RSS / XML
18-10-2019
Bizi Takip Edin!


Tazminatlardan kesilen vergi nasıl ödenecek?

15-03-2019 16:02:57
A+ A-
İşte haberin ayrıntıları...

Manisa Satılık
Gelir vergisi genel tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 7162 sayılı kanunla gelir vergisi kanununa eklenen geçici madde kapsamında, ek tazminatlar üzerinden kesilen gelir vergisinin iadesine imkan tanındı. Peki iadeler nasıl yapılacak?
 
Gelir vergisi tebliğinin 5. bölümüne göre daha önce torba yasayla yolu açılan karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen ek tazminatlar üzerinden kesilen gelir vergisinin iadesinde detaylar belli oldu.
 
Tebliğe eklenen geçici 89. maddede şu ifadelere yer verildi.
 
27 Mart 2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla ret ve iade edilecek.
Bununla birlikte, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi ve ikale sözleşmesinde yer verilen veya bu sözleşmeler kapsamında yapılan ödemelerin dahil edildiği ilgili ayın ücret bordrosunda yer alan ve ek tazminat niteliğinde olmayan ücretlerden kesilen gelir vergileri ise iade edilmeyecek.
 
Bu kapsamda, ilgili ayın bordrosundaki ihbar tazminatı, normal ücret, mesai ücreti, resmi tatil ücreti, yıllık izin ücreti, yol ücreti, yemek ücreti, sigorta ödemeleri, sosyal yardımlar, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden kesilen gelir vergisi kapsam dışı bırakıldı.
 
Ayrıca, 27 Mart 2018 sonrası düzenlenen sözleşmeler ile bu tarihten önce düzenlenmiş olmakla birlikte öngörülen ek tazminat ödemesinin 27 Mart 2018 tarihinden sonra yapıldığı durumlarda, uygulamadan faydalanılması mümkün olmayacak.
İade talebi dilekçe örneği
TAZMİNATLARDAN KESİLEN GELİR VERGİSİ İADESİ İÇİN NE YAPILMALI?
İade işleminin yapılabilmesi için yeni başvurularda dilekçe ile birlikte, kesintiyi yapmakla sorumlu olan işverenden temin edilen, ikale sözleşmesi örneği ve sözleşmeye istinaden yapılan ödemelere ilişkin kesinti tutarlarını gösterir belge (ücret bordrosu vb.) ve ilgili vergi dairesince gerekli görülen diğer belge ve bilgilerin ibraz edilmesi gerekiyor.
 
Dilekçeler elden veya posta yoluyla işverenin muhtasar vergi yönünden mükellefi olduğu vergi dairesine yapılacak. Ayrıca, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamda da dilekçeler verilebilecek.
 
Bu kapsamda işverenler, iade işleminin yapılabilmesi için, hizmet erbabı olarak addedilen çalışanlara ya da yasal vekillerine veya ilgili vergi dairesince istenilen bilgi ve belgeleri temin ve ibraz etmekle yükümlü.

Retrobet
ETİKETLER : tazminat gelir vergisi alımı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Kıdem tazminat vergisi
Tarık Kızıltay 2019-03-18 18:49:26
Ben 5 sene önce Emekli oldum.aldıgım Tazminata göre bi takım vergiler kesildi sanırım.Acaba bu ne kadar olabilir.Tazminata göre bir yüzdelikle mi kesiliyor.?Yüzde kaç kesinti olmuştur.?
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber