RSS / XML
24-01-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Kendi Kandillerini Kendileri Ürettiler!

11-06-2018 13:22:06
A+ A-
Yaşayan Şehirler Platformu liderliğinde, İzmir ve Van, Şehir Ödülleri Türkiye 2018’de işbirliğine gidiyor, 2018 yılında tüm Türkiye’den ödül hak edenlere ve seçkin jüri üyelerine takdim edilmek üzere, Van Valisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıyla 'Van' ilinden seçilen kandilin, DEU Güzel Sanatlar fakültesinde üretimine başlandı

Denizli Satılık

EGE MECLİSİ - Her yıl,şehir paydaşlarının hayata geçirdiği, kentin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi, iyi uygulamaların örnek gösterilmesi, diğer kentlerdeki paydaşlar ile paylaşılması, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirilmesi, fikir alışverişi yapabilecekleri ortak zemin oluşturması amacıyla düzenlenen Şehir Ödülleri Türkiye’yi bu yıl Van’ın tarihi kandili aydınlatacak. 2017 yılında Efes Müzesine ait bir Helenistik dönem kandilinin ödül olarak takdim edildiği etkinlik için,birçok şehir içinden güneşin ülkemize doğduğu Van Şehri’ne ait bir kandil,Van Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Şehir Ödülleri Türkiye 2018 Kandil Seçim toplantısında seçilmişti.

Seçiciler arasında, Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat ZORLUOĞLU’u, Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper AKIN, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami BATTAL, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa YALÇIN, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra ASLANERTİK,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer AKTUĞ, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim GÜRAY, Van Urartu Müze Müdürü Erol USLU ve DAKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Birim Başkanı Harun ÖRNEK yer aldı.

Seçilen kandil çamuru, Yaşayan Şehirler Platformu’nun daveti ile İzmir’e gelen Van heyeti, Yaşayan Şehirler Platformu ve Dokuz Eylül Üniversitesi ekiplerinin katılımıyla DEU Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup ÖZTUNA ev sahipliğinde, Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil YOLERİ yönetiminde yoğruldu.

DEU GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Eski Yazı Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Özkan BİRİM’in ekibiyle incelediği kandilin, Selçuklu dönemine ait olduğu, üzerine nakşedilen bordürde nur süresinin 35. Ayetin ilgili kısımlarının rumi motifler ile yer aldığının düşünüldüğü.,etrafında bulunan mühürlerde dönemin kuş motifleri ve rumi motifleri ile yöreninyaşam izlerine ve değerlerine yer verildiği, yaşamın devamlılığını simgeleyen geçmelere yer verildiği,  üzerinde arapharfleri ile üreten ustanın adınınbaba adıyla birlikte yazıldığı belirtildi.

Eşsiz nitelikteki kandil T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Özel izni ile Van Urartu Müzesi’nden seçilerek, DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil YOLERİ yönetimi tarafından Van Büyükşehir Belediyesi Sponsorluğunda, 100 adet üretilerek “Şehir Ödülleri Türkiye 2018” etkinliği ödül hak edenlerine, destekleyen bakanlıklarımızın bakanlarına, destekleyen kurum yöneticilerine, şehrin ve ören yerlerinin tanıtımına büyük destek sağlayacak seçkin jüri üyelerine kamuoyu önünde takdim edilecek.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper AKIN, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal ÇELİK, Yaşayan Şehirler Platformu Genel Sekreteri, Yenigün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ömer DİNÇER, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra ASLANERTİK, Van İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer AKTUĞ, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim GÜRAY ve DAKA Birim Başkanı Harun ÖRNEK’in isimleri onlar için üretilen kandile aslına uygun arap alfabe ile kazındı.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper AKIN’ın sunumuyla başlayan, tören’e, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü V. Prof. Dr. Erdal ÇELİK, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra ASLANERTİK, Kanal Ege ve Yenigün Gazetesi Onursal Başkanı Ömer Dinçer, Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer AKTUĞ, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim GÜRAY, DAKA Birim Başkanı Harun ÖRNEK, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet YAVUZ, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup ÖZTUNA, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali DEVECİ, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet KOŞTUMOĞLU, Hukuk Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Murat AYDOĞDU, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil YOLERİ, Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Turgay BUCAK, Yaşayan Şehirler Platformu üyeleri ve Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.Etkinlikte hazırlanan kandillerin hep birlikte fırınlana verilmesi ile Şehir Ödülleri Türkiye 2018 kandillerinin üretimi tamamlandı.

Kandiller, 19 Temmuz 2018 tarihinde, DEU Güzel Sanatlar Enstitüsü MüdürüProf. Dr. Mehmet KOŞTUMOĞLU yönetiminde misafir illerin Vali, Belediye Başkanları ve liderleri buluşturacak, “Liderlerin Gözünden Tarihi Kemeraltı” fotoğraflama gezisi,  İZPAD Genel Sekreteri ve DEÜ GMS Bölüm BaşkanıDoç. Dr. Turgay BUCAK’ın yönetiminde, misafirlere İzmir lezzetlerini aktaracak “İzmir’i İzmir Yapan Lezzetler” kokteyli ve DESO Müdürü Doç. Dr. S. Aslı GEDİKLİ yönetiminde, icra edilecek “Yöresel Ezgiler Senfoni ile Yeniden Hayat Buluyor” konseri ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı İşbirliği ile hayata geçecek 50 fotoğraflık Güneşin Başkenti “VAN” sergisi sonrası Sabancı Kültür Sarayı’nda Türkiye’nin yeni televizyonu Kanal Ege canlı yayınıyla gerçekleşecek törende hak edenlere takdim edilecek.


ETİKETLER : Yaşayan Şehirler Platformu kandil DEU Güzel Sanatlar fakültesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber