RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Simav yaralarını sarmaya devam ediyor

--
A+ A-
EGE MECLİSİ / 07. 11. 2012 -Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan oldu. 2011’de yaşanan depremin izlerinin hala yaşandığını söyleyen Karahan, “Devletten istediğimiz desteği alamadık, Van’a gösterilen ayrıcalık bize tanınmadı. Simav kendi olanakları ve bütçesiyle yaralarını sarmaya devam ediyor” dedi.

Edremit Satılık

Rahime DEMİRBİLEK / EGE MECLİSİ- Simav 19 Mayıs 2011’de meydana gelen depremin yaralarını halen sarmaya devam ediyor diyen Karahan,  “ Yaptığımız çalışmalarda ilk etapta 6 aylık bir süre içerisinde ağır hasarlı evleri yapıp halka teslim ettik. Okullarımız yenilenerek bu seneki eğitim öğretimine başladı. Hükümet binamızda 1 Kasım itibariyle yenilendi hizmete geçti. Hak sahibi vatandaşlar yeni yapılan binalarını aldı. Depremden sonra esnaf için ekonomik hayatın tekrar canlandırılması konusunda da KOSGEB kredileri verildi ama Van’a gösterilen ayrıcalık bize tanınmadı. Van’da bu krediler 18 ay ödemesiz verilirken Simav için bu geçerli olmadı. Simav’a hükümetten ilave fakülte, dağ yolu talebimiz vardı ayrıca depremden önce belediyenin işletmiş olduğu 2 otelimiz vardı bunları istedik yapılmadı. Hem ekonomi hem turizm hem de eğitim alanında bize ayrıcalıklar tanınmalıydı ama olmadı. Bizden 5 ay sonra Van depremi olunca Simav ikinci plana itildi ve unutulduk. Hükümetten istediğimiz desteği alamadık.” dedi

 Simav’ın gelişmesi için fakülte noktasında desteklenmesi gerektiğini söyleyen Karahan, “Diğer şehirlerle mesafelerimizi kısaltacağımız Bursa yolumuzda yapılmalıdır. Bölgemizde termal seracılık yapıyoruz. Bunlar diğer illere yapılan yol aracılığıyla kolayca ulaşacak ve ekonomimize katkı sağlayacaktır. ”dedi.

 İzmir, Manisa, Kütahya illerini içine alan 100 binlik bir projenin varlığından söz eden Karahan, “Bu planı biz istemedik. Simav bu projeyle koruma altına alınmıştı. Ne yapılırsa yapılsın izinle yapılıyordu. Bu planda biz nasıl bir araya getirildik anlamadım. İtiraz ettik, bu itirazımızda Çevre Bakanlığı tarafından dikkate alındı ve inceleniyor sonuç ne olur bilmiyorum. ”dedi.

 Depremde evlerini kaybeden Simav halkı için devletten bir takım isteklerde bulunan Karahan, “Devletten istediğimiz konutu TOKİ’lerle halkın kendi arsasında yaparak teslim etmesidir. Bunları yaparken de eski binalarda olduğu gibi altta dükkânlar olsun istiyoruz. Esnaflık yapan vatandaşlarımızın tekrardan işlerinin başına geçmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

SİMAV YARALARINI SARMAYA DEVAM EDİYOR

Depremden sonra devletin bölgeye 1 milyon para yardımı yaptığını söyleyen Karahan, “ Onun dışında bir yardım görmedik. Hala enkazlarımız var, yıkımlarımız devam ediyor. Alt yapılarımızda sorunlar var. Depremden bu yana devam eden yıkım çalışmaları için gönderilen bu para nereye kadar yetecek bilmiyoruz.  Belediyemiz hiçbir engele aldırmadan kendi bütçesiyle sorunlarını çözmeye çalışıyor.  Simav adeta şantiye alanı gibi depremin yaralarını sarmaya devam ediyor.”dedi.

HASTANE PROJESİ

 Bölgeye hala yapılmamış olan hastane hakkında konuşan Karahan, “Devlet ilçemizde 6 okul yaptı. Her okul milli eğitim tarafından yapıldı. Devlet istediğinde binaları yapıyor ama ilçenin iktidar temsilcileri hastane arazimiz var ama buraya yapılsın istemiyor, hastanenin fuar alanına yapılmasını istiyor. Orası bizim hem eğlence alanımız hem de afet bölgemizdir. Belediyenin tapulu tek yeri orası ve orası isteniyor. Bizde buna karşı çıkınca belediye bize yer vermiyor gibi ifadeler kullanılıyor.  Ben bu alanın mücadelesini ölene kadar vereceğim. Bu alan bizim nefes alabileceğimiz tek yerdir. Simav burayı kaybederse bir daha buna benzer bir yeşil alan bulamaz. Vatandaşlarımıza bu konu farklı aksediliyor. Eski hastanenin olduğu yere sağlık bakanlığı yeni binanın sığmayacağını söylüyor ama biz tüm araştırmaları yaptık ve hastane bu bölgeye sığıyor. Madem sığmıyor o zaman milli eğitim müdürümüz yeni okullar yaparken nasıl arazi yarattıysa sizlerde bu tür çalışmaların yapın. 50 dönümlük bir alanı ilçe milli eğitim müdürümüz halktan arazi alarak kamulaştırdı. Ama hastane konusunda böyle bir şey yapılamadı. Nasıl İstanbul’daki Taksim hastane için tahsis edilemezse fuar alanımızda bunun için tahsis edilemez. Burada çirkin bir siyaset izleniyor. Sağlık bakanlığı gelip yapabilir. Bunlar ucuz politikalar, bunları halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. Halkımız endişelenmesin nasıl camiler, okullar yapılıyorsa hastanemizde yapılacaktır.” diye konuştu.

“JEOTERMALDE DEVRİM YAPTIK”

Simav’ın doğal kaynaklarından biri olan jeotermalin yakın köylere Ocak ayı itibariyle belirlenen bir bölgeye ulaşacağını söyleyen Karahan, “Talep arttığı müddetçe istenilen yere gidecektir. 3,5 yıldır termalde devrim yaptık. Bir başkanımız jeotermali ilçeye getirdi, ondan sonraki başkanımız jeortermali yayarak 4 bin konuta ulaştırdı. Biz de geldik 3,5 yılda 6 bin kişi ekleyerek jeotermal kullanan kişi sayısını 10 bin’e çıkardık. Tüm bölgelerimize yaymayı düşünüyoruz ve Guinness Rekorlara başvuru yapacağız.” Dedi.

 DİĞER PROJELER

 Başkanlık süresince yapmış olduğu ve yapacağı projeleri anlatan Karahan, “Son 3,5 yılda jeotermalde devrim yaptık. Vatandaşımızın en çok isteği buydu. Bütün Simav’a yayacağız. Şehrimizde park bahçe konusunda da çalışmalarımız var. Bugüne kadar yeşil alan yoktu ama artık her mahallemizde yapıyoruz. En çok isteğimizde kaplıcalarımızın turizminin geliştirilmesidir. Zengin bir belediyeyiz, iyi bir bütçemiz var, coğrafi anlamda da büyüğüz. Yıkılan 2 otelimizi yapmak istiyoruz. Tatil beldesi yapmak istiyoruz, teras ve toplantı salonları inşa edeceğiz. 2010 yılında bir camimiz var bitmek üzere. Büyük bir park yapıyoruz. İnsanlarımızın her gün gidip eğlenebileceği bir alan olan fuarımız var. Burasını mesire alanı haline getireceğiz. Belediyelerin görevi insana sağlıklı yaşayabileceği alanlar üretmektir. Cumhuriyet meydanımızı Avrupai bir meydan haline getireceğiz. Tarihi kapalı çarşımızda burada olacak. Trafiğe kapalı gezinti alanı olacak. Modern bir kültür sarayımız olacak. Vatandaşlarımıza anketler yapıyoruz çalışmalarımızı da bu doğrultu da çalışmalar yapıyoruz.”dedi.

 Seçimlerde tekrar aday olup olmayacağıyla ilgili konuşan Karahan, “Depremden dolayı bazı projelerimizde aksaklık oldu. Tam anlamıyla istediğimiz çalışmaları yapamadık. Eğer halkımızda isterse yine aday olup başkan olmak istiyorum.” Şeklinde konuşmasını tamamladı.


07.11.2012 Kütahya - Simav Belediye Başkanı... paylaşan: egemeclisi
07.11.2012 Kütahya - Simav Belediye Başkanı... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber