RSS / XML
25-09-2021
Bizi Takip Edin!


Yücel'den 9 Eylül mesajı

08-09-2018 14:37:38
A+ A-
Yücel, mesajında şunlara yer verdi.

Urfa Satılık

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir'in kurtuluşunun 96. ve Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluşunun 95. yıldönümleri sebebi ile bir mesaj yayınladı. Yücel, mesajında şunlara yer verdi.

KURTULUŞ İÇİN İLK VE SON KURŞUNUN ATILDIĞI KENT İZMİR

9 Eylül tarihi tüm Türkiye için çok önemli ve anlamlı bir günken, bizim için çok daha büyük anlam ifade ediyor.Bizler,  Ulu Önder Mustafa Kemal  Atatürk'ün önderliğindeki kahraman Türk askerinin, 9 Eylül 1922'de yazdığı destanla düşman işgalinden kurtardığı İzmir'imizin kurtuluş coşkusuyla birlikte, cumhuriyeti kuran ve demokrasiyi getiren Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluş yıldönümünün gururunu bir arada yaşıyoruz.

Bizlerin yaşadığı bu özel şehir, işgalcilere ilk ve son kurşunun atıldığı, kurtuluşun ve kuruluşun kentidir. İzmir'in bağımsızlığına, özgürlüğüne ve cumhuriyetine bağlılığı, ATA'sına olan büyük aşkı kurtuluş günlerinden gelmekte. İzmir'in bugün tüm dünyayı kendisine hayran bırakan duruşu, tüm Türkiye'yi kendisine özendiren çağdaş ve özgür kimliği, milli mücadele yıllarında ödediği bedellerden ve o yıllardaki kahraman mücadelesi ve başkaldırışından gelmektedir. 

Biz, bugün hangi kelimeleri kullanırsak kullanalım, nasıl ifade edersek edelim, 1922 yılında yaşanan ve kurtuluşun tamamlandığı günkü hisleri, mutluluğu ve Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki askerlerimizin kahramanlığını anlatamayız. Bu eşsiz vatanı, bu büyük onuru, bu cennet kent İzmir'i bizlere bırakanlara, bunun için tarihin gördüğü en büyük bedeli ödeyenlere karşı borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Bizler, ancak onların emanetine, o dönemdeki mücadelelerine, "Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır" şiarlarına sahip çıkarak Ata'mıza ve kahraman şehitlerimize layık olabiliriz. İşte bu görevi en iyi şekilde yerine getiren kentlerin başında da, hiç şüphesiz ki İzmir vardır. 9 Eylül,  İzmir'de yaşayan, Türkiye'nin dört bir yanında içindeki kurtuluş meşalesi, bağımsızlık tutkusu, mücadele azmi ve boyun eğmeyen duruşuyla kendisini İzmirli gibi hisseden herkesin en özel günüdür.

CHP'NİN KURUCULARI KURTULUŞUN KAHRAMANLARIDIR

Türkiye için 9 Eylül 1922  tarihi aynı zamanda demokrasiye geçişin, cumhuriyet rejimine adım atışın, devletin kuruluşunun da habercisidir. Bugün bizlerin üyesi olmaktan gurur duyduğu Cumhuriyet Halk Partisi İzmir'in kurtuluşundan tam bir yıl sonra, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından 9 Eylül 1923 tarihinde kurulmuştur. CHP'nin kuruluşu aynı zamanda, devletin kuruluşu ve halkımızın demokrasiye kavuşmasıdır. CHP'nin kuruluşunda yer alan isimlere baktığınızda, başta Ulu Önderimiz ve kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tamamı, milli mücadelede cephede yer almış, düşmanla göğüs göğse çarpışmış kahramanlardan oluşmaktadır.

Bizlerin bugün hem vatanımıza, hem özgürlüğümüze, hem de halkımıza olan bağlılığımız ve inancımızın temelinde, CHP'nin kuruluşundaki bu ruh vardır. Tarih boyunca kurulmuş ve yaşamını hala sürdüren ender siyasi partilerden birisi olan partimizin, bu uzun soluklu demokrasi ve cumhuriyet yürüyüşünün sürmesindeki en büyük destekte, halkımıza aittir. CHP'nin bu ülkede demokrasinin, cumhuriyetin, özgürlüğün, adaletin, Atatürk ilke ve inkılaplarının, emeğin ve barışın teminatı olduğunu bilen halkımızın desteği, CHP'nin 95 yıllık yaşamımın en büyük sebebidir.

CHP Kuruluşun ve Umudun partisidir.Biz Cumhuriyet Halk Partililer, kurulduğumuz ilk günün heyecanıyla Türkiye ve halkımız için kararlı ve korkusuz yürüyüşümüze devam ediyoruz. Geçmişimizden aldığımız güçle, modern ve çağdaş Türkiye'yi nasıl kurduysak, bugün yaşanan ve bundan sonra yaşanacak tüm zor günlerden de ülkemizi kurtaracak olan en büyük gücün CHP olduğunu biliyoruz. 

İşte böylesine özel bir gün olan 9 Eylül'de, hem İzmir'imizin 96.kurtuluş, hem de CHP'mizin 95. kuruluş yıldönümü coşkusunu ve gururunu tüm İzmirliler ve halkımızla birlikte yaşıyoruz. Bu özel günde hem kurtuluşumuzu, hem de CHP'yi bu ülkeye kazandıran, Kurucumuz   ve Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurtuluş ve demokrasi mücadelesinde kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi minnet ve özlemle anıyor, aziz hatıraları karşısında bir kez daha saygıyla eğiliyorum. 

  


ETİKETLER : Yücel'den 9 Eylül mesajı chp
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber