RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Başkan Şenol: Yine adayım

--
A+ A-
EGE MECLİSİ /03.10.2012 - Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol oldu. Başkanlığı süresince hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi veren Halil İbrahim Şenol, bir dahaki seçimlerde yine aday olacağını ve tüm vaat ettiği projeleri gerçekleştireceğini söyledi.

Edremit Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/ EGE MECLİSİ - Prensiplerimize göre vatandaş hep haklıdır diyen Şenol, “Gaziemir çok hızlı ve planlı gelişen bir ilçedir. Biz İzmir’in en hızlı gelişen ilçesi olduğunu sanıyorduk ama devlet istatistik enstitüsünün en son yayınladığı kitapta Türkiye’nin ilk 3 hızlı gelişmiş belediyesinden biri olduğumuz açıklandı. Gaziemir yollarıyla, planlarıyla, yeşil alanlarıyla tercih edilen bir kenttir. Her yıl nüfusumuz 10 bin artıyor, bu müthiş bir rakamdır. Evka-7 bölgemiz giderek gelişen bir bölgemizdir. İlerleyen zamanlarda orası alışveriş merkezleriyle, ticaret alanlarıyla gelişmiş bir bölge konumuna gelecek. Bölgede çocuklarımızın oynayabileceği yeni yem yeşil bir alan yaratılacak. ”dedi.

 HALKIN PARASIYLA REKLAM YAPAMAM

 Belediyenin yapmış olduğu çalışmaların reklamla tanıtılmasından rahatsızlık duyan Şenol, “Belediyenin reklam yapması hiç sevmediğim bir konudur. Reklamı nasıl yapacağız. Belediyenin parasıyla yani halktan aldığımız vergilerle. Benim bütçem belli. Basına, televizyona aktaracak kadar bütçemiz yok. Reklamı vergilerle yapmak konusunda rahatsızlık duyuyorum. Gaziemir’i 60 yıl sonra aldık, kaderini değiştirecek projeler yaptık ve yapıyoruz.  Reklam konusunda sıkıntımız var ama halk bunu öğrenecek. Biz toplantılarda yaptığımız sunumlarda halka tanıtıyoruz ve halk bu ne zaman oldu diyor.  Belediye gömümü buldu denildiği zaman oldu. Belediyelerin parasını iyi kullanırsanız her şey olur. Tabi belediyenin borçlandığı zamanlar olacak, borçsuz belediyenin olması mümkün değil. Bütçe çevrilebilir olacak. Bizim bütçemiz şuan da iyi konuma geldi. Eskiden bir kalem almaya korkardık. Bir ihale açıyoruz 10-12 şirket geliyor bu da şu demek oluyor demek ki belediye borçlarını düzenli ödüyor. İşçilerimizin, memurlarımızın alacakları yok.”diye konuştu.

 BÖLGEDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

 Şenol, “Gaziemir çalışmaları açısından aldı başını gidiyor. Biz Doğu Anadolu’dan, kırsaldan göç almıyoruz. Gaziemir’e gelen halkın büyük çoğunluğunun hem eğitim seviyesi hem de ekonomik seviyesi yüksektir. O yüzden çok pahalı bir bölge oldu. Daire fiyatlarımızda buna göre pahalandı. 1.5 milyon dolarlık villalarımız var.”dedi.

 Metropolun en yüksek ilçesi olduğundan hava kirliliğinin hiç olmadığını söyleyen Şenol, “Tercih edilmesinin diğer bir sebebi de güvenli bir semt olmasıdır. Tabii ki her mahallemizin kendine göre problemleri var. Bizim 16 mahallemiz var. Özellikle alt yapı konusunda bölgemizin sorunlarını bitirdiğimize inanıyorum. Caddeler, kaldırımlar düzenlendi. Alt yapı düzenlendi, yağmur suyu kanalları yapıldı. Artık ne yağarsa yağsın baskınlara maruz kalmayacağız.”dedi.

 ÇEVRE HER ZAMAN ÖNCELİĞİM OLDU

 Şenol, “En büyük çim alanını yaptık. Buraya suni bir buz pateni sahası da yaptık. 3 yılda yeşil alanı 2 katına çıkardık. Sarnıç tarafında özellikle fıstık çam ormanları oluşturuyoruz. Zeytin ormanlarımız da oluşturuluyor. Ben çok şanslı bir ilçenin belediye başkanıyım. İlçe sınırlarımızın yüzde 65’i orman alanıdır ama biz bununla yetinmiyoruz. Geleceğin en önemli probleminin çevre olduğunu düşünüyorum. Çevre her zaman benim önceliğim oldu bu nedenle 3.5 yılda bölgemize 50 bine yakın ağaç diktik. Özel seralar ve fidanlıklar kurdum. Her gördüğümüz boş alana ağaç dikiyoruz. Her yıl orman haftasında halkımıza da 7 bin civarında meyve fidanı dağıttım.”dedi.

 SARNIÇ’TAKİ ÇALIŞMALAR

 Şenol, “Sarnıç bölgemiz kazaların çok yoğun olduğu bir bölgeydi ama artık gelişmeye başladı. Sanayi ve Ege caddeleri yapıldı. Alt yapıları çözüldü.  Seyir terası yaptık. Düğün salonları yapıyoruz.  Oranın en büyük sıkıntısı genç nüfus yoğun olduğundan spor salonlarına ihtiyaç vardır, onu da yapacağız.”dedi.

 Sarnıç’taki 2B sorunuyla ilgili konuşan Şenol, “Tapu kadastro Müdürlüğü yılın başından beri çalışıyorlar. Belediye olarak yardımcı oluyoruz, yanlarına işçiler tahsis ettim. Çok büyük bir nüfusu ilgilendiren bir sorundur. 1989 göçüyle gelen vatandaşımızın olduğu bu bölgeye o zaman devlet buraya yerleşin dedi onlarda yaptılar. Şimdide kadastro için aynı yeri 2 defa satın almış olacaklar. Kendi yaptığın evde kiracı olarak oturuyorsun. Bu işler keşke belediye tarafından yapılsaydı daha ucuz olacaktı ve vatandaş mağdur olmayacaktı.”dedi.

 YENİ HİZMET BİNASI

 Belediye yeni hizmet alanıyla ilgili daha önce açılan ihalenin TEDAŞ’la yaşanan problem sonrasında iptal edildiğini söyleyen Şenol, “Daha sonra TEDAŞ olumlu olarak imza verdi. Tekrar ihaleye çıktık ve ihale sonuçlandı 1-2 haftaya kesinleşecek. Büyük ihtimalle de Kasım’ın 15’in de kazmayı vuracağız. Binamız Türkiye’deki ender kamu binalarından olacak. 15 bin metrekare kapalı alan olacak. Gaziemir’in 250 bin nüfusu bulacağını düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları da dahil. 250 bin nüfusa hitap edecek şekilde hesapladık. İleri teknoloji enstitüsüyle çalıştık, akıllı bina olacak.  Halkın ve çalışanlarında görüşlerini aldık. Kendi fikirlerimizi de ortaya koyduk ve ortaya sosyal bir bina çıktı. Yağmur sularını da toplayıp lavabolarda kullanacağız. Enerjisi kendi kendine yetecek. Isıtması soğutması mümkün olduğu kadar asgariye inecek, yemyeşil Gaziemir halkına yakışacak bir bina olacak.”dedi.

 FUAR GAZİEMİR’E TAŞINIYOR

 İzmir fuarının bölgeye gelişinin büyük artıları olacağını söyleyen Şenol, “Zaten bu gelişmelerimizin nedeni fuardır. Trafik yoğunluğu olacak ama onlar çözülebilir sorunlardır. Fuar gelişmemizi çok büyük tetikliyor. Rezidanslar yapılıyor, sanayimiz gelişti, dünya çapında birçok ünlü markanın mağazaları açılıyor.  Ama en büyük sıkıntımız oteldir. Butik oteller var ama büyük otellerin olmasını istiyorum. İzmir imar planında problemler olduğundan büyük oteller açmak sıkıntı yaratıyor.”dedi.

 PARK VE BAHÇELER YENİLENİYOR

 Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol,  vatandaşın park ve bahçelerdeki düzenlemeler ile ilgili sorusuna, “Birçok parkımıza otomatik sulama sistemi döşeniyor.  Bu sistemle beraber hem zamandan, hem de mazottan karımız olacak. Bununla beraber parklardaki spor aletlerinde ve çimlerde yenilemeye gidiyoruz” dedi.

 KENTSEL DÖNÜŞÜM

 Kentsel dönüşümle ilgili Aktepe ve Emrez bölgesinde var olan bir çalışmayı sürdürdüklerini belirten Şenol, “Geçtiğimiz ay Bakanlar Kurulundan onaylandığını duyduk, fakat bize resmi olarak bir yazı gelmedi.  Burada uygulanacak kentsel dönüşüm İzmir’deki kentsel dönüşümü tetikleyecek. Aktepe- Emrez bölgesinin en büyük avantajı çok miktarda boş alan olması, bu nedenle önce evler yapılacak daha sonra yıkıma başlanacak, kimse kiraya çıkmayacak. Kentsel dönüşümün en zor tarafı halkı ikna etmektir.  İşin temelinde uzlaşma var. Daha önceki belediye başkanının bir çalışmasıydı bu bende bunu devam ettirdim. Halk artık bu işin farkında uzun yıllardır çivi çakamıyorlar. Halk artık olsun, bitsin istiyor. Ama halkımız her dairesine karşılık bir daire istiyor. Böyle olursa bu işin altından kalkılmaz. Verilecek dairelerin ne kadar olduğuna bakıp, rantına bakmak lazım. Halkı mağdur etmemek adına yasaları zorlayarak çalışmaları sürdüreceğiz. Bir binamızda işin uzmanları olan sosyolog ve psikologlar vatandaşla görüşeceklerdir. Nasıl yapılacağı hakkında yol gösterecekler. Büyükşehir, biz ve vatandaşlarla ortak bir karar kılıp yapacağız. Öncelikle lafı sözü dinlenenlere konuyu anlatıp iknanın kuvvetlenmesini istiyoruz. Bu bölgemiz çok avantajlı bir bölgedir. İzmir Aydın otobanı yakınında İZBAN’a yakın, Menderes, Aliağa bölgelerine yakındır. Yeni fuar alanının yakınında olması da bölgenin değerini artırıyor. Orda ki vatandaşlarımıza bu dönemde evinizi almak isteyen çok olur, sakın evlerinizi satmayın diyorum. Yerleriniz değerlenecek.”dedi.

 Şenol, “Seçimlerde bir 5 yıl daha adayım. Bu dönemde projelerimin yüzde 85’ini tamamladım geriye kalan dönemde de diğer kısmı tamamlayacağım. Yapmadığım 2 şeye üzülüyorum. Birincisi ‘Kent Ormanı’ projesiydi, ormandan yer alamadık. İkincisi, İzmir’in en büyük rekreasyon alanını benim ilçemde Şahin Tepesi 650 dönüm. Orda da Milli Emlak ve ormanla sıkıntımız var. İki konuyla ilgili mahkemeleştik, mahkemelerimiz devam ediyor. O planları çok önemsiyorum çünkü onlar sadece Gaziemir’in değil İzmir’in projesidir. Kent ormanında yapmak istediğim karavan turizmi ve öğrenci yaz kampları açmaktı. Bölgenin mozaiğini bozmadan tamamen ağaçtan kulubeler yapmak istiyorum. Onları başarırsak İzmir için çok iyi olacak, halk rahat bir nefes alabilecek ve spor yapabilecektir.”dedi.

 AVM’LER ŞEHİR DIŞINDA YAPILSIN

 AVM’lerin Gaziemir’de şehir içine yapılmasının doğru olmadığını söylene Şenol, “AVM’lerin şehir içinde olmasını hiç doğru bulmuyorum. Bölgeye canlılık getiriyor ama ne kadar küçük esnafımız varsa kepenk kapatıyor. Onlar adına üzülüyorum. AVM’lerin şehir dışında olmasıyla ilgili bir kanun çıkmadı daha. Trafik ve esnaf açısından bu çok önemlidir. Biran önce yasalaşsın istiyorum. Korkuyorum bir kişi daha gelip ruhsat isteyecek diye, geri çevirme şansımızda yok. İmar planı olduğu için yapacak bir şey yok.”dedi.

YEREL SEÇİMLERDE YİNE ADAYIM

2009 seçimlerinde ‘İşimiz Gaziemir Gücümüz Gaziemir’ sloganıyla devam ettik diyen Şenol, “Halk bize güvenmeye devam etsin. Biz gece gündüz çalışırız. Tüm emeğimizi bölgenin gelişmesine harcıyoruz. İddia ediyorum benden sonra gelecek belediye başkanları yaptığımız çalışmalarla rahat edecekler ama bir 5 yıl daha benim başkanlığımı bekleyecekler. Şantiyeler kurduk gelecek olan şantiye kurmayacak.  Bizden sonra gelenler yaptıklarımızın bakımlarını yaparlarsa güzel işler başarmış olacaklardır.”şeklinde konuştu.


3 Ekim 2012 Gaziemir Belediye Başkanı Halil... paylaşan: egemeclisi
3 Ekim 2012 Gaziemir Belediye Başkanı Halil... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber