RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Bayraklı`dan kentsel dönüşümün şifreleri

--
A+ A-
EGE MECLİSİ 05.09.2012 Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ oldu. İnsanların yaşam alanlarındaki iyileşmenin kentsel dönüşümle mümkün olacağını söyleyen Hasan Karabağ, “Kentsel dönüşüm Bayraklılılar ve İzmirliler’in kurtuluşu olacaktır. Halkın şikâyetçi olduğu dar ve yokuşlu sokakların ortadan kalkması; yapılmasını istediği bol yeşil alanlar, çağdaş konutlar ancak kentsel dönüşümle meydana gelebilir.

İstanbul Satılık

Bayraklı’da kentsel dönüşümle bir tarafta gökdelenler bir tarafta gecekonduların olacağını ama bunlarında düzenleneceği çalışmaların başlatıldığını söyleyen Karabağ kentsel dönüşümle ilgili şöyle konuştu: “75.yıl mahallemizin altındaki yerimizi kentsel dönüşüm alanı olarak ilan ettik ve çalışmalara başladık. Bölgenin alt yapı çalışmalarını yaptık. Bunu Büyükşehirimiz’e ulaştırdık, ihalemizi gecikmelere rağmen aldık. Büyükşehir’in kentsel dönüşümle ilgili yapmış olduğu protokolde bizde varız. Vatandaşımız kentsel dönüşüm deyince kendi evinin yerine apartmandan bir daire verileceği fikri var. Tam olarak bu değildir. Çalışmalarla kaçak yapılar tespit edilecek.  Bana göre kentsel dönüşüm halk başka yere gönderilmeden evlerinin yerine yenisi yapılıp onlara buralardaki evlerden tahsis edilmesidir. Düşük ücretlerle alınıp yerine daha zengin insanların getirildiği yerler bizim için kentsel dönüşüm değildir. Kentsel dönüşüm deyince gecekonduların kaldırılması değil eskiyen yapıların yenilenmesi de geliyor.”

 DEPREM ÖLDÜRMEZ, KONUT ÖLDÜRÜR

İzmir’in 1.derece deprem bölgesinde yer aldığını söyleyen Karabağ, “kentsel dönüşüm depreme karşı korunmanın birinci ve en önemli yoludur. Ahmet Mete Işıkara’nın da dediği gibi ‘Deprem öldürmez, konut öldürür ’. Deprem etüt merkezimizle 8 bin dairemiz ev başına 10 TL’lik bir ücretle kontrol edilmiştir. Betondan numune alıp test etmiyoruz. Bizim bu sistemde kuşkulandığımız binaları 9 Eylül Üniversitesi’yle çalıştığımız ekipler gelip tespit ediyor ve binaların güçlendirilmesi gereken yerleri güçlendiriyoruz. ”diye konuştu.

HİZMET BİNASI

Yeni hizmet binasıyla ilgili konuşan Karabağ, “Hizmet binasının projesi yılbaşında bitmişti kredi için bankadan kredi onayı çıktı. İhale süreci başladı ve 3 aylık bir çalışma sonucunda yani yılbaşında temelleri atarız diye düşünüyorum.”dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Hayvan barınağıyla ilgili, hayvan rehabilitasyon merkezi projesi olduğunu ama İZKA tarafından kredisinin reddedildiğini ve gelecekte bu konu üzerinde tekrar çalışma yapacağını söyleyen Karabağ, “Hayvan barınaklarını ilçe belediyeleri götüremez. Büyükşehir’in el atıp, Avrupa standartlarında olması gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda çalışma yapıyor Sasalı’da ve Işıkkent’te hayvan barınakları mevcut. Bizim hayvanlarla ilgili yaptığımız çalışmalarda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik parklara hayvanlarımız için mama ve su kapları koyduk. Ama halkımızda bu konuda duyarlı olmalıdır.”dedi.

ISO 9001 ve 14001 TEMİZLİK BELGESİ

Bayraklı Belediyesi’nin temizliği hakkında bilgiler veren Karabağ, “Belediyemiz ISO 9001 ve 14001 Çevre ve Temizlik belgelerine sahiptir. Halkımıza, 3 ay önce temizlik memnuniyetiyle ilgili yaptırdığımız anketlerde sonuçlar


05.09.2012 Bayraklı Belediye Başkanı Hasan... paylaşan: egemeclisi
05.09.2012 Bayraklı Belediye Başkanı Hasan... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber