RSS / XML
22-10-2019
Bizi Takip Edin!


Alaçatı'da gürültü kirliliği krizi

10-07-2019 13:48:55
A+ A-
İşte haberin ayrıntıları...

Samsun Satılık
İzmir'in Çeşme ilçesinde bağlı Alaçatı'da tatilciler, iddialara göre "gürültü" nedeniyle rezervasyonlarını erken sonlandırıp konakladıkları otellerden ayrıldı. Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri, "Birbiri ardına açılan gece kulüpleri, hem açık havada sabaha kadar yaptıkları müzikle Alaçatı’nın kimyasını değiştirdi. Köy içi yaşanmaz bir hale geliyor. Acil müdahale şart" dedi. 
 
Alaçatı'da bir grup tatilci, "gürültü" problemi nedeniyle tatilini sonlandırdı. Otellerden ayrılan tatilciler, Alaçatı'da hemen hemen her gece kulübünde gürültünün had safhaya ulaştığını belirterek isyan etti. Öte yandan, barların yan yana olması ve her mekanda canlı müzik verilmesi ise ses karmaşasına yol açtığı görüldü. 

"Acil önlem şart" 
Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri, konuya acil önlem alınması gerektiğini söyledi. "Birbiri ardına açılan gece kulüpleri, hem açık havada sabaha kadar yaptıkları müzikle Alaçatı’nın kimyasını değiştirdi" diyen Korkut Denizeri, canlı müzik ruhsatı olmayan işletmelerin müzik yayını yapmalarının önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. 
Denizeri, "Canlı müzik ruhsatı, işletmelerin açık alanda insanların psikolojisini bozacak saate kadar yüksek sesle müzik yayını yapılabileceği anlamına gelmez. Gece 01.00 olan müzik yayını sınırına da bütün işletmeler uymak zorunda. Aykırı davrananlar için yapılan denetimlerde tutulan tutanaklar da cezaya dönüşmeli" diye konuştu. 
Konuyla ilgili hem Çeşme İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ile görüştüklerini ifade eden Denizeri, "Emniyet teşkilatımız son derece iyi çalışıyor. Alaçatı turizminin gelişmesinin esas nedenlerinden bir tanesi onların gecesini gündüzüne katarak yaptıkları çalışmadır" diye konuştu. 
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın da çabalarıyla belediye bünyesinde bir çevre müdürlüğü kurulduğunu hatırlatan Denizeri, belediyenin gürültü denetim yetkisinin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden, Çeşme Belediyesine verilmesi için çalışma başlattığını söyledi. Bu sürecinin hızlandırılması konusunda merkezi yönetimden, valilikten ve kaymakamlıktan da destek beklediklerini belirten Denizeri, "Sezonda ceplerini doldurmak dışında bir kaygı taşımayan yeni nesil işletmeciler Alaçatı’ya verdikleri zararı umursamıyor; ancak biz umursuyoruz. Alaçatı'da kaybedecek bir tek günümüz daha yok. Orta vadede en uygun çözümün yüksek sesli müzik yapmak isteyen işletmelerin meskun alan dışında taşınması ve olduğunu düşünüyoruz" dedi. 
"Alaçatı bu değil"
Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Alaçatı'daki eğlence mekanlarından rahatsızlık boyutuna ulaşmasıyla ilgili, "Alaçatı'nın özelliğini ve otantik yapısını koruyamazsak, uçuruma gideriz. Yüksek sesle müzik çalan barların, gece kulüplerinin olmaması gerektiğine inanıyorum. Alaçatı bu değil" dedi. 
Son yıllarda gündemde olan ve günümüzde de yoğun şikayetlere konu olan Alaçatı'daki gürültü sorunu nedeniyle bazı turistlerde otellerinden ayrılmıştı. Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, mekanlardan yükselen aşırı müzik yayınları ve gürültü sorunuyla ilgili konuştu. 
"Tabiki eğleneceğiz; ama saat 01.00'e kadar, bu kadar müzik sesinin yüksek olduğu bir yer, bence itici olur" diyen Köfüncü, "Alaçatı'nın özelliğini ve otantik yapısını koruyamazsak, uçuruma gideriz. Tehlike çanları çalar. Biz, ivedilikle bu sorunun üzerine gitmeye kalkarsak, hep beraber karar alıp, arkasında durursak, bu işlerin çözüleceğine inanıyorum. Alaçatı'nın içi meskun mahal sayıldığına göre, yüksek sesle müzik çalan barların, gece kulüplerinin olmaması gerektiğine inanıyorum. Alaçatı bu değil" diye konuştu. 
 
"Ruhsat verilirken iyi incelenmeli, ince eleyip, sık dokunmalı" 
Çeşme ve Alaçatı'nın, her sene bir konuyla, kötü imajla gündeme gelmesinden çok rahatsız olduğunu vurgulayan Köfüncü, "Alaçatı'daki gürültü kirliliği, bir günde oluşan bir olay değil. Sorunun temeline bakmak gerekir. '15 yıl kadar önce Alaçatı ne durumdaydı, şimdi hangi noktaya geldi' diyerek bir özeleştiri yapmamız gerekir. Biz yola çıkarken; huşu içinde bir müzik, kaliteli kafe ve restoranların olduğu, otantik yapının korunduğu, Alaçatı kültürünün korunduğu ve Alaçatı'nın yerlilerinin korunduğu bir imajla yola çıktık" şeklinde konuştu. 
Köfüncü, "Bugünkü noktaya yanlış ruhsat verilmesinden dolayı geldik. Yüksek volümlü müzikle, barların ve gece kulüplerinin diskoya dönüşmesinde, o dönemin yerel yöneticilerinin ve ruhsatın başındaki kişinin hatası var; ama mal sahiplerinin de hatası var. Mal sahibi kiraya verirken, 'Ne işi yapacaksınız?' diye soruyor. Kiralayacak olan kişi, 'Bar, restoran' diyor. Bar nereden çıktı? Son 2-3 yılın içler acısı durumu, tıpkı Kumkapı gibi, masaların üzerinde darbuka, klarnet çalan, oynayan bir yapıya dönüştü. Alaçatı, Kumkapı değil. Eğlence yerlerinin meskun mahallerin dışında olması gerektiğine inanıyoruz. Eğer ben esnaf olarak, oradaki müzikten rahatsız oluyorsam, burada bir sıkıntı var. Belediye Başkanımız ile görüştüğümüzde, ivedilikle bu sorunun üstesinden geleceğini, gürültü sorununu en asgariye indireceğini söylüyor; ama ruhsat verilirken iyi incelenmeli, ince eleyip, sık dokunmalı ki, sorun daha fazla büyümemeli. Geçen dönem gelişi güzel ruhsatlar verilmiş olmalı ki, bu işletmeler çoğaldı" ifadelerini kullandı. 

Retrobet
ETİKETLER : alaçatı gürültü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri









Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber