RSS / XML
24-03-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'de sınavla giriş yapılacak olan okulların sayısı ve kontenjanı yeterli mi?

11-04-2018 16:13:39
A+ A-
İşte haberin detayları...

Muğla Satılık

EGE MECLİSİ - Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş'in (TEOG)kaldırılmasının ardından yerine getirilen merkezi sınav sistemi ile öğrenci alacak liseler belli oldu. Buna göre İzmir'de 7 Fen Lisesi, 3 Sosyal Bilimler Lisesi, 10 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 27 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 62 okul, merkezi sınavla öğrenci alacak. Açıklanan listeye göre 6 ilçede merkezi sınav ile öğrenci alacak Anadolu Lisesi bulunmuyor.

 

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından yerine getirilen merkezi sınav sistemi ile öğrenci alacak okulların listesi yayınlandı. Listeye göre İzmir'de 7 Fen Lisesi, 3 Sosyal Bilimler Lisesi, 10 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 27 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 15 Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 62 okul, merkezi sınavla öğrenci alacak. Açıklanan listeye göre, Küçük Menderes Havzası olarak adlandırılan bölgede bulunan ilçelerden Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Tire, Bayındır'da merkezi sınava tabi Anadolu Lisesi bulunmuyor. Merkezi sınav ile öğrenci alacak okulların kontenjanları da açıklandı. Buna göre, Fen Liseleri 220, Sosyal Bilimler Liseleri 270, Anadolu Liseleri 2430, Anadolu İmam Hatip Liseleri 930, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ise 1110 olmak üzere toplam 5460 kontenjan ayrıldı.

Listelerin açıklanmasının ardından açıklama yapan Türk Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, Ödemiş'te yüzde 2- yüzde 7 diliminden öğrenci alan Ticaret Odası Anadolu Lisesi'nin listede yer almamasına şaşırdıklarını belirtti. Demir, bu okulun merkezi sınav sistemine dahil edilmemesinin ciddi sıkıntılara neden olacağını savundu.

 

'ÖRGÜN EĞİTİM DIŞINDA KALACAK'

Ödemiş'te mezun olacak 1532 öğrenci için Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 90, Fen Lisesi'nde de 90 olmak toplam 180 kontenjanın ayrıldığını açıklayan Merih Eyyup Demir, 8. sınıftan mezun olacak öğrencilerin gidebileceği Anadolu Lisesi düzeyinde bir okulun bulunmadığını belirtti. Demir, ayrıca Tire'de 8. sınıftan mezun olacak 1003 öğrenci için de aynı durumun söz konusu olduğunu vurguladı. Demir, şunları söyledi:

"İlçelerde ayrılan kontenjan sayısı merkezi sınavla öğrenci alacak okullarda yüzde 6 gibi rakama tekabül ediyor. Geri kalan yüzde 94'lük mezun öğrencinin mahallesindeki en yakın okula gideceği anlaşılıyor. Merkezi sınavla öğrenci alacak okullarımızı, nitelikli okullar bazında değerlendirdiğimizde yüzde 94 düzeyinde bir öğrencinin sınav dışında kalan okullarda eğitimlerine devam edecekleri sonucuna varılıyor. Ya da öğrenciler, örgün eğitim dışına çıkacak."

İzmir'de Anadolu Lisesi bazında beklenen bazı okulların listede olmadığını söyleyen Demir, buna Buca Anadolu Lisesi ile Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi'ni örnek gösterdi. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Küçük Menderes Havzası'nın merkezi konumundaki Ödemiş'te yüzde 2- yüzde 7 diliminden öğrenci alan Ticaret Odası Anadolu Lisesi, listede yer almıyor. Kaldı ki 5 Nisan- 3 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan yönetici mülakatları süreci öncesinde Ticaret Odası Anadolu Lisesi'nin müdür yardımcılıklarının münhal (boş) listelerde görünmemesi de anılan okul ile ilgili bir beklenti olduğunu ancak bu beklentinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmadığı gözlenmekte. Merkezi sınavla öğrenci alacak okulların sayılarının yetersiz olması eğitimde, özel okulların önlerinin açılmasına ve öğrencilerin özel okullara yönlendirilmesine neden olacak. Ülkemizin ekonomik koşulları göz önüne alındığında özel okul fiyatlarını karşılama imkanı olmayan başarılı öğrencilerin bu durumdan dolayı mağdur olacağı açık. Bu durumda özel okul teşviklerinin rakam olarak yükseltilmesi gündeme gelebilir."

 

ANADOLU LİSESİ TALEBİ

İzmir'de bu yıl 8'inci sınıftan toplam olarak 49 bin 307 öğrencinin mezun olacağını söyleyen Merih Eyyup Demir, buna karşın okullarda kontenjan sayısının yalnızca 5460 olduğunu belirtti. Bu sayının yetersiz olduğunu ifade eden Demir, "Bakanlıktan, özellikle İzmir'de yüzde 10'luk dilim içerisinde olan ve başarılarını ispatlayan Anadolu Lisesi türünde okulların biran evvel merkezi sınavla öğrenci alacak okullar kontenjanına dahil edilmeleri yönünde çalışma yapılmasını bekliyoruz. İzmir'de 50 bine yakın 8'inci sınıftan mezun olacak öğrenci ile velilerin beklentilerinin biran evvel karşılanmasını istiyoruz" dedi. Öte yandan 8'inci sınıflar için başvuru tarihi 11-18 Nisan olarak açıklandı. Sınavlar 2 Haziran'da yapılacak. Sınav sonuçları ise 22 Haziran'da açıklanacak. Öğrencilerin sonuçlara itiraz hakkı bulunuyor. Buna göre öğrenciler itirazlarını bankaya yatıracakları 20 TL karşılığında Öğrenci Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden 5 gün içerisinde yapması gerekiyor. (Umut KARAKOYUN/DHA)


ETİKETLER : sınavla giriş okul sayısı kontenjan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber