RSS / XML
18-10-2019
Bizi Takip Edin!


Siyasette görüşme polemeği

19-06-2019 10:20:29
A+ A-
İşte haberin ayrıntıları...

Muğla Satılık
17 yıl sonra gerçekleşen iki siyasi rakibin canlı yayını geride kaldı tartışmalar sürüyor. İsmail Küçükkaya yayından önce İmamoğlu'nun kendisi ile Yıldırım'ın da danışmanıyla görüştüğünü söyledi...
 
17 yıl sonra iki siyasi rakip ilk kez bir canlı yayında karşı karşıya geldi. Cumhur ittifakının adayı Binali Yıldırım'la millet ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı program bitti ama tartışmalar sürüyor.
 
Yayından önce soruların belirli olması tartışması vardı. Programın ardından başka bir tartışma daha başladı. Ortak yayının moderatörü İsmail Küçükkaya'nın yayından önce Ekrem İmamoğlu'yla görüşmesine AK Parti tarafından tepki gösterildi.
 
Küçükkaya ise dün akşam Habertürk yayınına katılarak açıklama yaptı. İsmail Küçükkaya yayından önce her iki tarafla da görüştüğünü, görüşmelerde yayının formatına ilişkin bilgilendirme yaptığını söyledi:
 
Hemen ikisinin de kurmaylarıyla temasa geçtim. Önce Binali Yıldırım'ın kurmayıyla acil görüşelim dedik.Binali Yıldırım'ın danışmanıyla oturduk. Yaptığımız görüşmeyi ve varılan mutabakatı anlattım. 3 dakika meselesi onay aldı, 18 soru, süre konusunda mutabakata varıldı. Dediler ki hukuk sınavına giriyorsunuz, elinizde koskoca kitap var, soruları hoca söylemez ama şu şu ünitelerden sorabilirim diyebilir. 31 Mart'ı, YSK kararlarını, 23 Haziran'a ilişkin soruları sorarım dedim. Sadece her ikisine de 3 konu başlığı verdim. Binali Yıldırım tarafından bana sadece İstanbul konuşulacak dendi ya. Dedim ki ben 31 Mart gecesi yaşananları soracağım, bunu Binali Yıldırım'a söyleyin dedim.
 
Yıldırım'ın danışmanı Ömer Sertbaş'la konuştuğunu söyleyen Küçükkaya daha sonra İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun'u arayarak "Binali Yıldırım tarafına bilgilendirme yaptım, sizin tarafınıza da bilgilendirme yapacağım dedim. Basın toplantısına gittim, yüzlerce kamera var. Üç tane danışmanı var. Ekrem İmamoğlu geldi, bütün konuşmam sadece 2-3 dakikadır. Ekrem Bey'e dedim ki, 'Ben Binali Yıldırım'la konuştum. Her şeyi sorabilirsin dedi. Buraya gelme sebebim sizi bilgilendirmek.' Ekrem Bey de 'hiçbir beklentim ve kısıtlamam yok' dedi" diye konuştu. 
 
Programda konuşan Yıldırım'ın danışmanı Ömer Sertbaş ise İsmail Küçükkaya ile iki kez görüştüğünü ikisinde de Küçükkaya'yı kendisinin aradığını savundu:
 
Ben bu moderatör açıklandıktan sonra salı günü İsmail Bey'le görüştüm, oturduk bir 15-20 dakika kadar konuştuk. Programın detayı ve konu başlıklarıyla ilgili herhangi bir şey görüşmedik. İsmail Bey konuyla ilgili hazırlık yapacağını söyledi. Hayırlı olsun dedik, kendisine güvendiğimizi, inandığımızı belirten konuşma. Kaçar dakika olacak şeklinde çok detaya girmeyen görüşme. 15-20 dakika falan. Detaylarla ilgili İsmail Bey çalışmamıştı zaten. Daha sonra hiçbir görüşmemiz olmadı. Cumartesi akşamı bana gelen bir duyumda İsmail Bey'in Marmara Oteli'nde Ekrem Bey'le görüştüğü şeklinde duyum geldi. Gece İsmail Bey'i aradım. Kendisi de bana bunun üzerine görüşmeyi danışmanıyla yaptığını söyledi. Ben Ekrem İmamoğlu'yla yüzyüze görüştüm demedi, danışmanıyla görüştüm dedi. Onun üzerine madem Ekrem İmamoğlu ile görüştün de Binali Bey'le niye görüşmedin? Sayın Başbakanımız moderatörlük açıklandıktan sonra hayırlı olsun görüşmeleri olmuştu. Kendisi Binali Bey'le bunun üzerine 4-5 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptı.
 
İsmail Küçükkaya "Ömer Sertbaş sizi aradığını söylüyor, kim kimi aradı?" sorusuna da şu yanıtı verdi:
 
Ben bana iki genel başkan yardımcısının verdiği görevden sonra adayların kurmayları ile görüşmeniz gerekir dediler. Bunu niye yapacağız diye sorduğumda, "Zor bir yayın yapılacak herkesin kafasında sorular var" dedi. Ben de Ömer Sertbaş'ı aradım, formatı söyledim. Ben bu konuşmayı Ekrem İmamoğlu ile de yapıcam dedim. Binali Yıldırım benim programıma geldiğinde bunu sorduğumda kendisi "Sadece İstanbul'u konuşacağız" demişti. Ben ikisinin kurmaylarıyla görüşmeler yaptım. Ömer Sertbaş'la en son bir konuşma yaptım. İşleri şekillendirdim, iki tarafı bilgilendirdikten sonra Ömer Sertbaş'a bu sorular verildi, verilmedi diye tartışmalar var. Binali Yıldırım'la da konuştum. Çerçeve ve format konusunda itiraz yok. Başka bir görüşmeye gerek yok dedim. "Doğru söylüyorsun" dedi. 
 
Küçükkaya ortak yayının moderatörlüğünü nasıl kabul ettiğini de anlattı:
 
Engin Altay beni aradı ve Uğur Dündar'ın bu görevi reddettiğini, iki aday senin üzerinde mutabakata vardı dedi. Ortak açıklama ile duyurursanız bu zorlu görevi kabul ederim dedim. 12 saat bekledim, ertesi gün dediler ki, hem İmamoğlu hem de Binali Yıldırım. AK Parti ve CHP, her iki partinin kurmayları hem de sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun onayı alındı. Mahir Ünal, Engin Altay'la birlikte bir otelde yaklaşık 2,5-3 saat konuştuk. En başta şunu tartışmışlar, biraz absürd ama tartışmışlar. 10 soruyu AK Parti 10 soruyu CHP hazırlasın diye düşünmüşler. Daha sonra bundan vazgeçmişler. Bu kabul görmemiş. İstanbul'daki otelde yaptığımız görüşmede tartıştık, neler olur neler biter. Bir çerçeve çizildi. Programın formatı, süresi. Her bir sorunun kaç dakikada cevaplanabilir. Bunu onlar belirlediler. Mutlaka 3 dakika olsun dediler. Onlar 3'er dakika 15 soru dediler. Ben de dedim ki her adaya özel sorular sorulabilir dedim. Kendi aralarındaki görüşmelerinden sonra Ekrem İmamoğlu ve kurmaylarıyla, Binali Yıldırım ve kurmaylarıyla konuşulmuş. Bunun dışında çok fazla inisiyatif bırakılmadı. Bir tek şartla 'soruları yüzde yüz ben belirleyeceğim' dedim. (Independent Türkçe)

Retrobet
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber