RSS / XML
22-07-2019
Bizi Takip Edin!


Başkan Uyar Madrid'te Urla'yı anlattı

10-11-2018 10:32:03
A+ A-
İşte detaylar...

Ankara Satılık

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı'nın (UCLG) düzenlediği Dünya Konseyi toplantısında Dünya Kadın Konseyi Orta Doğu ve Batı Asya temsilcisi olarak katılan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla'yı ve özellikle kadınları anlattı.

İspanya'daki Dünya Konseyi toplantısında UCLG'nin 2019 çalışmaları 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' açısından değerlendirildi. Bu bağlamda önerilerini sunan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Konseyin Orta Doğu ve Batı Asya temsilcisi olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği açısından değerlendirmelerde bulundu. Aracı kent olan Urla'nın belediye çalışmalarının değerlendirildiği toplantılar sonucu Urla 'Eko sorumlu kent' olarak belirlendi. Urla'da toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için kadını yaşamın her alanında daha güçlü kılmak adına yaptıkları projeleri anlatan Sibel Uyar, "Kadının hem sosyal hem ekonomik alanda görünür kılınması, karar verme mercilerinde ve siyasette de kendini ifade etmesi isteğini arttırmak için çabalıyoruz" dedi.

UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz'in yönettiği toplantı sonunda UCLG Cinsiyet Stratejisi de belirlendi. Strateji nisan ayında gerçekleşecek toplantıda onaylanacak. UCLG bölge teşkilatları temsilcilerinin de paylaşım yaptığı toplantıda UCLG MEWA Cinsiyet Komitesi Eş Başkanı Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de katılımcılara hitap etti.

Dünya Kadın Konseyi toplantısında; Avrupa'dan, Lizbon kültürden sorumlu belediye meclis üyesi Catarina Vaz Pinto, Latin Amerika'dan, Bogota Kültürden Sorumlu Daire Başkanı Maria Claudia, Escazu Belediye Başkan Yardımcısı Luisiana Toledo Quiros, Orta Doğu ve Batı Asya'dan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, UCLG Bölge Teşkilatı temsilcileri ve UCLG MEWA Cinsiyet Komitesi Eş Başkanı Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü yer aldı.

BAŞKANLAR PANELDE KONUŞTU

UCGL Dünya Konseyi toplantısının 2. gününde politika tartışmaları kapsamında belediye başkanları paneli katılan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 'Yerel ihtiyaçlara karşı yerel yeterlilikler' başlığı altında Türkiye'deki durumu anlattı. Yerel yönetimlerin toplumların ihtiyaçlarını karşılarken karşılaştıkları zorlukları içeren panelde İskoç Belediyeler Birliği (Cosla) Başkanı Alison Evison, Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Cities Aliance'nın uzmanı Clare Short, Cochabamba Belediye Başkanı Rocio Molina, Surabaya Belediye Başkanı Tri Rishmani konuştu.

UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz'in moderatörlüğünü yaptığı panelde Urla özelinde karşılaşılan bütçe yetersizlikleri, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi olarak görevlerin çakışması konusunu dile getiren Sibel Uyar, yerel yönetimlerdeki insan kaynakları eksikliklerini ve siyasi anlamda yaşanan sorunlara da değindi.

İKİNCİ KONUT SORUNU

Başkan Sibel Uyar, Urla'nın resmi rakamlara göre 65 bin nüfusa sahip olduğunu belirtirken, kentin ikinci konut nedeniyle nüfusunun gayri resmi olarak 3 katına çıktığını vurguladı, "Ancak bizlere resmi rakamlara göre bütçe ve personel veriliyor. Bu durum hizmet konusunda aksamalara yol açıyor. Tüm bunlara karşın vatandaşların en kolay ulaşabileceği idare olan yerel yönetim olarak halkın taleplerine sınırlı kaynaklarla yanıt vermeye çalışıyoruz" dedi. Başkan Uyar, Urla Belediyesi'nin 'eko sorumlu kent yönetim anlayışı' ile bu zorlukları paydaşları olan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve halkla birlikte dayanışarak çözmeye çalıştığını anlattı.

Dünya Konseyinin 3. gününde Güvenli Dayanıklı ve Sürdürebilirler Kentler Politika Konseyinin yönettiği 'Ekolojik Dönüşümde Öncü Kentler' oturumu yapıldı.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Madrid toplantıları sürecinde İspanya'nın RNE Radyosu'na röportaj da verdi.


ETİKETLER : Başkan Uyar Madrid Urla
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber