RSS / XML
24-03-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

İzmir'de üniversite hastanelerinde yaşanan hemşire eksikliği patlak veriyor

14-05-2018 12:02:22
A+ A-
İşte haberin detayları...

Manisa Satılık

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, İzmir’deki üniversite hastanelerinde hemşire eksikliği nedeniyle servislerde ‘Yatak kapatma’ uygulamasına başlandığını açıkladı. 

 

Türkiye’de görev yapan 153 bine yakın hemşirenin 12-18 Mayıs hemşireler haftasına mutlu giremediğini belirten Zengin, “Bu haftayı bayram havası içinde kutlamak onlar için hayal olmuştur.   Sağlık hizmeti sunumunda en önemli katkıyı sağlayan hemşirelerimiz sorunlarla dolu bir hemşirelik haftasına daha girdiler. Çözümsüz kalan talepler, giderilmeyen personel ihtiyacı, iş yükü, mobing, baskı ve tehdit Üçüncü Basamak kurumlar olan üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti sunan   hemşirelerimizi tükenmişliğe ve umutsuzluğa sevk etmiştir. Yıllardır dile getirdiğimiz hemşirelerimizin eksik kadro ile çalışmasında dolayı artan iş yükü altında ezilmeleri, artan nöbetler, izin kullanamama nedeni ile artı mesai çalışmaları, buna paralel olarak aile ve sosyal hayatlarının yok olması ve hiçe sayılması göz ardı edilmiş, hemşirelerimizin sesine ve feryadına kulak verilmemiştir.Buna rağmen sağlık hizmeti sunan cefakar ve fedakar hemşirelerimiz gece gündüz ,bayram tatil demeden görevlerini en iyi şekilde icra etmeye devam etmişlerdir. Ailesinden, sosyal hayatından fedakarlıklar vererek, üstün bir özveri, hizmet ve güler yüzle sağlık ve şifa dağıtmaya çalışmışlardır. Bu kadar özveri ve fedakarca hizmet veren hemşirelerimizin haklarının ödenmesi mümkün dahi değildir. Bu sebeple hemşirelerimizin feryadına kulak verilmeli, talepleri ve sorunları ivedilikle giderilmelidir” dedi. 

“Yürümeyen sağlık politikaları ve sistemi yönetilmeyen kurumlar,  nedeni ile günümüzde gelinen noktada üniversite hastaneleri hemşire kadrosu alamadığı için yatak kapatma noktasına kadar gelmiş, bir çok birim hemşire eksikliği nedeni ile açılamamış, var olan klinikler ise eksik hemşire ile iş bitirmeye çalışmış, bu durum hemşirelerimizin iş yükü altında ezilmesine ve sağlıklarının bozulmasına neden olmuştur” diyen Zengin, “Yoğun Bakım üniteleri Sağlık Bakanlığı’nın yoğun bakım standartlarının çok çok üstünde hasta bakmakta, hemşire başına düşen hasta sayısı servislerde 30-60 hastaya ulaşırken 1. 2. 3. seviye yoğun bakımlarda ise kişi başına düşen hasta sayısı standartlarının üstüne çıkmıştır. Hemşirelerimiz hasta bakım merkezli değil, iş bitirme merkezli çalışmaktadır. Kurumlar var olan hemşire sayısını düşünmeden hizmet üretmeyi hedeflemekte, hemşirelerimizin üzerine görev tanımları dışında sayısız iş ve kırtasiye işi yüklenmektedir. Hemşirelerimiz bu kadar iş yükü mobing, baskı ve tehdit altında insanlıktan çıkmış ve adeta robotlaşarak iş bitirme çabasındadır. Keza Üniversite hastaneleri artan iş yükü ve hemşire yetersizliği çalışma koşullarının ağır olması sebebi ile tercih edilen kurumlar olmaktan çıkmıştır. Son yaptığımız anket çalışmasında % 70’ lere varan bir kesimin üniversite hastanelerinden başka kurumlarda çalışmayı tercih etmesi de buna en güzel örnektir.Tüm Sağlık çalışanları gibi hemşirelerimizin de artık sabrı taşmış ve çalışma hayatındaki sorunlar katlanılmaz bir hal almıştır. Taleplerin sürekli göz ardı edilmesi hemşirelerimizde derin bir üzüntüye neden olmaktadır. Ağır iş yükü, mobing ve şiddetin sürekli varlığını koruması ve ekonomik olarak sürekli geriye gidişin yaşanması nedeni ile hemşirelerimiz tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar” diye konuştu. 

 

Türk Sağlık Sen olarak hemşirelerin daha iyi çalışma şartları sağlanması için mücadele ettiklerini belirten Zengin şunları söyledi : “Fedakarlık timsali devletin şifa ve şefkatin eli hemşire arkadaşlarımız en iyi çalışma şartlarında hizmet üretmeye layıktırlar. Onların verdikleri hizmetin ve alın terlerinin ve hak ettiklerinin verilmesi elzemdir. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz; Gelin Üniversite Hastanesi hemşirelerimizin sesine kulak verin.

-Hemşire ihtiyacını ivedilikle giderin, hemşire planlamasını yeniden gözden geçirin, 3. Basamak sağlık hizmeti veren üniversite hastanelerinin hemşire kadro ihtiyacını %20 artırın.

-Üniversitelerin nakil, atama ve tayin yönetmeliği olmaması nedeni ile eşinin ailesinin yanına gidemeyen çalışanlarımız zor anlar yaşamaktadır.

‘‘Yüksek Öğretim Kurumları Yer Değiştirme Tayin ve Nakil Yönetmeliğini ivedilikle çıkartın. Her yıl Yüksek Öğretim Kurumları arasında yer değiştirme ve tayinler için kontenjan açın. Kurumlar arası nakillerde ‘‘muvafakat’’  işlemlerinde keyfi uygulamalara son verin, 3 yıllık hizmet yılı esası getirin.

- Fiili hizmeti bir an önce hayata geçirin,

- Ek göstergeleri 3600’e çıkarın.

- Nöbet ücretlerini artırın, maaşları emeklilikte rahat yaşayabilecek bir seviyeye getirin.

- Hemşire giyinme ve dinlenme odalarını hak edilen insani şartlara uygun bir şekilde düzenleyin.

 -Zamanların ve hayatlarının büyük bir bölümünü nöbet tutarak geçiren hemşirelerimizin nöbet sayılarını azaltmak için çözümler üretin yada  hak ettikleri nöbet ücretini verin.

 - Artı mesai çalıştırmaktan vazgeçin, hemşirelerimizin aile ve sosyal hayatlarını göz ardı etmeyin, izin ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayın.

 - Mobinge, baskıya, şiddete uğramalarına izin vermeyin.

- Onlarsız sağlık hizmeti yürümeyeceğini göz ardı etmeyin, bu nedenle döner sermaye ek ödemelerini hak ettikleri üst limitten ödeyin.

 - Sağlık sorunlarını görmezden gelmeyin ve hemşirelerinizi dinleyin, amir olarak mobing ve baskı uygulamayın.

Unutmayın hemşirelerimiz sağlıklı ise sağlık hizmeti sunumunu en iyi şekilde verirler bu durumda kurum lehine olacaktır.Bu temennilerle hemşirelerimizin adil, insani bir çalışma koşulunda hizmet sunması ve hak ettikleri mali, özlük ve sosyal haklara bir an önce kavuşmaları dileği ile tüm hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyorum.” (ED Ajans)


ETİKETLER : İzmir'de üniversite hastaneleri hemşire eksikliği üniversite hastanelerinde hemşire eksikliği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Metanet kamali 2019-01-23 11:34:55
Biz bir hemşire oğlumuza iş aramaktayız lütfen yardımcı olurmu sunuz

Saygılarımla
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber