RSS / XML
22-09-2021
Bizi Takip Edin!


Başkan Özgün’den Menderes’e çöp tepkisi!

--
A+ A-
30. 01. 2013 / EGE MECLİSİ - Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlarına göre güneyde çöp merkezinin Menderes olmasına tepki gösteren Başkan Özgün, “Güneyde çöp merkezi Menderes olarak seçilmiş, gözümüz aydın. Bir yurttaşımız bu konuyu bana bildirdi. Yeni bir sürece başlıyoruz. Bu konunun bir kara mizah ve şaka olduğunu düşünerek değerlendirmek istiyorum. Menderes çöp alanı seçilmesi gereken en son ilçedir” dedi.

Muğla Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/ EGE MECLİSİ- İzmir gündeminde yer alan Menderes’teki çöp projesine açıklık getiren Özgün, “Bugün göreve gitmeden bize bildirdiler güneyde Menderes ilçesi belirlenmiş gözümüz aydın. Bir yurttaşımız bu konuyu bana bildirdi. Yeni bir sürece başlıyoruz. Bu konunun bir kara mizah ve şaka olduğunu düşünerek değerlendirmek istiyorum. Menderes çöp alanı seçilmesi gereken en son ilçedir. Buradaki durumun havzaya zarar verilmeyeceği söylenmiş. Fakat bu yapı oradaki içme suyuna direk zarar vermez ama oradaki iklime, organik tarıma zarar verir. Organik ürünler kimyasal bir ortamda bulunmuyorsa organik olur. Bizim bölgemiz İzmir’in en popüler turizm alanı. Hava alanından inen turistler yüzde 60’ı bizim bölgemizde konaklıyor. Bu alanda turizm yapılacaksa çöp bölgesi olması olumsuz etkiler. Çeşme’nin 4 katı seviyesinde yatak sayımız var” dedi.

 Özgün, “Biz hiçbir zaman bir işi yapıyoruz diye laf olsun diye yapmadık. Tüm bilimsel veriler Menderes’i işaret ediyorsa, turizm, içme suyu alanları da düşünülmelidir. Ben ilçemin hakkını hukukunu kirlettirmem. Ben işimi yaparken doğru ve titiz yapmaya çalışıyorum. Yarın hak ve hukukumu korurken yüksek sesle konuşayım diyorum. Bölgemiz ve İzmir’in hukukunu korumak zorundayım. İzmir’in bu sorununu oturup İzmirli yetkililer çözmelidir. Biz belediye başkanları tüm bilimsel çerçevede sorunları çözmeye çalışıyoruz. Birileri bir değerlendirme yapıyor sonucunda böyle şeyler çıkıyor” dedi.

 Bu duruma halkın tepkisi şaka yönlü oldu diyen Özgün, “Bölgemizde tarım, sera, içme suyu, ören yerleri var. Çöp alanı olarak belirlenen bir yer rant ve değer kaybeder. Bunun ekonomik, siyasi, ticari hesabı yapılmalıdır” diye konuştu.

 Özgün, “Menderes’te kaçak yapılaşmayı durduk. Ben bölgeye gelmeden önce en çok kaçak olan bölgeydi. Bölgemiz artık kendi kendini taşıyan nitelikli bir ilçeye döndü. Yeni yapılan inşaatlarla beraber yollarımız da bozukluklar oluyor.  Bunlarda zamanla düzeltilecektir” dedi.

 HERKES HİSSESİNE DÜŞECEĞİ KADAR YÜKÜNÜ TAŞISIN

 Menderes’teki yeni iş sahasına değinen Özgün, “İzmir’in içme suyunu biz karşılıyoruz. Bölge insanı 92 den bu yana yaşam biçimin değiştiriyor. İzmir’in insanları sudan yararlanabilsin diye. Burada göçler yaşandı. Bölgede yaşayan insanlar bu koşullara rağmen bir yola soktuk ve çok çaba harcadık. Herkes hissesine düşeceği kadar yükünü taşısın. İlçemizin su açısından üstümüze düşen görevi yaptık, herkes kendi yükünü çeksin.  Gümüldür, Özdere gibi bölgelerimizi sorunlarıyla hala uğraşıyoruz.  2013 senesinde hala buradaki bölgelerin alt yapı sorunlarını çözmeye çalışıyoruz ve bu nedenle de esnafı ziyaret etmekten uzak kalıyoruz” diye konuştu.

 MENDERES HALKININ ELİNİN DEĞDİĞİ, GÖZÜNÜN GÖRDÜĞÜ HER ŞEYİ BİZ YAPTIK

 3 dönemdir başkanlık yapan Özgün bugüne kadar yaptığı projelerden bahsetti:  “İlk önce Menderes’te oturduğumuz belediye binasını yenilemeyle başladık. Kanalizasyon ve içme suyu hatları, enerji nakil hatları döşedik. Kaldırımlar, yollar yaptık.  Kültür merkezimiz, gençlik parkımızı yaptık. İzmir’de10 bin metreye yakın ilk kapalı pazar yerini biz yaptık. Menderes halkının elinin değdiği gözünün gördüğü her şeyi biz yaptık. Türkiye’nin en borçlu belediyesinden en az borcu olan belediyesi olduk.  Aziz Başkan’ın katkısıyla da okul yapıyoruz. Biz yapacağız dediğimiz her şeyi yaptık yapamadıklarımıza da söz vermedik.

 Seçimlerden önce ne söz verdiysek hepsini yapacağız diyen Özgün, “Halkımız Menderes’te yaşamanın tadına varsın. Onlar ehil ellerde ve onlar hakkını ve hukukunu koruyan bir başkanları var” diyerek sözlerini tamamladı.
 


30.01.2013 Menderes Belediye Başkanı Ergun... paylaşan: egemeclisi
30.01.2013 Menderes Belediye Başkanı Ergun... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber