RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Kentsel dönüşümün maliyeti halka kesilecek

--
A+ A-
EGE MECLİSİ / 26.09. 2012 - Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli oldu. Kentsel dönüşüm yasasının halkta çok ciddi yaralar açacağını söyleyen Emekli, kentsel dönüşümün işleyişi, dönüşümün kimin tarafından yapılacağı ve maliyetinin kime kesileceğiyle ilgili konuştu.

Edremit Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/ EGE MECLİSİ- Halkın kentsel dönüşüm konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını ve bu konudaki bilgisizliğin çok önemli bir eksiklik olduğunu söyleyen Ayhan Emekli, “Yaptığımız şey afet riski altındaki alanların dönüştürülmesidir. Afet yasası Mayıs sonunda meclisten çıktı. Arkasından gelecek yönetmelikleri de var. Bütün bu süreçte birincisi, geç kalınmış bir süreçtir. Birde binaların afetlere dayanıklı olması gerekiyor. Herkes onu istiyor, bizde onu istiyoruz. Afet dönemlerinde çok ciddi kayıplar yaşanıyor. Bu nedenle halkın bu isteklerine cevap verilmesi gerekiyor. Halkın daha çok bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü onların yaşam haklarıyla ilgili doğrudan düzenleme yapıyoruz. Onların görüşlerini almamız gerekiyor. Halk, mağdur olmak istemiyor.  Bunun ötesinde depreme dayanıklı yapılanmaların yanında mutlaka meslek odaları, inşaat mühendisleri, şehir plancıları bunların içinde olması gerekiyor. Halk, yapılacak olan bu işi meslek odalarının kendi adlarına olması gerektiği gibi yapacağını düşünüyor ve odalara güveniyorlar.  Ayrıca burada yanlış algılarda var. Herkes para kazanacak. Daire karşısında kaç kat imar alınacak gibi sorular var bu kritik konulardır.”dedi.

 Emekli, “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ilk akla gelen afet, deprem akla geliyor ve sel, heyelan bunu izliyor. Türkiye’nin


26 Eylül 2012 İnşaat Mühendisleri Odası İzmir... paylaşan: egemeclisi
26 Eylül 2012 İnşaat Mühendisleri Odası İzmir... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber