RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


ÖZDEMİR: SEKTÖRDEKİ HEDEFİMİZ DÜNYA’DA İLK 10’NDA YER ALMAK

--
A+ A-
ALİ TALAK VE MOBİLYACILAR VE MARANGOZLAR ODASI BAŞKANI TEVFİK ÖZDEMİR

İzmir Satılık

SEKTÖRDEKİ HEDEFİMİZ DÜNYA’DA İLK 10’NDA YER ALMAK

20.03.2013 EGE MECLİSİ- Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Tevfik Özdemir oldu. İzmir’de temelleri yeni atılan fuar alanına dair açıklamalarda bulunan Özdemir, fuar alanları yapılırken mobilyacılık sektörü gibi fuar alanında stant açan firmalarında fikirlerinin alınması gerektiği görüşünü savundu.

Rahime DEMİRBİLEK / EGE MECLİSİ- Oda olarak geçen haftalarda başkanlık seçiminin yapıldığını söyleyen Özdemir neden seçime gidildiğine dair bilgiler verdi: “Seçime gidilmesinin sebebi odamıza ve üyemize karşı muhalif grup taraftan görevden almalar oldu. Bu durumda da biz kendilerinin görevden gitmelerini istedik ama gitmediler bu nedenle seçime gittik. Bu olayda güven tazeledik. Seçimlere katılım çok yüksek oldu ve 4 saatlik bir ayrılıktan sonra tekrar göreve geldik.”

Geçmişteki ve günümüzdeki mobilya sektörünü anlatan Başkan Özdemir İzmir mobilyasının geçmişten günümüze bir değerlendirmesini yaptı: “ ‘İzmir mobilyası eskiden iyi yerlerde şimdi kötü yerlerde’ diye bir bakış var. 90lı yıllarda İzmir mobilyası çok iyiydi. Geçmişte mobilyacılar Karabağlar bölgesine toplandı ve orada kaldı. Daha sonra Kısık Bölgesi’ne yerleşimler başladı. Burada çoğunluk sağlanınca Kısık Sanayi Sitesi kurulmaya çalışıldı ama o zamanda yapılan yanlış bir projeyle İzmir mobilyası kümeleşemedi. Bu durumda İzmir’de bir mobilya sanayi sitesi yok. Bundan yöneticiler suçludur.  Bu alanda çalışmalar yapılarak bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.” dedi.

TÜRKİYE’DE OLAYLAR KANGRENLEŞMEDEN ÇÖZÜLMÜYOR

Türkiye’de olayların kangrenleşmeden çözülmediğini söyleyen Özdemir, “Mobilyacılıkta Kayseri, İnegöl, Ankara, İstanbul çok iyi yerde. İzmir ise bu açıdan geride kalıyor. İzmir’de mobilya sektörünün öncüleri İzmir mobilyasına sahip çıksın istiyorum. Herkesin bir çatı altında toplanıp mobilyacılık sektörüne yardım etmesi gerekiyor. Yetkili kurumlar bu sorunların üstüne neden gitmiyor bilmiyorum. Mobilya sektörünün bir alanda toplanmasını istiyoruz ve bu da kentsel dönüşümle daha iyi olacaktır. Bize bir takım şeyler vaat ediliyor ve bakalım ne zaman yerine getirilecek.

YENİ FUAR ALANINDA BİZİMDE FİKİRLERİMİZ ALINMALIYDI!

İzmir’de kurulan MODEKO Fuarı hakkında bilgilendirme yapan Özdemir şöyle konuştu: “MODEKO İzmir Fuarı son 4-5 yıldır çok iyi gidiyor. Eskiden sıkıntılıydı. Bu sene katılım çok iyiydi. Yurtdışından da katılım vardı. İzmir fuarı bu sene zirve yaptı ama bundan sonra sıkıntıya girecek.  Çünkü birçok firma fuara katılmak istiyor. Yeni fuar alanımız yapılıyor ama fuar alanları yapılırken planlarda bizimde fikirlerimiz alınmalıydı. Bize bunlar yazılı ya da sözlü olarak bildirilmeliydi. İnşallah büyük hatalar yapılmaz. 187 katılımcının 150’si İzmir’den diğerleri dış katılımcılardı.”

2023’TE HEDEF İLK 10’A GİRMEK

Özdemir, “Mobilyacılığın son 10 yılın sektörü olduğunu belirten Öztürk, Mobilyacılıkta Türkiye, Dünya’da 20. sırada yer alıyor. 2023 hedeflerimiz ilk 10’nun içinde olmaktır. İhracatımızın artması içinde yatırımların artması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de gelecek yıllarda ihracatının artacağını düşünüyorum” dedi.

Sektördeki sıkıntılara değinen Öztürk şöyle konuştu: “Mobilya sektörünün mağaza kısmında çok büyük sıkıntı yok ama üretim kısmında çok sorun var. Nitelikli eleman, tasarım, fuar, çırak konusunda sorunlar var. Çıraklık eğitim okullarını Karabağlar’a getirdik. Eğitimde çok büyük sıkıntı var. İzmir’de 300 öğrenci var ve bunların sadece 15’i bu sektörde kalıyor. Diğer öğrencilerimiz neden bu mesleği istemiyor,  bunların araştırılması gerekiyor. KOSGEB alanında çalışmalarımız var. Sanayiyle ilgili çalışmalar yapmaya çalışıyor. Sıkıntıların hepsini çözmeye çalışıyoruz. Gelecekte daha değişik projelerimiz olacak. Sektörleri bir araya getirmeye çalışacağız. Oda binamızın temellerin atacağız. Esnaf ziyareti gerçekleştireceğiz.”

ESNAFLARA ÇAĞRI: SORUNLARA BİRLİKTE EL ATALIM

Esnaflara sorunların birlikte çözülmesi için bir araya gelme çağrısı yapan Öztürk, “Esnaflarımızı odaya bekliyorum. Bizi takip etsinler. Biz tek başımıza sorunları çözemeyiz beraber bu sorunlara el atmalıyız” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber