RSS / XML
30-03-2020
Bizi Takip Edin!


İzmir'de CHP'li başkanlardan imza tartışması

26-07-2018 09:07:23
A+ A-
İşte detaylar...

İstanbul Satılık

EGE MECLİSİ - CHP'de olağanüstü kurultay için imza tartışması sürerken, İzmir'de eski ve yeni ilçe başkanları da karşı karşıya geldi. CHP Konak eski İlçe Başkanı Şakir Başak, imza toplayan partililerin, delegelere baskı yaptığını öne sürerken tam tersi yönündeki iddia, muhalif kanatta yer alan Bornova eski İlçe Başkanı Nevzat Kavalar'dan geldi.

 

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün yaptığı son açıklamasında, "Kurultay için yeterli sayıda imza toplandı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri isterlerse görebilir" dedi. Ancak CHP'de olağanüstü kurultay yapılmasını isteyen delegeler, imza toplamayı sürdürüyor. Kurultay tartışmalarının sürdüğü partide, örgüt de ikiye bölündü. İzmir'de geçmişte ilçe başkanlığı yapan kişiler de karşı karşıya geldi. CHP Konak eski ilçe Başkanı Şakir Başak'ın iddiasına göre, imzaların yeterli sayıya ulaştığı yönünde yapılan açıklamalar yalnızca algı yaratmaya dönük hamleler. Başak, "Örgütün ruhsal durumu ile uğraşıyorlar. Bu işi oyuncağa döndürdüler. İmzan varsa açıklarsın. Bu kadar gündem yaratmanın, uzatmanın anlamı yok. Bunun toplum açısından da parti açısından da bir faydası yok. Söylenen sayıya göre kurultay delegesi 2 bine çıkıyor. Oysa delege sayımız 1230" diye konuştu. Bu kadar imza toplanmadığını ileri süren Başak, "Toplandıysa getir kardeşim. Bunun bir örgütçü olarak ne anlama geldiğini ben biliyorum. Bu işi yapanları ben tanıyorum. 'Biz çok güçlüyüz. İmza vermeyenler, versin' mesajı yayıyorlar. Bir algı yürütüyorlar. Bu da doğru değil. Partiye ve örgüte zarar veriyor. Kaldı ki ülkenin gündemi de bu değil" dedi.

 

TARAFLARDAN DELEGEYE BASKI İDDİASI

Yapılanların örgütü yıprattığını öne süren Şakir Başak, muhalif kanadı ülkenin gündemini meşgul etmekle suçladı ve şöyle dedi:

"'Elimizde, cebimizde'. Böyle bir şey olmaz. Topladıysan getirirsin. 'Buyrun imzalar, kurultayı toplayın' dersin. Kim ne diyebilir ki buna. Yıllarını örgüte vermiş, sokağa vermiş biri olarak bu durumun yalnızca bir algı olduğunu düşünüyorum. Öyle olmasa getirip koyar masaya. Neden gündem yaratsın, neden partiyi ve örgütü yıpratsın."

Başak, İzmir'de delegelere yönelik baskı olduğunu iddia ederek, "İmza toplayanlar tarafından delegeye baskı yapıldığı yönünde söylentiler var. İzmir'de belediye başkanları var, etkili koltuklarda, güçlü koltuklarda oturan ağabeyler var. Onların da delegeye baskı yaptığı yönünde iddialar geliyor bize. 20 yıldır bu partinin içinde mücadele eden ama hiçbir şekilde ne yağından ne sütünden nemalanmış biri değilim. Örgütün bu duruma gelmesi bizim canımızı yakıyor. Ben bunu kabullenemiyorum" dedi.

 

'23 DELEGE İMZA VERDİ'

CHP Bornova eski İlçe Başkanı Nevzat Kavalar da Genel Merkez tarafından delegelere imza vermemeleri için baskı yapıldığını ileri sürdü. Kavalar, "Kimseye zorlama yapmıyoruz. Olağanüstü kurultaydan kaçınılmaz artık. İzmir'de bir tane bile imza çeken yok. Bunların hepsi Genel Merkez tarafından uyduruluyor. Hoş olmayan şeyler yapıyorlar. İnsanları arayarak 'İmza vermediyseniz vermeyin. İmza verdiyseniz geri çekin' diyorlar" dedi. Bu tür baskıların yapılmasının hoş olmadığını kaydeden Nevzat Kavalar, "Bizim degelemiz özgür iradesi ile haraket eder. Askerdeki gibi emir komuta zinciri ile hareket etmez. Bunları doğru karşılamaz. Gider özgür iradesi ile imzasını vermek isterse verir. Noterden imza veren arkadaşlar sadece kurultay toplanması için veriyor. Olağanüstü kurultayın toplanması için uğraşıyoruz. Daha sonra delege orada kime oy verirse versin. Toplumda ve halkta böyle bir istek var" dedi.

Kavalar, İzmir'de şuana kadar 23 delegenin imza verdiğini de belirtti. (Umut KARAKOYUN/DHA)


ETİKETLER : İzmir CHP imza tartışma
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber