RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


Çipli kartlar hayatımıza neler kazandıracak?

--
A+ A-
EGE MECLİSİ / 26.12.2012 - Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Mehmet Kaya oldu. Nüfus kayıtlarının Türkiye’nin demir ve çimentosu olduğunu söyleyen Kaya, 2013 yılında kullanıma başlanacak olan çipli kimlik kartlarının insanlara neler kazandıracağına ve MERNİS sistemine dair bilgiler verdi.

İzmir Satılık

Rahime DEMİRBİLEK/ EGE MECLİSİ- 3 aydır İzmir’de görev yapan Kaya, “Nüfus kayıtları ve tapu kayıtları devletin alt katını temsil eder. Nüfus işleri bir ülkenin en önemli işlerindendir diyor Atatürk. Doğan bir çocuk nüfusu kaydolmazsa büyüdüğünde hiçbir iş yapamaz. Nüfus tüm kurumlarda eğitimden, emniyete, askerlikte, kamu kurum ve kuruluşlarındaki en önemli olaydır. Nüfus kayıtları Türkiye’nin demir ve çimentosudur. Doğumdan ölüme kadar, hatta ölümden sonra da miras hukukundan dolayı nüfusta olaylar devam ediyor.” dedi.

 Kayıp cüzdanlarda ne gibi bir uygulama yapıldığını söyleyen Kaya, “Nüfus cüzdanı bir insanın TC vatandaşı olduğunu ve nüfusa kayıtlı olduğunu ispat eden bir belgedir. Kayıp cüzdan olduğu durumda kişinin mahalle muhtarlığından bir belge alıyor ve nüfus müdürlüğünden çıkarttırabilir. Cüzdanını kaybeden kişi 73 lira ceza ödemek zorundadır.” dedi.

 ÇİPLİ CÜZDANLAR

 2013 yılının ikinci yarısında yeni çipli nüfus cüzdanlarına geçileceğini belirten Kaya, “Yeni çipli cüzdan uygulamasında Bolu pilot bölge seçildi ve 5 yıldır uygulanmaya başlandı. Bu cüzdanların tüm Türkiye’ye dağıtılması için çalışmaları devam ediyor. Bu çipli sistemle banka kartı gibi kullanılabilecek her işlemde rahatça kullanılabilecektir. Tek tip çok yönlü bir kart olacak. Kurumlar bu çipli sistemle kendini ilgilendiren konu kapsamında çalışmalar yapacaktır. Gizlilik gerektiren halleri herkes bilmemelidir. Yeni kimlikler şifreli olacaktır, kayıp ve çalıntı durumlarında sorunlar yaşanmayacaktır. Bu kartlar ehliyet yerine de geçecektir. Bu kimliklerin maliyetleri 15-20 dolar olacaktır ama ilk verilişte para alınmayacaktır” diye konuştu.

 Kimliklerdeki din konusuna da değinen Kaya, kişinin dini istediği şekilde yazılabileceğini, beyan vermesi yeterli olduğunu ve dininin İslam değil de başka bir din olarak yazdırması konusunda taleplerin çok az geldiğini söyledi.

 MERNİS SİSTEMİ

 Mernis Sistemi yani açılımının Merkezi Nüfus İdare Sistemi olduğunu söyleyen Kaya bu konuda şunları söyledi: “Bu çalışmalar 2002’de başladı. Şu anda her bilgi bilgisayarlarda yer alıyor. Eskiden nüfus bilgilerimizi elle yazıyorduk ve bayağı zaman alıyordu. Artık kütüklerdeki tüm bilgiler bilgisayara aktarıldı ve bir tuşla ulaşılabiliyor. Kimlik bilgileri bazı kurumlarda online olarak paylaşılabiliyor. Tapu, SSK, bankalar, adliyeler, valilikler, sosyal dayanışma vakıfları bu bilgileri görebiliyor. Bu sistemle artık kurumlar bizden bilgi istemiyor.” İnternet ortamının halka çok büyük faydalarının olduğunu söyleyen Kaya, “Halk istediği bilgiye rahatça ve zamanında ulaşıyor. Hangi yönden bakarsanız bakın çok yararlı bir sistemdir.” diye konuştu.

 Kaya, “Vatandaşlık doğumla, soy bağıyla, yetkili makam kararıyla kazanılır. Vatandaşlık hangi şartlarda yok olur: milletin örf ve adetine aykırı davranması, başka ülkeler bilgi sızdırıp ajanslık yapması halinde vatandaşlıktan çıkıyor.

 İzmir’in son istatistik bilgilerine göre İzmir’de toplam nüfusun 3 milyon 366 bin 947 olduğunu belirten Kaya, “Bu sayı gün içerisinde ölüm, doğum ve göçlerle artıp azalıyor diyerek İzmir’de halkın en çok Ahmet, Mehmet, Ayşe isimlerinin haricinde Emir, Çınar, Ecrin isimleri çok konuluyor.” diyerek konuşmasını tamamladı.


26.12.2012 İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü... paylaşan: egemeclisi
26.12.2012 İzmir İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü... paylaşan: egemeclisi
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber