RSS / XML
22-09-2021
Bizi Takip Edin!


Kaya: EXPO herkese faydalı olabilecek bir projedir

--
A+ A-
06.02.2013/ EGE MECLİSİ- Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu EGİAD Başkanı Seda Kaya oldu. EGİAD’ın ilk kadın başkanı olan Kaya EGİAD’ın EXPO sürecine bakışını anlattı. EXPO’nun güzel bir plandan geçmesi halinde iyi sonuçlar doğuracağını belirten Başkan Kaya, “EXPO bir gönüllük projesidir ve herkesin burada olması gerekiyor. EXPO öyle bir şey ki büyük çaplı bakınca herkese faydalı olabilecek bir projedir. Şehrin markasına marka katacak bir projedir. Biz EGİAD olarak resmi görevimiz ve kimliğimizle EXPO’da başından beri görev alıyoruz” dedi.

Bursa Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/ EGE MECLİSİ- Asıl mesleğinin turizmcilik olduğunu söyleyen Başkan Seda Kaya EGİAD’a girme sürecini anlattı: “Asıl mesleğim turizmcilik ama sivil toplum örgütlerinde de çalıştım. İşten geri kalan zamanlarda EGİAD’da çalıştım ve dönem dönem belli kademelerinde görevler aldım. EGİAD 23 senelik bir dernek olma özelliğinin yanında şuanda Türkiye’deki en büyük iş adamları derneğidir. EGİAD’la İzmir’de Ege’yi temsil ediyoruz.”

 EGİAD’IN PROJELERİ

 Kaya, “EGİAD olarak uzun yıllardır devam eden projelerimiz var.  Sektörel fuar tanıtımı yapıyoruz. Bunu ilk yapan biziz ve 6 senedir de devam ediyor. Sörf yarışmamız var. Hayat Okulu Projesi var. İZKA’dan ilk mali desteği alan projedir. Devam eden birçok projemiz var” dedi.  

 EGİAD’ın şartlarından da bahseden Kaya şunları söyledi: “EGİAD’a girip her şeyde aktif şekilde rol almak isteyen kişi en fazla 42 yaşında olabilir. Aranan koşullardan birisi de aktif çalışan bir şirketinin olmasıdır. 47 yaşındaki üyelerimizde fahri oluyorlar, sadece bazı görevlerde yer alabiliyorlar” dedi.

 EGİAD’IN EXPO’YA BAKIŞI

 EXPO’nun bir gönüllük projesi olduğunu belirten Kaya, “Herkesin burada olması gerekiyor. EXPO öyle bir şey ki büyük çaplı bakınca herkese faydalı olabilecek bir projedir. Şehrin markasına marka katacak bir projedir. Biz EGİAD olarak resmi görevimiz ve kimliğimizle EXPO’da başından beri görev alıyoruz” şeklinde konuştu.

 EXPO sürecinin öncesi ve sonrasında iyi bir plandan geçmesi gerektiğini vurgulayan Kaya, “EXPO için çalışmalar yapılırken gelecekte düşünülmelidir. EXPO alanının doğru planlanması gerekiyor ki EXPO zamanı bitince de bu alan kullanılmalıdır. EXPO turizm açısından çok ciddi bir organizasyon. Bunların iyi planlanması iyi bir getiri sağlar. Şehrin planlanması da çok önemli bir şeydir” dedi.

İş adamlarının kalifiye işçi bulamadığına ve iş yerlerindeki enerji maliyetlerinin fazla olması gibi sorunlara değinen Kaya, “İzmir’de aslında işsiz çok ama işverenlerde kalifiye eleman aradıkları için çalıştıracak işçi bulamıyor ve bu da bir problem oluyor. Yeni mezunlarda nasıl iş arayacakları konusunda bilgi sahibi değiller. Fabrikada ne kadar enerji kullanıldığına yönelik çalışmalarda yapıyoruz. Enerji maliyetleriyle oynama gibi bir şey söz konusu değil ama nasıl daha iyi kullanılabilir bunların bir çalışması yapılacak. 2 aya kadar bu alanda çalışmaya başlayacağız. Müşterilerimize yapılan çalışmaların sonuçları verilecek ve enerji girdileri daha iyi kullanılacaktır” dedi.

 İZMİR TURİZM ALANINDA YETERLİ PAYI ALAMIYOR

 İzmir’in turizm alanında yeterli payı alamadığını söyleyen Kaya, “İzmir’in bir İstanbul gibi olması beklenemez. İstanbul’da tarihi mekânlar fazla, Türkiye’deki önemli etkinliklerin çoğu orada yapılıyor, bu nedenle İzmir’den daha ileride. Ama İzmir’de de önemli projeler var.  Önümüzde bir kongre ve fuar merkezi projesi var.  Bayraklı’da yapılacak bir proje var, EXPO için İnciraltı’nın planlanması için bir projemiz var, körfez projemiz var. İzmir böylece denizle iç içe olacağı bir şehir haline gelecektir. Kentsel dönüşüm projelerimizde var. Bu nedenle İzmir’in önünün açık olduğunu düşünüyorum. İzmir’in İstanbul gibi olmasını beklemek pekte sağlıklı değil, İzmir 2. büyük metropoldür. İzmir burada 2. destek şehir olarak ön plana çıkabilir” dedi.

 İzmir’in genel sorunu olan devlete verdiğini yatırım olarak geri alamadığı konusuna da değinen Kaya, “Daha önce hükümetin açıklamış olduğu 35 proje var ve bunlarla beraber İzmir’e yatırımın artacağını düşünüyorum” diye ifade etti.

 KADININ OLDUĞU YER FARKLI OLUYOR

EGİAD’ın yerel yönetimlere bakışını anlatan Kaya, “EGİAD’la uyumlu şekilde çalışacak bir yerel yönetim istiyoruz. EGİAD olarak hiçbir zaman siyasi bir çatışmaya girmedik. EGİAD bir sivil toplum okuludur. Buradan mezun olan arkadaşlarımızın da siyasette de yer almasını isteriz. Kadınlarında sivil toplum ve siyasette yer almasını istiyoruz. Siyasette kadın oranı yüzde 10 ve bu oranı bir türlü geçemiyoruz. Bizim yönetimde yüzde 33 kadın oranımız var. Siyasette de bunun böyle olmasını istiyoruz. Kadının olduğu yer farklı oluyor” dedi.

Son olarak önümüzde yoğun bir seçim döneminin var olduğunu söyleyen Kaya, “Bu seçimler umarım iş dünyası ve bölgemiz için hayırlı olur. Seçimlerin bize kaynak ve istihdam açısından iyi olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
 


06.02.2013 EGİAD Başkanı Seda Kaya ve Ali Talak... paylaşan: egemeclisi
06.02.2013 EGİAD Başkanı Seda Kaya ve Ali Talak... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber