RSS / XML
11-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

BUGÜN DE BU: SON PEYGAMBERİN VEDA HUTBESİ


2016-04-08 14:00:36
Serhat GOBİ

 

“ (Bismillahirrahmanirrahim)

Ey İnsanlar!

Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

Ey İnsanlar!

Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise; bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz Mekke nasıl mübarek bir şehir ise; canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

 

 

Ey Ashabım!

Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O da sizi yaktıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan bir kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

 

Ey Ashabım!

Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdülmuttalib’in oğlu amcam Abbas’ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız.

 

Ey Ashabım!

Dikkat ediniz, Cahiliye’den kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası, Abdülmuttalib’in torunu İyas bin Rabia’nın kan davasıdır.

 

Ey İnsanlar!

Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

 

Ey insanlar!

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerindeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

 

Ey Müminler!

Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmayınız.  O emanetler: Allah’ın Kitabı Kur’anı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

 

Ey Müminler!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Bütün inananlar kardeştir. Mümin, müminin kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar, kardeştirler. Bir Müslümana kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse, o başkadır.

 

Ey İnsanlar!

Cenabı Hak, her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle, Allah’ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın! Cenabı Hak, bu gibi insanların ne tövbelerini ne de adalet ve şahadetlerini kabul eder.

 

Ey İnsanlar,

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olamadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmadadır. Allah yanında en kıymetli olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır.

Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz.

Suçlu, kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

1. Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız!

2. Allah’ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz!

3. Zina etmeyeceksiniz!

4. Hırsızlık yapmayacaksınız!

İnsanlar ‘Lailahe illallah Muhammeden Resullah’ diyinceye kadar, onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman, kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allah’a aittir.

 

Ey İnsanlar!

Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?

Sahabe-i Kiram hep birden şöyle dediler:

Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye şahadet ederiz.

Bunun üzerine Resulü Ekrem Efendimiz şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

Şahid ol,Ya Rab! Şahid ol, Ya Rab! Şahid ol, Ya Rab! “

Günümüzden yaklaşık bin dört yüz evvel tebliğ ettiği son dinin son peygamberi Hz. Muhamamed (S.A.V) İslamın merkezi bildiğimiz Mekke’yi üç kez umre ve bir kez de 632 yılında Hac vazifesi ile ziyaret ettikten birkaç ay sonra bu dünyadan göç etmiştir.

Veda hutbesi defalarca bıkmadan usanmadan okunmalıdır. Her okumanın sonunda ashabına, ümmetine, bütün inananlara ve insanlık alemine ne kadar muhteşem  bir öğretide bulunduğu görülecektir.

Keşke anlayıp uygulayabilsek!

Işık ve sevgiyle kalın!

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber