliyetlerin yükseldiği ortamda işgücünün bol olduğu yerler avantajlı olacak, hayır. Yüksek teknolojiye bilgiye sahip ülkeler yeniden üretim üssü haline gelecek. Türkiye olarak bunu yakalamak zorundayız. Ne kadar çok işgücü değil artık” dedi.

Bakan Zeybekci, her türlü algı operasyonu ve bedduaya rağmen dimdik ayakta duran bir Türk ekonomisi olduğunu dile getirdi.

“Toplam ihracatın yüzde 8’ini karşılıyor”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükşekşi ise “Bölgemiz toplam ihracatımızın yüzde 8’inden fazlasını gerçekleştiriyor. Tarım ve madencilik ürünlerinin yanında özellikle sanayi ürünlerinde, son derece başarılı bir ihracat yapısına sahip. En çok ihracat yapan ilk 10 ilimizin 3’ü bölgemizden. Bölgemiz ülkemizin gelişmesine ekonomimizin canlanmasına her daim büyük katkılar sağlıyor” dedi.

 

11 milyar 838 milyon dolarlık ihracat

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 2017 yılında 11 milyar 838 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi başardıklarını ifade ederek, "Bu yıl ihracatçılarımız bu başarıyı sağlamak için geçen yıllara göre çok daha fazla çalıştı, çok daha fazla seyahat etti. Her birine İhracatın Evliya Çelebisi diyebiliriz. Bu başarıyı sağlayan tüm üyelerimize ihracatın yıldızları yerine, ihracatın kahramanları diye seslenmek istiyorum. Ege Bölgesi’nden 2017 yılında TİM verilerine göre 18 milyar 177 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2016 yılında 16 milyar 603 milyon dolar olan ihracatımızı yüzde 9.4 arttırmayı başardık. TİM verilerine göre Ege Bölgesi’nin ihracatı Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada.İzmir, Manisa ve Denizli geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2017 yılında da Türkiye genelinde en fazla ihracat yapılan ilk 10 il arasına girdi. Türkiye İhracatçılar Meclisimiz tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı listesinde Ege Bölgemizden 158 firmamız yer aldı. İzmir, 83 firma ile İstanbul’un ardından ikinci il oldu” diye konuştu.

 

İhracat hedefi için yapılan çalışmalar

2017 yılında ihracat hedeflerine ulaşmak için yaptıkları çalışmaları anlatan Ünlütürk, şunları söyledi:

“Türkiye - Katar İş Forumu’nu sizin ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmet Bin Casım’ın katılımı ile gerçekleştirdik. Türkiye - Rusya İş Forumunu ise; Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci ve Rusya tarafından 5 bakanın katılımı ile yaptık. V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı, EİB 12. Moda Tasarım Yarışması, 8. Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması Ege İhracatçı Birlikleri’nin en çok ilgi gören faaliyetleri oldu. Madencilik, organik, gıda, hazır giyim, tekstil ve deri sektörlerinde 11 tane uluslararası fuara milli katılım organizasyonu gerçekleştirdik. 261 firma ile katılım sağladık. 2017 yılında ihracatçı firmalarımıza ihtiyaç duydukları 76 konuda eğitim programları düzenledik. 2 binden fazla kişiye 15 bin 500 saat eğitim organize ettik. Türkiye’yi Ticaret Müşaviri olarak temsil ettikten sonra Türkiye’ye dönen Ticaret Müşavirlerimizi 2 yıldır İzmir’de ağırlıyoruz. 2017 yılında 14 ticaret müşavirini İzmir’de misafir ettik. Ticaret Müşavirlerimizin deneyimlerini ihracatçılarla paylaşabilecekleri zemini oluşturduk. Bu etkinliğimize ihracatçı firmamız yoğun ilgi gösterdi. Etkinliğimizi bu yılda tekrarlayacağız. “Üye Buluşma Toplantıları” ile Uşak, Muğla ve Afyon’daki ihracatçılarımızla 2017 yılı içinde bir araya geldik. Ege Bölgesi’nin ihracatında yüzde 40’lık paya ulaşan gıda ürünlerinin Uzakdoğu pazarına daha yoğun ulaşması için Japonya-Güney Kore Turquality Projesi için 5 gıda birliğimiz güçlerini birleştirdi. 2018 yılında bu projemiz Amerika Birleşik Devletleri’ni radarına alacak. Ege İhracatçı Birlikleri 2017 yılında dijital iletişim kanallarını yoğun olarak kullandı. İhracatçılar ve EİB’den hizmet almak isteyenler www.eib.org.tr web sitesi üzerinden online destek hattı ile anında sorularının cevaplarını bulur hale geldi. EİB, Whatsapp destek hattımız da ihracatçılarımızın hizmetinde. Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube sayfalarından yaklaşık 250 bin kişiye profesyonel destek sunar haldeyiz. Ekonomi Bakanlığımızın e-ticaret sitelerine üyelik için verdiği yüzde 80 desteği Ege İhracatçı Birlikleri olarak yüzde 100’e tamamlayarak binden fazla üyemizin e-ticaret sitelerine üye olmasını sağladık.”

 

“2018’de 13 milyar dolar kazandırmayı hedefliyoruz”

Başkan Ünlütürk, ihracata dayalı büyüme stratejisi için pek çok görev ve atılması gereken çok adım olduğunu ifade ederek, “Hedefe ulaşmak için; koşmamız gerektiği kesin. Küresel ekonomideki değişime ayak uydurarak katma değerli ürün ihracatını arttırmak için İnovasyon, Ar-Ge ve Tasarım ekseninde 2018 yılında da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2018 yılında yüzde 8’lik ihracat artışı ile ülkemize 13 milyar dolar kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Törende Türk Eximbank’ın yenilikçi uygulamalarından ‘Canlı Destek Hattı’nın tanıtımı da yapıldı. (Mihrap Düzöz - Sinan Yeniçeri/İHA)


ETİKETLER : Bakan Zeybekci ekonomi açıklama
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber