RSS / XML
20-02-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Evinizi satarken vergi nasıl oluşur?

10-07-2018 08:46:48
A+ A-
İşte haberin detayları...

Gaziantep Satılık

Ev satarken çıkan masraflardan biri de vergi. Eğer ev alındığı tarihten itibaren 5 yıl içinde satılırsa gelir sayılacağından vergi ödemek şart. Peki ne kadar? İşte detayları...

Ev satacakların dikkat etmesi gereken konuların başında vergi geliyor. Satıştan elde edilen kazançlar ‘değer artış kazancı’ olarak kabul edildiği için bu kazancın vergisini ödemek şart. Yasal dayanağı ise Gelir Vergisi Kanunu’nun 80’inci maddesi. Buna göre, gayrimenkul alındığı tarihten itibaren 5 yıl içinde satılırsa vergi ödenmeli. İşte konuya dair merak edilenler...

HERKES ÖDEYECEK Mİ?

Her ev satışında ‘değer artış kazancı’ oluşmuyor. Yani her ev satan vergi ödemek zorunda değil. Bunun için evin miras veya bağış gibi yollardan elde edilmesi gerekiyor. Yani bedelsiz. Bu gibi durumlarda ev 5 yıldan önce elden çıkarılıp, kazanç elde edilse bile vergi ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Ev satışlarında vergi ödememenin tek istisnası bu.

İSTİSNAYI AŞARSA...

Değer artış kazancı, her yıl belirlenen istisna tutarını aşmıyorsa vergi ödenmiyor. Örneğin 2016’da 300 bin TL’ye alınan bir ev, bu yıl 310 bin TL’ye satılacak. Aradaki 10 bin TL, 2018 için belirlenen istisna sınırı 12 bin TL’yi aşmadığı için vergi ortadan kalkıyor. Yani, satıştan elde edilen kazanç istisna sınırını aşmıyorsa vergi ödenmiyor.

TAKSİTLE DE ÖDENEBİLİYOR

Vergi ödeme yükümlülüğünde olanların öncelikle yapması gereken yıllık Gelir Vergisi beyannamesi vermek. Ev satışından elde edilen kazancın vergisi tek seferde de ödenmiyor. Örneğin 2017’de satılmış bir evin vergisi 2018’in Mart ve Temmuz’da 2 eşit taksitte ödeniyor. Tabii öncelikle yıllık Gelir Vergisi beyannamesi veriliyor.

ALIŞ TARİHİ ÖNEMLİ

NASIL HESAPLANIYOR

Ödenecek vergi miktarının tespiti için öncelikle değer artış kazancı hesaplanıyor. Bu hesabı yapmak için de Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (üretici enflasyonu) oranı kullanılıyor. Bu noktada evin alış ve satışının yapıldığı aylar önemli. Çünkü evin alındığı ve satıldığı aydan bir önceki ayın üretici enflasyonu baz alınarak değer artış kazancı hesaplanıyor.

TAPU GİDERLERİ ÇIKIYOR

Örnekle anlatalım; 2014 Mart’ta 300 bin TL’ye alınmış bir ev, 2018 Şubat’ta 370 bin TL’ye satılıyor. Elde edilen 70 bin TL, değer artış kazancı sayılıyor ve vergisini ödemek gerekiyor. Bu vergiyi hesaplarken, Şubat 2014 üretici enflasyonu (ÜFE endeksi), Ocak 2018 ÜFE endeksine oranlanıyor. Tapu işlemleri için ödenen giderler ve istisna tutarı da düşülerek ödenecek vergi bulunuyor.(Şebnem Ber/Posta)


ETİKETLER : Evinizi satarken vergi nasıl oluşur
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber