RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Ege, suya hasret kalır mı?

--
A+ A-
EGE MECLİSİ / 21. 11. 2012 -Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürü Recep Özbal oldu. Susuz hayat olmaz diyen Özbal, “Yaşayan her canlı sudan yaratılmış ama DSİ olarak bizlerin, suyun yararlarından olduğu kadar zararlarından da koruma görevlerimiz var” dedi

Urfa Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/EGE MECLİSİ - İzmir’de 10 aydır görev yapan Özbal, “20 Şubat 2012 de İzmir’de göreve başladım. Manisa ve İzmir bölgemizde tarım faaliyetleri oldukça yoğundur. Bu bakımdan buradaki içme suyu projelerimiz çok önemlidir. İzmir’e geldiğimde yapacağım birçok proje vardı. İzmir içme suyu projesi, Menderes Bakırçay, Manisa Gördes’deki sulama alanları ve  Gölsu projeleriyle ilgili hedeflerimiz vardı.” şeklinde konuştu.

 SUYUMUZU İDARELİ KULLANMALIYIZ

 Bölgemizde su kıtlığı çektiğimizi ama idareli kullanırsak uzun yıllar yetebileceğini söyleyen Özbal, “Bünyemizde 750 çalışanımız var. Toplam su kaynağımız 4.5 milyar metreküp’tür. Su kıtlığı çeken bir bölgedeyiz. Bunları israf etmeden kullanırsak suyumuz bize uzun yıllar yeter. Depolamaları bitmiş projelerimiz var ve Beydağı, Çatlık, Yoltanlı, Gördes barajımızda çalışmalarımız devam ediyor. Kavaklıdere’yede belediyemizin çalışmalarıyla haziran ayında suyumuzu getireceğiz. İzmire 6 milyon metreküp içme suyu verilecek.” Dedi.

 İzmir’e Haziran’dan bu yana yağış düşmediğini söyleyen Özbal, “Ama şimdilik su seviyemiz gayet iyi. İzmir’de şu anda su sıkıntısı yok. Barajlarımızın doluluk oranları yüzde 42’dir. Günümüzdeki yağmurlar, toprak ve depolama tesisleri için faydalıdır. Suyun faydaları olduğu gibi zararları da var. Önceden Karşıyaka taraflarında tehlikeli bölgeler varmış ama çalışmalar yapılmış. Bakırçay’da ve Nifçayı’nda, Gediz’de taşkın olabilir bu nedenle bu bölgelerde çalışmalar yapılıyor.”dedi.

 SUSUZ HAYAT OLMAZ

 Susuz hayat olmaz diyen Özbal, “Yaşayan her canlı sudan yaratılmış ama DSİ olarak bizler suyun yararı olduğu kadar zararlarından da koruma görevlerimiz var.” Dedi.

2011 de bakanlığın su sayaçları ve kuyularla ilgili çıkarmış olduğu kanundan bahseden Özbal, “Bu önemli bir konudur. 25 Şubat 2011 de torba kanunla 167 sayılı yer altı suyu kanuna bir madde eklendi. Yer altı suyunun kontrolü için 2013’ e kadar saat takma süresi verildi. Bu süre oldukça kısa ama uzatmaya çalışacağız. Buradaki amaç yer altı sularının paralı olması değildir. Yeraltında bitmez sanılan kaynakların kontrolü içindir. Aşırı tüketimi önlemektir amaç. Ölçülmeyen bir şey planlanamaz.” Dedi.

 Özbal, “Bölgemizdeki içme suyuyla ilgili 2040 yılının çalışmalarını dahi yaptık. 2012 projeleri arasında daha yapacak çok işimiz var. 7 tane planlama işimiz, 144 proje işi, inşaat taşkın alanında 57 diğer işlerle beraber 432 projemiz vardır. Su, bölgemizde çok kısıtlı. Bu nedenle sulama sistemini kapalı borularla yapıyoruz. İzmir içme suyu projesi de projelerimiz arasında en önemlisidir.

SUYA GÖRE TARIM

 Tarıma göre su kullanımı değil, suya göre tarım mantığını savunan Özbal, “Taşkın koruma tesisleri yapıyoruz. Burada küçük sulamada en önemli işlerimiz gölet inşaatlarıdır. 1000 günde 1000 gölet projesi Türkiye genelindeki bir projedir. Elimizdeki suyla tarım yapmalıyız, tarıma göre su değil.” diye ifade etti.

 İdari imkânlarla yapılan işlerden bahseden Özbal, “Bakırçayın ıslahı, Nifçayı ıslahıdır. Doğuda kışın çalışmayan makineleri de buraya getirerek çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.” diye konuştu.


21.11.2012 Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürü... paylaşan: egemeclisi
21.11.2012 Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürü... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber