RSS / XML
25-03-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Dünyanın ressamları İzmir'de buluşacak

16-04-2018 09:56:09
A+ A-
İşte haberin detayları...

Ankara Satılık

EGE MECLİSİ - İzmir, ülkemizin adını tüm dünyaya sanat ile duyuracak Zeytinli Köşk Uluslararası Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 26 Nisan-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ‘Tarihe Dokunanlar’ temalı sanat organizasyonuna 14’ü yabancı 29 ressam katılacak. Ressamlar, festival kapsamında Urla’da denizin üzerinde resim yapacak. 

 

İzmirli ressam Turgut Kahraman tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Zeytinli Köşk Uluslararası Sanat Festivali”, 26 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek. Etkinliğe Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbeycan, Hırvatisyan, Letonya, Bulgaristan, Filistin, Hindistan ve Almanya ülkelerinden 14, Türkiye’den ise 15 ressam katılacak. Festival kapsamında Urla’da bir araya gelecek 14’ü yabancı 29 ressam, denizin üzerine yerleştirecekleri şövaleleri ile resim yapacaklar. Bu sırada bazı sanatçılar kite sörf yaparak, ressamlara eşlik edecek. Organizasyonun çarpıcı etkinliklerinden bir diğeri ise yine Urla’da gerçekleştirilecek. Deniz tutkunu olan Ressam Turgut Kahraman’ın teknesiyle Urla’da denize açılacak ressamlar, tüplerle dalacakları denizin altında Atatürk’ün resmini çizecek. Daha sonra resim, basın mensupları için denizin üzerinde sergilenecek. Festival kapsamında Efes Antik Kenti’nde ‘Tarihe Dokunan İnsanlar’ konulu resim etkinliği düzenlenecek. 

"Tarihe dokunanları sanatla anıyoruz" 

Sanatı ve sporu bir araya getiren festivalin mimarı Kahraman, 12 günlük sanat maratonu öncesi duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “Turgut Kahraman olarak ‘Tarihe Dokunanlar’ isimli yapıtları yapıyorum. Ölene kadar da tarihe iz bırakan, tarihe dokunan insanların resimlerini yapmaya devam edeceğim. Festival de bu çalışmamın bir parçası. Tarihe dokunan insanları, dünya halklarının, halkımızın bilmesini, tanımasını ve onları unutmamasını istiyoruz. Tarihe dokunan insanların yaptıklarını sanata dökerek, onları anıyoruz ve hafızalardan silinmemesini sağlıyoruz” dedi. 

 

"Geleneksel hale getireceğiz" 

‘1919’ isimli Atatürk portreli bir yelkenli teknesi olan Kahraman, “Festival programı kapsamında ressamlarımızla denize açılıp, denizin altında Atatürk’ün resimlerini yapacağız. Antik Kent Efes’te ‘tarihe dokunan insanları’ resmedeceğiz, sanatçı dostlarımızla birlikte denizin içinde resim yapacağız. Ben kite sörf yapacağım. Hepimiz için ilginç bir deneyim olacak. Etkinliklerde sporla sanatı yan yana izleyeceğiz. Festival Urla, İzmir ve Türkiye’ye önemli katkılar sağlayacak. Yabancı konukların hazırladığı resimler, yurt dışında da sergilenecek” diye konuştu. Festivali geleneksel hale getireceklerini, 10 yıllık planlarının hazır olduğunu belirten Kahraman, organizasyonunun bütçesini de kendisinin karşıladığını ifade etti. 

Uluslar arası ressamların ve yerli sanatçıların eserleriyle 6 Mayıs tarihinde sergi açılacak. Öte yandan Urla’daki Zeytinli Köşk’te atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. 

Festivale katılan sanatçıların isimleri ve ülkeleri 

1. Agra Ritina - Letonya 

2. Ahmet Şinasi İşler - Türkiye 

3. Akbar Behkalam ve eşi- Almanya 

4. Binnur Tuncel Uruşak - Türkiye 

5. Çağatay Çevik - Türkiye 

6. Dragan Tomanoviç - Sırbistan 

7. Eda Uyman - Türkiye 

8. Elvin Öztürk - Türkiye 

9. Erdoğan Tuncer - Türkiye 

10. Feridun Işıman KKTC 

11. Ilze Griezane - Letonya 

12. Kamber Kamber - Bulgaristan 

13. Latifa Yousef - Filistin 

14. Madan Lal - Hindistan 

15. Marjana Goxhabeliu - Hırvatistan 

16. Mustafa Arapi - Amerika Albany 

17. Müzeyyen Koçoğlu - Türkiye 

18. Naciye Özkılıç - Türkiye 

19. Naile Çevik - Türkiye 

20. Nursel Önen - Türkiye 

21. Orhan Cebrailoğlu - Türkiye 

22. Pınar Partanaz - Türkiye 

23. Recep Özmel - Türkiye 

24. Vsma Uspele - Letonya 

25. Vija Stupane - Letonya 

26. Violeta Tomanoviç - Sırbistan 

27. Vugar Ali - Azerbeycan 

28. Yavuz Koçoğlu -Türkiye. 

29 Gülizar Kılıç - Türkiye. 

(Ceren Atmaca - Halil Karahan/İHA)


ETİKETLER : resim ressam sanat
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber