RSS / XML
21-03-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

1 Mayıs'ta okullar, iş yerleri tatil olacak mı?

17-04-2018 09:05:50
A+ A-
İşte haberin detayları...

İstanbul Satılık

1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşıyor. Bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı salı gününe gelirken öğrenciler, okulların tatil olup olmadığını araştırmaya başladı.1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl Taksim'e izin verilip verilmediği ise henüz belli değil.  İşçi ve Emekçi Bayramı, salı gününe denk gelirken çalışan vatandaşlar ve okula gidecek olan öğrenciler 1 Mayıs'ın tatil olup olmadığını öğrenmek istiyorlar.

1 MAYIS'TA OKULLAR TATİL Mİ?

işçi ve Emekçi Bayramı dünyanın birçok ülkesinde resmi tatil olarak kabul ediliyor. Türkiye'de ise 22 Nisan 2009'dan bu yana resmi tatil olarak belirlenmiş durumda... Resmi tatil olduğu için okullar tatil olduğu gibi kamu kurumunda çalışanlar ise izinli oluyor.

1 MAYIS İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.(Posta)


ETİKETLER : 1 Mayıs'ta okullar iş yerleri tatil olacak mı?
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber