RSS / XML
19-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Meclis'te lüks oda tartışması

10-01-2018 20:06:59
A+ A-
CHP Grup Başkanvekili Özel'den 'TBMM'deki tadilatlar' eleştirisi

Urfa Satılık

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, muhalefet ve iktidarın ortak kullandıkları bu alanı, kavasların giyinme odalarını, darbe gecesi kullanılan sığınağa iniş girişini kapatarak kendisine lüks bir makam odasına dönüştürdüğünü savundu.yapılan tadilatları eleştirerek, "Meclisin düzenlemesi gereken her şey OHAL nedeniyle hükümet tarafından düzenlenirken (TBMM Başkanı İsmail) Kahraman, Meclis iradesiyle ilgili hiç sesini çıkarmıyor ama kendisi Mecliste inşaat işlerine bakıyor." dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, İsmail Kahraman'ın TBMM Başkanlığında ustalık dönemini yaşadığını söyledi.

Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) Anayasaya göre Meclis gündeminin ilk sıralarına girmesi gerektiğini ancak Kahraman'ın bunları 400'üncü, 500'üncü sıralara koyduğunu ifade eden Özel, "Anayasayı çiğniyor ve bu duruma da hiç oralı olmuyor. Meclisin düzenlemesi gereken her şey OHAL nedeniyle hükümet tarafından düzenlenirken Kahraman, Meclis iradesiyle ilgili hiç sesini çıkarmıyor ama kendisi Mecliste inşaat işlerine bakıyor." diye konuştu.

MİNİ MESCİT HALİNE GETİRDİ

Özel, Kahraman'ın son olarak, Meclisin tatile girdiği dönemde Genel Kurul Salonu'nun muhalefet partilerine yakın olan kısmında ortak kullanım alanı bulunan bir yeri ellerinden aldığını gördüklerini söyledi.Kadın kavasların giyinme dolaplarının da yer aldığı alana bir abdesthane, bir tuvalet, bir mescit ve lüks bir makam odasının yapıldığını fark ettiklerini anlatan Özel, şöyle devam etti:

"Meclis başkanvekilleri bu duruma itiraz edince kendisi burayı Meclis başkanvekillerinin kullanımına da lütfetti. Sığınağa nasıl ineceğimiz sorulduğunda ise darbe gecesi inmeyi denediğimiz ama seslendirme odasının bulunduğu yerden sonra tıkandığını gördüğümüz yerden inebileceğimizi söylediler. Şimdi hummalı bir çalışma ile sığınağa giriş için yer ayarlamaya çalışıyorlar. Bayan kavasların soyunma odaları mini mescit haline getirilmiş. Bizim Meclisten girdiğimiz kapı kapatılarak Kahraman'a makam masası yapılmış. İtirazlar sonrası burayı başkanvekillerinin de kullanımına sundu. Çünkü onların odalarını da fotokopi odası yaptırmış. Bizim de kullandığımız mütevazı alan vardı, artık yok."

CEVAP VERMEDİ

İtirazlarının ardından bürokratların gelerek "Nasıl istiyorsanız öyle yapalım." dediklerini aktaran Özel, ancak yapılan bu harcamaların Kahraman'ın maaşından kesilmemesi halinde yeniden yapılmasının hiçbir kıymetinin olmayacağını ifade etti.

Kahraman'ın hemşehrilik ilişkilerine göre, kendince geliştirdiği başkaca kriterlere göre hareket ettiğini savunan Özel, "Sayısız yazıyla başvurduğumuz çeşitli konulara ipe sapa gelmez cevaplarla karşılık veriyor. Oğluna tahsis ettiği araba, kızına tahsis ettiği koruma ile ilgili hala bir cevap vermedi. Grup başkanvekili olarak ben koruma kullanmıyorum." dedi.

ÜZERİNDEKİ DENETİM ARTIRILMALI

Meclis Başkanı'nın üzerindeki denetimi artırmak zorunda olduklarını vurgulayan Özel, bu konuda bir çalışma başlattıklarını kaydetti.Meclis Başkanı'nın idari ve mali tasarruflarına ilişkin denetim sağlanmasının şart olduğunu dile getiren Özel, Meclisin geri çekme hakkının olması gerektiğini anlattı.Meclis Başkanı hakkında gensoru verilebilmesi, oylamasının da kapalı oylama ile yapılması gerektiğini belirten Özel, şöyle devam etti:"Meclis Başkanı'nın denetlenmesi hususunda Anayasa değişikliği gerekiyorsa CHP olarak tam destek vadediyoruz. Hatta ilk Meclis Başkanı için aday bile çıkarmayalım. Yeter ki İsmail Kahraman dışında bir başka kişi gelsin ve denetleneceğini bilsin. Haksızlık yaparsa görevden gideceğini bilsin. AK Parti tek başına birisini aday göstersin. Çok istiyorsa yine bunu göstersin ama bilsin denetleneceğini. Bu kadar haksızlığa dayanacak durumumuz kalmamıştır. Bu konuda gerekli çabaları sürdürmeye devam edeceğiz."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e uyarı cezası

TBMM Genel Kurul Salonu'nun arkasında bulunan ve değişikliğe uğrayan odaların görüntülerinin basında yer alması tartışmaya neden oldu. Tartışmaların ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e uyarı cezası verildi.(DHA)


ETİKETLER : Meclis'te lüks oda tartışması özel
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber