RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Işık: ‘Halkımız isterse Selçuk’tan başkanlığa aday olurum’

--
A+ A-
23.01.2013 / EGE MECLİSİ- Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu Belevi Belediye Başkanı Özcan Işık oldu. Bütünşehir Yasası’na göre Belevi Belediyesi’nin kapatılmasından üzüntü duyduğunu belirten Işık, “3.5 yılım boşa gitmedi ama projelerimin yarım kalmasından üzüntü duyuyorum. Önümüzdeki yerel seçimlerde de halk isterse Selçuk’tan başkanlık için aday olabilirim” dedi.

Adana Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/ EGE MECLİSİ - Belevi’de bir dönemlik başkanlık sürecinden bahseden ve Bütünşehir Yasası’ndan sonra ümidinin kırıldığını söyleyen Özcan Işık, “Bizim nüfusumuz 3800 ve nüfus açısından sorunumuz yok ama  bu yasaya göre bütünşehir olan yerlerde ilk kademe belediyeler nüfusu ne kadar olursa olsun kapatılıyor. Bizim belediyemizde bu nedenle kapatılacaktır. 3.5 yılımın boşa gittiğini düşünmüyorum. Bir takım projelerim var ve yapmayı düşündüğüm projelerim yarım kalacağı düşüncesiyle üzüldüm. Bu projelere başladık ama yeni bir proje yapmamız söz konusu değil elimizdeki imkânlarla 13 ayımızı değerlendireceğiz” dedi.

 Belevi de turizmden ziyade tarımında ön plana çıkarılması gerektiğini söyleyen ışık, “Bizden önceki arkadaşlarımız Belevi’ye soğutma depoları yapmış ama bir takım eksikleri vardı biz bunları tamamladık. Orası sadece turizmden yararlanan bir bölgeydi ve buradaki ürünlerin nasıl değerlendirileceğini düşünerek tarım ürünleri için de tarımsal sanayiyi geliştirdik. Türkiye’deki ilk lisanslı depoculuk Belevi’dedir. Spor alanında da yatırımlar yapılacak. Belediye tarımdan nasibini almalı ve tarımdan istihdam sağlamalıdır. Daha sonrasında turizm gelmelidir” diye konuştu.

 Işık, “Göreve geldiğimde ilk önce alt yapıdan başladık ve az bir alan kalan çalışmalarımızda hala devam ediyor. İmarlı yerlerde bu çalışmalarımız bitti. İstinat duvarları yapıp, kilit taşları döşedik. Belevi şuanda herhangi bir yağmurdan etkilenmiyor” dedi.

 Belevi’nin tarihinden bahseden Işık, “Belevi’nin adı ‘beldeki, sırttaki ev’ anlamındadır. İstanbul’dan gelen aydınlar, Rumlar ve Yörükler oluşturmuş burayı.  Eski bir Yunan karakolu, Keçikalesi şuanda oradadır. Daha sonra biz bu tarihi zenginliklere tarımı da ekleyip çağ atlattık. Pegasus Gölümüz’de balık çeşidi ve kuş çeşidi çoktur. Gölün korunması içinde ciddi çalışmalar yaptık. Büyükşehir’de çalışmalar yapacağını söyledi. İnsanların vakit geçirebileceği alanların yapılacağı söylendi.  Göldeki avlanma da kısmen yasaldır. Kıyı kenar çalışması tam olarak belirlenmedi. Bu belirlenirse yasal olarak avlanma yapılacak ve bölgemize önemli bir gelir kaynağı olacaktır” dedi.

Şirince yolu hakkında da bilgi veren Işık, “Bütünşehir yasasına göre bu yolun açılışı daha kolay olacaktır. Başkan Kocaoğlu bu yolun açılması konusunda çalışmalar yapacaktır. Başkanımız çiftçiyi oldukça destekliyor ve her zaman çiftçinin yanında” diye konuştu.

 BELEDİYENİN SOSYAL ÇALIŞMALARI

Sosyal belediyecilik anlamında yaptığı çalışmalardan bahseden Işık, “Keçikalesi Deve Güreşleri düzenledik. 16 Ocak’ta etkinliğimizi gerçekleştirdik. İç ve dış turizme katkısı çok büyüktür. Festivallerle gelenekleri yaşatmaya çalışıyoruz. İlk geldiğimizde kültür sanat ve şeftali festivalleri yaptık. Devamı geldi. Daha sonra 5.sini önümüzdeki yıl gerçekleştireceğiz. Bu yıl büyük bir sünnet şölenimiz olacaktır. 25-30 çocuğumuzun sünnetini yapıyoruz. Bizim geldiğimiz dönemde spor geri kalmıştı bunu canlandırdık. Belevi Belediyesi Spor Kulübü ciddi çalışmalar yapıyor. Belediyemiz kapanmasaydı spor kulübümüzü iyi yerlere getirmeyi düşünüyordum ama bunu yapamayacağımdan içimde ukde olarak kalacaktır. Başkan olduğum sürece spora destek vereceğim. Eğitim alanında bir ilköğretim okulumuz var. Belediye olarak okulun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Sağlık alanında İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle anlaşma yaptık ve hastalarımızı evinden bizzat hastaneye götürüp getirdik. Bütünşehir yasası çıkmasaydı daha da geniş çaplı çalışmalar yapacaktık” dedi.

 Belevi Belediyesi kapandıktan sonra Selçuk’tan aday olabileceğini söyleyen Işık, “Halkımız ve Selçuk belediye başkanı bu görevi bana verirlerse ben bu görevi üstlenmeye razıyım. Bana göre belediye başkanlığı bir dönem az,  iki dönem fazladır. Heyecanımız devam ettiği sürece, partimizde görev verirse oraya geçeriz. Ben kentime yararlı olmak zorundayım. Doymuş olduğum toprakları bırakıp doğduğum topraklara geldim” diye konuştu.
 


23.01.2013 Belevi Belediye Başkanı Özcan Işık... paylaşan: egemeclisi
23.01.2013 Belevi Belediye Başkanı Özcan Işık... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber