RSS / XML
21-09-2021
Bizi Takip Edin!


SARI TEKNOLOJİ İLK KEZ İZMİR`DE

--
A+ A-
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık 'Sarı Teknoloji'yi anlattı.

Ankara Satılık

Rahime DEMİRBİLEK / EGE MECLİSİ - 27.03. 2013 -   Ali Talak’la Ege Meclisi’nin bu haftaki konuğu İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık oldu.

Bir şehrin dışarıya açılan penceresinin ilk olarak taksiciler olduğunu ifade eden Anık taksicilerin bu şehrin vizyonu olduklarını söyledi. Anık, “Kentimize turistler gelince ilk önce bizleri görüyorlar. Biz ne kadar iyi olursak şehrimiz açısından da o kadar önemlidir. Biz hem taksinin hem de sokağın sahibiyiz” dedi.

SARI TEKNOLOJİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ İZMİR’DE

Sarı Teknoloji Sistemi’nin Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçtiğini söyleyen Anık, “Bu sistem Mayıs’ta tüm araçlarımızda hizmete geçecektir. Tüm büyük şehirlerde bu çalışma yapılıyor. Biz yine İzmir olarak Türkiye’de bir ilki oluşturduk. Bu 3 aşamalı bir sistemdir. Bu sistemle taksimetre bilgileri, taksicinin nerede olduğu konusunda anında tespiti yapılıyor ve şoför istediği zaman bir tuşla merkezle görüşme yapabiliyor.

“Alo Taksi” ise sistemin bir parçası, tek numarayla taksinin çağrılmasıdır. Taksi isteyen kişi tek numarayla merkeze ulaşacak ve anında taksi hizmetinden faydalanacaktır. Sistem şuanda çalışıyor ama tek numara üzerinden çalışmalar da Mayıs ayında tam anlamıyla başlayacaktır. Bu proje Türkiye’de hayata ilk olarak bizim şehrimizde geçmiştir.  Biz seçime yönelik yatırım değil esnafın geleceğine yönelik yatırımlar yapıyoruz.  Taksiler rahat kullanılsın istedik gece tarifesini kaldırdık” diye konuştu.

Kısa mesafelerde taksiye binme konusuna da değinen Anık şunları söyledi: “Bakanlık tarafından bize kademeli taksi fiyatı uygulamasına geçebilirsiniz denildi. İlk 1 kilometrenin fiyatı farklı 1 kilometreden sonraki farklıdır. Bu sistemle de taksicilerin maddi açıdan işi daha da kolaylaşacaktır. Bu uygulamayla amacımız yolcuyu da taksiciyi de mağdur etmek değildir.”

Taksicilerde eğitim boşluğunun zaman zaman olduğunu söyleyen Anık, “Bu konu üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Eğitim boşluğu olup hata yapanlar cezalarını alıyorlar. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir projeyle eğitim çalışmaları yapılacaktır. Oda bünyesinde şoför akademisi açacağız. Belirli bir eğitimle şoförlerimize eğitim vereceğiz. Bu sistemle yabancı dili olan, halkla ilişkileri güçlü olan kişiler daha da iyi yetiştirilecektir” diye konuştu.

Oda olarak 2020 EXPO sürecine verdikleri destekten bahseden Anık, “ EXPO’yla ilgili yabancı dil anlamında çalışmalar yaptık EXPO İzmir’e mutlaka kazandırılmalıdır bu konuda herkes elin taşın altına koymalıdır. Bizim en büyük eksiğimiz eğitimdir bunu da en yakın zamanda çözeceğiz. İzmir, vali, büyükşehir bir araya geldikten sonra kazanacağımıza inanıyorum” diyerek sözlerine son verdi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Programlar haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber