RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Utku: “Önümüzdeki seçimlerde kadın belediye başkanı çıkacak”

--
A+ A-
06.03.2013 / EGE MECLİSİ - Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Özgün Utku oldu. Chp’nin İzmir’deki en büyük kadın temsilcisi olan Utku, parti olarak yapmış oldukları çalışmaları anlatarak hükümete de eleştirilerde bulundu.

Urfa Satılık

Rahime DEMİRBİLEK / EGE MECLİSİ- Son 10 yılda kadına şiddetin oldukça fazla olduğunu söyleyen Başkan Utku, “2013 yılında bunların konuşulması son derece yakışıksız bir durum.  Kadın bir bireydir ama kadının bir birey olmadığı topluma doğru ilerliyoruz. Bu dönemde kadınlarımız evden ayakkabı almaya dahi çıkamıyor, eşinin kendisine sunmuş olduğu seçenekle yetiniyor. Kadına yönelik şiddet budur. Bir kadının evde hapsolması en büyük şiddettir” dedi. Başbakan’ın, “Doğum kontrolü, 3 çocuk yapın” gibi söylemlerine de cevap veren Utku, bu gibi söylemlerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, kadının bedeni kendisine ait olduğunu vurguladı.

 “DEVLETİN TEMEL GÖREVİ YARDIM PAKETİ GÖNDERMEK DEĞİL”

 Devletin vatandaşa yardım paketleri gönderilmesini eleştiren Utku, “Kadınlar çalışsın diyoruz ancak kadınların çalışması için olanaklar sağlanmıyor. 3 çocuk yapılsın deniyor ama bu çocukların bakımları sağlanacak mı? Devletin temel görevi vatandaşa yardım paketi göndermek değil onlara iş olanağı sağlamaktır. Bununla ilgili CHP’nin de çalışmaları vardır. CHP’de olmak bir ayrıcalıktır. Bu fikirde olan kadınlarımızı CHP’ye davet ediyorum. CHP Cinsiyet kotasını getiren partidir” dedi.

BİREYE VE İNSANA DOKUNAN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

 CHP Kadın Kolları’nın yapmış olduğu projelerden bahseden Utku, “Eğitim çalışmalarımız çok fazla. Benden önceki başkanlarım her şeyi güzel ve doğru bir şekilde yapmışlar. 8 seneden sonra seçimler yapıldı ve bu sene seçimle başa geldim. Yönetimdeki arkadaşlarımızın da çalışmaları çok iyi.  Genel Başkan Yardımcımız Perihan Sarı’nın başlatmış olduğu ‘Parti Okulu’ çalışması var. Bu CHP için dört dörtlük bir çalışmadır. Her zaman bireye ve insana dokunan çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

KADINLARA BİR TEŞEKKÜR EDİYORSAM, ERKEKLERE 2 KERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Kadınlara bir teşekkür ediyorsam, erkeklere 2 kere teşekkür ediyorum diyen Utku, “Bir ulusun kadın ve erkek bireyi her alanda eşit temsil edilmezse hızlı yol alamaz. Dünya’da da bu böyledir. Başarılı işler yapan, önde olan ülkelerde her daim kadınlarda ön plandadır. 2 elini kullanan bir insanla tek elini kullanan bir kişi arasında nasıl fark varsa erkeklerin ve kadınların birlikte söz sahibi olduğu toplumlarda da çok fark vardır” dedi.

 Utku, Siyaset bir kişinin tam zamanını alıyor. 7 gün 24 zaman alır. Siyaset kendinden verilen bir çalışmadır. Siyasette kadın daha fazla yer alsaydı şu anda savaş konuşulmazdı. Hiçbir anne çocuğu savaşa gitsin istemezdi. CHP, kadına ilk seçme seçilme hakkını veren partidir. Kadın kolları olarak 2 sloganımız vardır: ‘Eşit temsil, eşit katılım’ ve ‘Emeğimiz var sözümüz ne olacak’ dedi”

 KADIN SİYASETE NEREDEN BAŞLAMALI?

 Ali Talak’ın “Kadının siyasete nereden başlamalı?” sorusuna yanıt veren Utku şunları söyledi:  “Öncelikle kadının kendisinin partiye üye olması gerekiyor. Üye olduktan sonra 3 günlük bir eğitim programımız var. Bu eğitimi aldıktan sonra arkadaşlarımız ilgili üyeyi yönlendiriyor. Bir partideki en asil görev üyeliktir. Bizim şuan ki pozisyonumuzun süresi bitebilir ama üyeliğin süresi yoktur.”

Ali Talak’ın “Önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir’de bayan belediye başkanı çıkar mı?” sorusuna heyecanla cevap veren Utku, “CHP’nin bu seçimlerde yüzde 33 kadın kotası var kesinlikle bayan belediye başkanı çıkacak” dedi.
 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber