RSS / XML
25-09-2018
Bizi Takip Edin!

ENGELLİ ÇOCUKLAR VE BABALARI


2016-04-25 08:38:17
Z.Remide ARSAN

Elimi hangi konuya atsam, bir başka yara. Hele araştırmamı biraz derinleştirdiğimde öylesine üzüntü verici kollara ayrılıyor ki, asıl yazacaklarımı bile şaşırıyorum.

Bir süredir, son yıllardaki boşanmalardaki artış, bunun altında yatan sorunları irdeleyen  bir araştırma yapmaktaydım.. Örneğin, son bir kaç yılda boşananların sayısı yüzde 4,5 artmış. İstatistiklere göre, boşanmaların yüzde 39,6'sı evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 21,8'i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşmiş.

 

Boşanma grafiğinin en yüksek olduğu il,  binde 2,87 ile Antalya... Antalya'yı binde 2,72 ile İzmir, binde 2,53 ile Muğla izlemiş. Boşanma hızının en düşük olduğu il ise, binde 0,11 ile Hakkari olmuş. Hakkari'yi Şırnak ve Bitlis takip etmiş.

Bu araştırmamın tam ortasındayken, farklı bir istatistikle karşı karşıya kaldım ve dondum:

‘’Engelli çocuk sahibi olan ailelerde, boşanma oranı yüzde 78-80 civarında. Baba gidiyor, çocukların tüm sorumluluğu annelerin sırtına kalıyor.’’

 

Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar İle Boşanma Olaylarının Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonun çalışmaları, çocukları engelli olan anne ve babanın evlilik uyumunun düşük olduğunu ortaya koyuyor. Kayıtlar, özellikle erkek tarafından, aileyi terk etme eğiliminin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çocuğu annenin zorunlu sorumluluğuna  bırakarak  '’Ben bu çocuğa  bakamam. Ben  karışmam.’ şeklinde yaklaşımda bulunan babaların, çeşitli sosyo kültürel  yapıya mensup olduklarına dikkat çekilmiş. Bunlara yüksek eğitimliler de dahil. Engelli çocuğu olan baba, alıp başını gidiyor. Hem de arkasına bakmadan!

ATA Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi, SİMESEN Engelliler Komisyon Başkanı, konuya bizzat kendini örnekleyerek, otistik kızı 2,5 yaşındayken eşinin ayrılmak istediğini belirterek giriyor ve ekliyor:

"Ben günde yaklaşık 30 engelli çocuk ailesiyle görüşme yapıyorum. Çoğu, çok yakından bildiğim bir cümle ile bana geliyor:  Eşim, engelli bir çocukla ömür geçiremem. Hayatımı yaşamak istiyorum, dedi ve gitti. İnanın her duyduğumda içime bir ok saplanıyor. Oysa hayatını yaşamak annenin de, babanın da çocuğun da hakkıdır. Tek ebeveyn olduğunuzda bütün sorumluluk omuzlarınızın üzerine çöker.’’

Mükemmel babalar için söylenecek şey yok elbette ama görünen o ki, ‘babalık müessesesi’ darbelidir. Boşanmalarda,  isteğin neredeyse tamamı erkekten gelmektedir. Bunun ayıbını yazmak benden;  düşünmek onlardan olsun.

Yaklaşan anneler gününde, bir kez daha ENGELLİ  ANNELERİNİN başlarına nurlar yağacaktır.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber