RSS / XML
22-10-2019
Bizi Takip Edin!


Ali Babacan'ın yeni partisinde İzmir'den kimler yer alacak?

09-07-2019 15:35:44
A+ A-
İşte haberin ayrıntıları...

İstanbul Satılık
Uzun zamandır 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Başbakan eski Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kurucusu olduğu AK Parti’den 18 yıl sonra istifa etti. Babacan’ın istifasının ardından AK Parti’den kimlerin ayrılabileceği üzerine çeşitli iddialar ortaya atıldı.
 
Ali Babacan ile beraber hareket etmesi beklenen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ailesinin önemli bir kısmının İzmir’de yaşıyor olması, İzmir’de Babacan’ın kuracağı partiye kaymaların çok olacağı ihtimalini güçlendiriyor. Bu çerçevede ilk olarak Gül’ün birinci dereceden akrabası olan İzmir eski Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu ismi öne çıkıyor.
 
AK Parti kulislerinde Tekelioğlu ile birlikte siyaset yapan Konak ve Karabağlar ilçe teşkilatlarında önemli kopmalar olacağı konuşuluyor. Konak’ta, Tekelioğlu ile beraber siyaset yapan AK Parti Konak ilçe eski başkanları Nazmi Kalyoncu, Yaşar Ötnü ve Ali Gönen ile Konak Belediyesi Meclis eski üyesi Tevfik Erdoğan ve il eski Başkan yardımcısı Niyazi Memur’un yeni partiye geçecekleri konuşuluyor.
 
EN BÜYÜK KOPUŞ KARABAĞLAR’DA
AK Parti’nin geçmişteki mihenk taşlarından olan ‘Ak Evler’  örgütlenmesinin Karabağlar’da olması, en büyük kopuşun Karabağlar’da yaşanma ihtimalini güçlü kılan nedenler arasında gösteriliyor.
 
Parti kulislerinde bu isimlerin adı geçerken, Babacan’ın, yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, “AK Parti’den transfer yapalım, grup kuralım” düşüncesi içinde olmayacağı ifade edildi. Bu kaynaklar, kendilerine yakıştırılan “Dört eğilim bir araya gelecek, ANAP Modeli olacak” yakıştırmasına da karşı çıkıyor. Hareketin kurucuları siyasi kamplaşma devrinin “son seçimde görüldüğü üzere” bittiğine inanıyor. Ortaya çıkan hareketi insanlar etrafında değil prensipler etrafında yapılandırılacağını dile getiriyorlar. O nedenle transferlerde de gönüllü katılım esas alınacağı ifade ediliyor. (Aycan Karadağ-BİRGÜN)

Retrobet
ETİKETLER : ali babacan izmir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber